The Capitals: Britský premiér se kvůli migraci přijel inspirovat do Itálie

Britský premiér Keir Starmer (vlevo) a italská premiérka Giorgia Meloni. © Italská vláda, červenec 2024

The Capitals přináší jedinečný přehled událostí z evropských zemí.


LONDÝN | ŘÍM

Britský premiér se kvůli migraci přijel inspirovat do Itálie. Britský premiér Keir Starmer a italská premiérka Giorgia Meloni se společně zavázali hledat inovativní řešení a zvýšit úsilí v boji proti obchodování s lidmi. Stalo se tak na jejich schůzce v Římě, na které projednali nové přístupy k řízení migrace se zaměřením na italsko-albánský model.

„Se Starmerem se shodujeme na tom, že bychom se neměli bát zkoumat nová řešení pro řízení migrace,“ uvedla Meloni na pondělní tiskové konferenci po boku Starmera.

Meloni uvedla, že jedním z hlavních probíraných témat byla italsko-albánská dohoda o řízení migrace. Italská premiérka Starmerovi předala „informace pro lepší pochopení tohoto mechanismu“, o který podle ní britská vláda projevila „velký zájem“.

Cílem italsko-albánského protokolu, který Meloni a albánský premiér Edi Rama podepsali v listopadu loňského roku, je provést v Albánii přijímací zařízení pro žadatele o azyl, které italské orgány zachytily v mezinárodních vodách. Po zpracování žádosti v Albánii by se tito lidé převezli do Itálie nebo jiné země.

Někteří členové britské většiny a nevládních organizací Starmerovu cestu do Itálie kritizovali a obvinili ho, že „kopíruje nelegální imigrační plány italské krajně pravicové vlády“, jak uvedl deník Guardian.

Proti italsko-albánskému protokolu se ostře postavili také bojovníci za lidská práva. (Alessia Peretti | Euractiv.it)


PAŘÍŽ

Macron díky novému komisaři posílí svůj vliv v Evropské komisi. Stéphane Séjourné, jeden z nejbližších důvěrníků prezidenta Emmanuela Macrona, byl v pondělí nominovaný na francouzského eurokomisaře. Tento krok signalizuje, že navzdory domácí politické nestabilitě má francouzský prezident nadále kontrolu nad unijními záležitostmi. (Théo Bourgery-Gonse | Euractiv.com)


HAAG

Ryby a elektřina. Rybolov pomocí elektrických impulsů, který je v EU zakázán od roku 2021, se musí znovu povolit, vyzvala nizozemská vláda ve svém novém zemědělském plánu. Může tím znovu otevřít roztržku zejména s Francií a Belgií. (Hugo Struna | Euractiv.com)


HELSINKY | STOCKHOLM

Společně proti organizovanému zločinu. Švédská a finská vláda se na pondělní schůzce ve Stockholmu zavázaly, že posílí spolupráci v boji proti organizovanému zločinu ve Švédsku a jeho následkům. Policie například dostane pravomoc překračovat hranice. (Charles Szumski | Euractiv.com)


VILNIUS

Ministr obrany chce dát čtyři procenta HDP na armádu. Litevský ministr obrany Laurynas Kasčiūnas vyzval k navýšení výdajů na obranu na čtyři procenta HDP. Tento krok by měl umožnit zemi pořídit si systémy protivzdušné obrany s dlouhým dosahem a další vojenské vybavení. (Jeremias Lin | Euractiv.com)


Další porci zpráv naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.

Kalendář