The Capitals: Boj o vakcínu proti covid-19 pokračuje. Macron chce jednat s vedením společnosti Sanofi

© Pixabay

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Kontroverze kolem vakcíny. Francouzský prezident Emmanuel Macron ve čtvrtek naznačil, že má v plánu se sejít se zástupci společnosti Sanofi, aby projednali kontroverzi kolem vakcíny proti covid-19.

Na začátku týdne výkonný ředitel Sanofi Paul Hudson ke zděšení Francouzů a celé Evropy naznačil, že francouzský farmaceutický gigant dokáže vyvinout vakcínu proti covid-19, kterou pak přednostně poskytne Spojeným státům.

Podobná vakcína ale musí prospívat všem a nesmí se na ni vztahovat pravidla trhu, nechal se ve čtvrtek slyšet jeden z představitelů Elysejského paláce. (EURACTIV.FR)

BERLÍN

Další balík koronavirové pomoci. Německý spolkový sněm se ve čtvrtek dohodl na dalším balíku koronavirové pomoci, který má dnes ještě potvrdit Spolková rada. Návrh obsahuje dodatečné zdroje na zajištění častějšího testování a více ochranných prostředků pro zdravotníky, stejně jako peníze pro ty, kterým se dočasně snížily pracovní úvazky. Rozhodnutí přichází i přes nedávné zprávy o tom, že země kvůli krizi vybere na daních o 81 miliard euro méně, než se předpokládalo. Ministr financí Olaf Scholz teď ale na úspory nemyslí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Kritika od opozice. Když kancléř Sebastian Kurz ve středu navštívil vesnici na západě Rakouska, následovala ho skupiny vesničanů, z nichž velká část nedodržovala povinné jednometrové rozestupy. Přestože je k tomu kancléř vyzýval, samotná skutečnost, že pořádá veřejné akce v době karantény, rozzlobila opozici. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Kdy se otevřou hranice? Belgie chce otevřít své hranice turistům již 15. června, klíčová jsou však rozhodnutí sousedních zemí. Informoval o tom ministr vnitra Pieter De Crem. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Látkové roušky poskytují 20-40% ochranu. Roušky vyrobené z látky neposkytují dostatečnou ochranu proti koronaviru. Vyplývá to z nové studie finského technického výzkumného centra VTT publikované ve čtvrtek. Zatímco řádné respirátory z polyesteru dokáží vyfiltrovat až 90 % kapének ve vzduchu, studie zjistila, že látkové roušky zajišťují ochranu pouze z 20-40 %. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


OSTROVY

LONDÝN

Británie si stěžuje na EU. Práva britských občanů v EU jsou v ohrožení. Myslí si to člen vládního kabinetu Michael Gove, který o tom v dopise informoval místopředsedu Evropské komise Maroše Šefčoviče. Gove tvrdí, že unijní úřady nezachází s britskými občany tak, jako britské s unijními. Britům v některých státech dokonce hrozí, že se nestihnou včas přihlásit k pobytu, a to kvůli nadměrným byrokratickým překážkám. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Británie chce pryč z Unie do konce roku, i za cenu cel

Tento týden začalo předposlední kolo vyjednávání o podobě budoucích vztahů mezi Evropskou unií a Británií. Čas se ale krátí a navzdory spekulacím o chystaném prodloužení je odchod bez dohody čím více pravděpodobný.


JIH

ŘÍM

Diskriminace Booking.com? Vláda předložila nové opatření, které má ulevit koronavirem zasaženému turismu. Rodiny získají příspěvek v hodnotě 500 eur, který budou moci využít na pokrytí ubytovacích nákladů v hotelech a penzionech v Itálii.

Digitální platformy nabízející ubytování, Airbnb a Booking.com, však varují před potenciální diskriminací. Opatření s nimi totiž nepočítá. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

Jak zachránit evropský turismus? Kompromisem můžou být vouchery

Velkou součástí dnes představeného balíčku Evropské komise jsou doporučení k bezpečnému znovunastartování cestovního ruchu uvnitř EU. Ten se kvůli pandemii potýká s obrovskými ztrátami. „Na frak“ podle europoslankyně zároveň dostávají práva zákazníků.

MADRID

Nakažení zdravotníci. Koronavirem se ve Španělsku nakazilo již více než 50 tisíc zdravotníků. Za posledních 24 hodin hlásí místní úřady 1 228 nových případů. Statistiky nasvědčují tomu, že počet nakažených zdravotníků den ode dne roste. Země celkově hlásí 230 tisíc nakažených osob.

Kolektivní imunita zatím selhává. Španělské regiony a komunity se zatím nemohou spolehnout na kolektivní imunitu. Vyplývá to z nedávné studie, podle které má protilátky proti koronaviru pouze 5 % populace. (EUROEFE)

LISABON

Chyba v komunikaci. Portugalský premiér António Costa veřejně potvrdil, že ministr financí Mário Centeno má jeho osobní i politickou důvěru. Stalo se to poté, co ministr poskytl finanční půjčku ve výši 850 milionů eur na rekapitalizaci banky, přestože premiér chtěl nejprve počkat na výsledky auditu. Jednalo se prý o chybu v komunikaci. (Pedro Morais Fonseca, Lusa.pt)

ATHÉNY

Řecká letiště se vrací do provozu. Řecká letecká společnost Aegean Airlines začne od příštího týdne postupně obnovovat vnitrostátní linky. Koncem května chce Řecko znovu navázat spojení s evropskými metropolemi – Mnichovem, Curychem, Frankfurtem a Ženevou. Do Řecka začne příští týden létat i francouzská společnost Air France. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Zpátky do školy? Stále není jasné, jestli se polští studenti tento školní rok vrátí do lavic. Z vlády totiž zaznívají protichůdné informace.

Uzavření škol zatím platí do 24. května, náměstek ministerstva školství Maciej Kopećin ale ve včerejším rozhovoru s Wirtualna Polska řekl, že děti zůstanou doma až do konce školního roku. Vláda totiž připravuje nové nařízení, které ponechá školy zavřené až do 26 června. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Parlament neschválil zprávu ombudsmanky. Pro uznání Zprávy o činnosti veřejného ochránce práv, kterou parlamentu předložila ombudsmanka Mária Patakyová, hlasovalo pouze 34 poslanců. Polovina vládní strany OĽaNO hlasovala proti, stejně jako celá koaliční strana Jsme rodina i opoziční krajně pravicoví Kotlebovci. Mnozí poslanci byli proti, protože zpráva obsahuje pasáže o ženských reprodukčních právech a právech LGBTI. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Nouzový stav do konce června. Podle maďarské vlády by mohl nouzový stav s ohledem na vývoj koronavirové krize skončit v červnu. Včera o tom informoval vedoucí kanceláře premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás.

Vláda řešila i nedávné rozhodnutí německého ústavního soudu, který se neřídil rozsudkem Soudního dvora EU v kauze nákupu dluhopisů Evropskou centrální bankou. „Nemyslíme si, že rozhodnutí soudu je vítězstvím střední Evropy nad západní. Jako vítěz se může cítit každý suverénní stát,“ řekl Gulyas. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

Merkelová vnímá verdikt ústavního soudu v kauze ECB jako šanci pro další integraci eurozóny

Kancléřka Angela Merkelová respektuje rozhodnutí německého ústavního soudu k nákupům dluhopisů, kterými se Evropská centrální banka (ECB) snaží podpořit ekonomiku. Verdikt považuje za podnět k hlubší integraci eurozóny.

PRAHA

Práva zahraničních pracovníků u soudu EU. Evropská komise zažalovala Rakousko u Soudního dvora EU kvůli takzvané indexaci přídavků na děti pracujících cizinců. Podle EK je opatření diskriminační a v rozporu s unijním právem. Na znevýhodnění při vyplácení rakouských přídavků na děti, které žijí ve své vlasti, si mimo jiné stěžují čeští pracovníci. Čeští europoslanci Martina Dlabajová (ANO, RE) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP), kteří unijní exekutivu k rázné reakci přesvědčovali, žalobu uvítali. (ČTK)

Komise žaluje Rakousko u unijního soudu kvůli indexaci dávek pro cizince

Evropská komise zažalovala Rakousko u Soudního dvora Evropské unie kvůli takzvané indexaci přídavků na děti pracujících cizinců. Podle ní je opatření diskriminační a v rozporu s unijním právem. Na znevýhodnění si stěžují i čeští pracovníci.


BALKÁN

SOFIE

Nezodpovědní Bulhaři. Zhruba 60 % Bulharů přiznává, že dodržuje jen některá, anebo dokonce vůbec žádná opatření zajišťující sociální odstup. Informovala o tom studie, kterou nechala zpracovat agentura Afis. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Protiprávní restrikce? Rumunští soudci potvrdili, že stav pohotovosti musí vyhlásit parlament. Vláda ale nestihla předat zákonodárcům návrh včas, a promarnila tak šanci zajistit plynulý přechod z nouzového stavu, který skončil včera (14. května), do méně závažného stavu pohotovosti. Situaci se pokusil zachránit Národní výbor pro krizové situace, jeho rozhodnutí o vyhlášení stavu pohotovosti by ale mohl zpochybnit ústavní soud. (EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Konec epidemie. Slovinsko jako první v Evropě oficiálně vyhlásilo konec epidemie covid-19 v zemi. V posledních dvou týdnech slovinské úřady zaznamenávaly méně než sedm pozitivních případů denně. (EURACTIV.com)

Pozastavení DPH. Vláda se rozhodla dočasně pozastavit nutnost odvádět DPH a celní poplatky za dovezené ochranné zdravotnické prostředky. Slovinsko také projevilo solidaritu s Itálií, které se rozhodlo zaslat dezinfekci v hodnotě 92 tisíc eur. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Pomoc pro zasažené zemětřesením. Chorvatská vláda finančně pomůže občanům, kteří během březnového zemětřesení v Záhřebu přišli o své domovy. Podpora bude mít podobu příspěvku na nájem ve výši 10 eur za metr čtvereční nového bytu. Zemětřesení poškodilo více než tisíc domů, vláda chce proto požádat EU o finanční pomoc z evropského Fondu solidarity. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Rozšíření těžby uhlí. Srbský hnědouhelný důl Kolubara se rozšíří, a zajistí tak uhlí na dalších 60 let. Během návštěvy uhelné lokality o tom informoval srbský prezident Aleksandar Vučič.

100 eur pro všechny? O mimořádnou podporu ve výši 100 eur požádaly více než dva miliony lidí, a to již během dvou hodin od jejího oznámení. Opozice tuto podporu kritizuje, jedná se podle ní o populistický krok, který zatíží veřejné finance. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.