The Capitals: Británie se nezapojila do společných nákupů zdravotnických pomůcek kvůli „ztraceným mailům“

© EPA/Andy Rain

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

LONDÝN

Ztracená pozvánka. Vláda Borise Johnsona se nestihla včas zapojit do společného unijního nákupu zdravotnických pomůcek. Důvodem je podle vlády chyba v komunikaci.

Mluvčí vlády nejprve uvedl, že Británie si zdravotnické pomůcky včetně ventilátorů sežene sama. Následně britská vláda zkritizovala ministry EU za to, že „upřednostňují brexit před dýcháním“. Několik hodin poté ale vláda obrátila a sdělila, že k ní jen nedorazily emaily, které Spojené království do programu zvaly.

Vybavení objednané v rámci společných nákupů EU by mělo být zapojeným zemím k dispozici během dvou týdnů. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

BERLÍN

Klid před bouří. Ministr zdravotnictví Jens Spahn a předseda Institutu Roberta Kocha Lothar Wieler na včerejší tiskové konferenci uvedli, že vrchol pandemie už je za rohem, a vláda se na to musí připravit. „Nikdo neví, co nás v nadcházejících týdnech čeká. Musíme se pokusit zpomalit růst počtu infikovaných,“ řekl Spahn.

Vláda nyní usiluje o navýšení nemocničních a testovacích kapacit. Minulý týden se lékařům podařilo provést 360 tisíc testů. Spahn také zdůraznil, že pro zpomalení šíření nákazy je potřeba nadále dodržovat rozestupy mezi lidmi. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Návrat do normálu v nedohlednu. Počet nakažených v Rakousku dosahoval ve čtvrtek odpoledne 6 398, nákaze už podlehlo 49 lidí. Úřady se proto rozhodly prodloužit zákaz vycházení v Tyrolsku, odkud se nákaza začala po zemi šířit. Nynější opatření budou platit minimálně do 13. dubna. Státní zástupce již zahájil vyšetřování proti tyrolským politikům „za podezření ze zanedbání ohrožení lidského života přenosem nákazy“.

Kvůli stále rostoucímu počtu nakažených v Rakousku zůstává otázkou, kdy se bude moci veřejný život zcela vrátit do normálu. Sám kancléř Sebastian Kurz (ÖVP) se netají tím, že bude potřeba další prodloužení restriktivních opatření. Podle něj bude situace na Velikonoční pondělí podobná té nynější. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Úpadek ekonomiky. Francouzská ekonomika poklesla o 35 %. Vyplývá to z údajů Národního institutu pro statistiku a ekonomické studie (INSEE). Institut odhaduje, že jedním měsícem karantény přijde roční HDP Francie o tři body. Dvouměsíční karanténa by ztrátu zdvojnásobila. Tyto odhady souvisejí i s nynějším poklesem spotřeby elektřiny v zemi, která je o 20 % nižší než za běžné situace. (EURACTIV.FR)

BRUSEL

Parlament rozšířil pravomoci nové vlády. Nová belgická federální vláda pod vedením Sophie Wilmesové nyní může přijímat rozhodnutí pomocí mimořádných dekretů. Belgie tak očekává další zpřísnění stávajících preventivních opatření. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)

///

SEVER

HELSINKY

Štěpící linií jsou politické strany, ne věk. Z průzkumu Finské vysílací společnosti vyplynulo, že 49 % občanů hodnotí kroky vlády v boji proti koronaviru jako včasné a přiměřené. Na druhou stranu, 46 % uvedlo, že by opatření mohla být ještě přísnější.

Mezi věkovými skupinami podle průzkumu nejsou výrazné názorové rozdíly. Ukazuje se ale, že velký význam má podpora politických stran. 75 % občanů podporujících populistickou Stranu Finů doufá v přísnější opatření. Naopak, z řad voličů Levicové aliance je to pouze 29 %.  Názor s nimi příliš nesdílí ani voliči některých dalších stran, zpřísnění režimu by uvítalo jen 34 % voličů Zelených a 32 % voličů sociálních demokratů. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

JIH

ŘÍM

Lékaři umírají. Od propuknutí koronavirové nákazy zemřelo v Itálii na nemoc COVID-19 již 41 lékařů, nakaženo je 6 205 zdravotníků. „Data týkající se naší profese jsou horší než v Číně, která zaznamenala 3 300 infikovaných doktorů a 23 úmrtí,“ uvedl Filippo Anelli z národní federace lékařů v dopise zveřejněném v britském odborném časopisu British Medical Journal. Takovým číslům by se dalo předejít, kdyby byli zdravotníci dostatečně informovaní a vybavení ochrannými pomůckami jako jsou rukavice, roušky, jednorázové pláště a ochranné brýle či hledí, píše se v dopise. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

Španělsko vrátí vadné testovací sady do Číny. Čínská ambasáda ve čtvrtek oznámila, že španělská vláda nakoupila várku chybných testovacích sad na COVID-19 od čínské společnosti Bioeasy Biotechnology. Tato dodávka nicméně nebyla součástí smlouvy s Čínou na nákup 5,5 milionu testovacích řad v hodnotě 432 milionů eur, kterou španělská vláda oznámila ve středu. (EuroEFE.EURACTIV.es)

LISABON

Pacienti s COVID-19 mohou dostat léky na ebolu či malárii. Ministerstvo zdravotnictví ve čtvrtek umožnilo léčení pacientů nakažených koronavirem léky na malárii a ebolu, aby se zjistilo, zda jsou v léčbě nového typu koronaviru úspěšné.

Mezitím portugalská centrální banka představila odhady ekonomického dopadu koronavirové pandemie. Podle základního scénáře klesne portugalské HDP v roce 2020 o 3,7 %, podle nepříznivého scénáře až o 5,7 %. Nezaměstnanost podle odhadů vzroste na více než 10 %.

Podle nejnovějšího epidemiologického bulletinu portugalského generálního ředitelství pro zdraví země ve čtvrtek zaznamenala 60 úmrtí na nemoc COVID-19, což je o 17 více než ve středu. Celkem je v zemi 3 544 případů nakažení koronavirem. (Lusa.pt)

ATHÉNY

Řecko podpořilo emisi koronabondů. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis podpořil návrh na emisi tzv. koronabondů, které by mohly podpořit evropskou ekonomiku v časech koronavirové krize. Tyto zvláštní dluhopisy byly jedním z palčivých témat včerejšího videosummitu lídrů členských zemí EU. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

Hlasování poslanců online. Polsko má 170 nových případů nákazy, celkově pak 1221. Obětí koronaviru je 16. Dolní komora parlamentu se mezitím rozhodla změnit pravidla, aby mohla do konce června hlasovat online. Poslancům to umožní přijmout protikrizová opatření vlády, která zahrnují například 212 miliard zlotých na mzdy. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Katastrofální situace firem. Třetina slovenských firem podle průzkumu Asociace mladých podnikatelů tvrdí, že kvůli koronavirovým omezením ukončila svou činnost a přišla o jediný zdroj příjmů. 37 % z nich určitě propustí své zaměstnance, nebo jim zkrátí úvazky. Téměř 60 % firem pak má dostatek peněz na zaplacení výplat a faktur pouze na jeden měsíc. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Pomoc v nouzi. Česká republika ve čtvrtek nabídla italské a španělské vládě dar v podobě 10 000 ochranných obleků pro zdravotníky. „Můžeme si to dovolit a oni je zoufale potřebují,“ cituje ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) server Lidovky.cz. Česko má nyní asi 250 000 takových obleků a další do tuzemska míří. Na druhou stranu vojenské lékaře vláda na jih Evropy posílat neplánuje. „Do Itálie odjet nemohou. Jsou třeba doma. Pomáhají a budou dále pomáhat našim občanům. Armáda se na boji s pandemií výrazně podílí už nyní a přicházejí další požadavky,“ uvedl na svém Twitteru ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). (Lukáš Hendrych | EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Těžké časy. O práci v březnu přijde 30-40 tisíc lidí, uvedl šéf kanceláře premiéra Gergely Gulyás. Vláda se tomu snaží zabránit a chce nezaměstnaným najít novou práci do tří měsíců.

Vláda očekává, že epidemie COVID-19 v Maďarsku dosáhne vrcholu na přelomu června a července. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

///

BALKÁN

SOFIE

Stát podpoří některá média. Bulharská vláda plánuje rozšířit podporu médií, která postihla opatření proti COVID-19. Stát tak proplatí 60 % výplat u těch médií, která musela kvůli krizi propustit zaměstnance. Ještě předtím, než se nápad vládního kabinetu dostal na veřejnost, jeden z nejbohatších Bulharů Kirill Domušjev vyzval vedení země k pomoci médiím. Sám před rokem koupil jednu ze dvou největších komerčních televizí Nova TV, společně s několika nejnavštěvovanějšími internetovými deníky. Sám Domušjev se nakazil COVID-19 ve Francii a po dvou týdnech se z nemoci vyléčil. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Nová podpůrná opatření. Rumunská vláda přijala nouzový dekret, který dává dlužníkům právo odložit splátky půjček až o devět měsíců. O odklad mohou své banky požádat jednotlivci i firmy postižené krizí.

Vláda zároveň pozastavila placení DPH u dovezených léčiv, zdravotnických přístrojů, ochranných pomůcek a dalších produktů, které mohou být využity v boji proti nákaze či léčbě onemocnění COVID-19. (EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Návrat vojáků. Chorvatsko se rozhodlo repatriovat vojáky z Afghánistánu, kteří zde sloužili v rámci mise NATO. Přestože své povinnosti v Afghánistánu již odsloužili, kvůli koronavirové krizi se dosud nemohli vrátit domů. Jedná se o 105 Chorvatů a 35 vojáků z Černé Hory, Severní Makedonie a Albánie. (Karla Junicic | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko má problém s dodržováním Evropské sociální charty. Rada Evropy upozornila, že Srbsku se nedaří plnit závazky vyplývající z Evropské sociální charty, která se týká sociálních práv dětí, rodin i migrantů. (EURACTIV.es)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.