The Capitals: Británie se připravuje na nejhorší. Podle uniklého dokumentu hrozí nedostatek léčiv

© EPA-EFE/ANDY RAIN

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

LONDÝN

Johnsonovy nouzové plány. Vláda britského premiéra Borise Johnsona připravuje plán pro případ, že by druhá vlna koronaviru přišla zároveň s brexitem bez dohody. Uniklý vládní dokument podle deníku The Sun předpokládá, že „střízlivý nejhorší scénář“ přinese nedostatek léčiv, paliva a energií. Armáda podle něj možná bude muset shazovat dodávky jídla na Normandské ostrovy, zatímco námořnictvo bude dohlížet na situaci v britských vodách a předcházet konfliktům mezi britskými a evropskými rybáři. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

BERLÍN

Navalnyj dorazil do Berlína. Ruský opoziční předák a prominentní kritik Putinova režimu Alexej Navalnyj byl po údajné otravě převezen do nemocnice v Berlíně. Navalnyj je zde pod ochranou německé spolkové policie. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Odložení záchranného balíku. Francouzská vláda se rozhodla, že před očekávaným a již připraveným balíkem pro podnikatele ve výši 100 miliard eur dostane prioritu příprava na začátek školního roku. Spuštění pomoci pro podnikatele tak bude muset počkat na začátek září, což se setkalo s kritikou od opozice. (Anne Damiani | EURACTIV.FR)

BRUSEL

Počet případů koronaviru klesá. Belgie v týdnu od 14. do 20. srpna registrovala zhruba 493 nových případů koronaviru denně. V porovnání s předchozím týdnem se jedná o 15% propad. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Sanna Marinová usedne v čele sociálních demokratů. V neděli (23. sprna) byla Sanna Marinová, nejmladší premiérka na světě (34), jednomyslně zvolena předsedkyní Finských sociálních demokratů. Nominaci Marinové doprovodila píseň „Don’t Stop Me Now” od kapely Queen, což byla trefná volba vzhledem k tomu, že se premiérka stala „královnou“ země a pozvedla popularitu strany na více než 23 %. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Nelegální restrikce? Restriktivní opatření přijatá madridskými úřady, jako je uzavření nočních klubů či zákaz kouření ve veřejných prostorách, nejsou opřena o platnou legislativu a porušují lidská práva. Právě tak zní rozhodnutí madridského soudce, které místní samosprávě znesnadní přijímání dalších mimořádných restrikcí.

Antonio Zapatero, vrcholný madridský úředník zodpovědný za regionální plán pro zvládnutí epidemie, uvedl, že se místní vláda proti rozhodnutí odvolá. (EuroEFE)

ŘÍM

Sicílie se uzavírá migrantům. Sicilský guvernér Nello Musumeci v neděli podepsal nařízení, na jehož základě se zavřou migrační centra na ostrově. Dalším migrantům nebude kvůli snaze zabránit šíření koronaviru dovoleno přicestovat.

„V noci z neděle na pondělí budou muset být všichni migranti z hotspotů a přijímacích zařízení na Sicílii přemístěni mimo ostrov,“ řekl Musumeci. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Klíčový týden. Německý ministr zahraničí Heiko Maas zítra navštíví Athény, aby zde se svým řeckým protějškem jednal o agresivním chování Turecka v okolí řeckých ostrovů. Stejný den zamíří Maas také do Ankary.

Koncem týdne budou o turecké otázce diskutovat všichni ministři zahraničí EU. Zatímco Athény požadují sankce, unijní diplomaté se tomuto slovu vyhýbají. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

NIKÓSIE

Dialog nebo soud. Kyperský ministr zahraničí Nikos Christodoulides včera prohlásil, že Turecko by mělo s otázkou vytyčení mezinárodních vod usednout k jednacímu stolu, nebo se rovnou obrátit na mezinárodní soud. Turecko se podle něj nemůže nadále vymlouvat z jednání kvůli tomu, že neuznává nezávislost Kypru. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Zákaz mezinárodních letů. Polská vláda ve středu rozšíří zákaz mezinárodních letů ze stávajících 44 zemí na celkem 63 zemí. Podle deníku Gazeta Wyborcza má Polsko jedny z nejpřísnějších pravidel pro mezinárodní lety v Evropě.

Na listinu zakázaných zemí bude nově patřit Španělsko, Belgie, Rumunsko či Malta. Polepší si naopak Rusko, Čína či Srbsko, do kterých bude opět možné cestovat. Listina má zatím podobu návrhu, oficiální dokument bude zveřejněn až zítra (25. srpna). (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

BUDAPEŠŤ

Stále stejný přístup. „Zatímco západní Evropa experimentuje se stejnopohlavními rodinami, imigrací a ateismem, národy střední Evropy by se měly spojit, aby zachovaly své křesťanské kořeny,“ řekl ve čtvrtek (20. srpna) maďarský premiér Viktor Orbán.

Podobně se Orbán vyjádřil už dříve v létě. „Západní Evropa zapomněla na křesťanskou Evropu a místo toho experimentuje s bezbožným vesmírem, duhovými rodinami, migrací a otevřenou společností,“ uvedl premiér při příležitosti červnového odhalení památníku dohody z Trianonu, která po první světové válce rozdělila dvě třetiny maďarského území mezi sousední země.

Zpřísnění kontrol na hranicích. Orbán oznámil, že od 1. září Maďarsko zpřísní režim pro přechod hranic. V sousedních státech totiž přibývá počet případů covid-19. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

PRAHA

Příspěvek pro důchodce. Vláda Andreje Babiše dnes projedná jednorázový příspěvek pro důchodce ve výši 5 000 až 6 000 korun. Opozice takový krok označila za součást kampaně před krajskými a senátními volbami, které se uskuteční začátkem října. Vláda zatím neupřesnila, kde chce peníze na příspěvek vzít. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


BALKÁN

SOFIE

Protivládní protesty trvají už 46 dní. V neděli uběhlo 46 dní od začátku protivládních protestů. Tisíce Bulharů volají po rezignaci vlády, kterou podle kritiků zmítají korupční skandály. Po změnách ve vládním kabinetu volá i prezident Rumen Radev. Prezident doslova požaduje, aby „z exekutivy a prokuratury vypadla mafie“.

Premiér Bojko Borisov však rezignovat nehodlá. Místo toho vládnoucí strana GERB představila návrh nové ústavy, která posiluje moc nejvyššího státního zástupce, a naopak oslabuje moc prezidenta. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Z Chorvatska do karantény. Slovinská vláda se ve čtvrtek rozhodla umístit Chorvatsko kvůli tamní zhoršující se epidemiologické situaci na „červený seznam“. Překvapila tím několik set tisíc slovinských turistů, kteří jsou u sousedů na prázdninách a kteří budou muset po návratu domů zůstat 14 dní v karanténě. To ale neplatí pro mluvčího vlády Jelka Kacina, který sice strávil dovolenou na chorvatském ostrově Krk, ale vrátil se přesně před vyhlášením karantény. Informoval o tom mediální partner serveru EURACTIV.hr Jutarnji List. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Fronty na hranicích. Vídeň v sobotu zavedla přísné kontroly na hranicích se Slovinskem. Kvůli novým opatřením vznikají na hranicích dlouhé kolony, které komplikují cestování mezi Rakouskem a Chorvatskem. „Věříme, že brzy najdeme řešení, které bude ku prospěchu všech cestujících, aby se mohli dostat do svých cílových destinací co nejdříve,“ uvedlo chorvatské ministerstvo zahraničí. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Kosovsko-srbská jednání proběhnou v září. Schůzka mezi kosovskou a srbskou delegací v Bílém domě se odehraje 4. září. Prezident Srbska Aleksandar Vučić k tomu uvedl, že „existují náznaky, že pokud dojde k něčemu významnému,“ zúčastní se jednání i americký prezident Donald Trump.

Dačić pokládá Trumpa za lepší variantu. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić  má ta to, že pokud by se příštím prezidentem USA stal Joseph Biden, bylo by to pro Sbrsko horší variantou, než pokračování prezidenta Trumpa v úřadu. Zdůraznil ale také, že Srbsko se nevměšuje do tamních voleb. „To je věc Srbooameričanů, kteří v zemi žijí,“ řekl Dačić pro Happy TV. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.