The Capitals: Biden jedná se špičkami EU, chtějí se společně postavit Rusku

© EPA-EFE/NEIL HALL/INTERNATIONAL POOL

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Joe Biden v Bruselu. Na čem se chce EU s USA dohodnout? Americký prezident Joe Biden dnes jedná s nejvyššími představiteli Evropské unie – s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. Špičky světové politiky přijmou prohlášení, jehož návrh má server EURACTIV k dispozici.

EU a USA ve společném prohlášení vyzvou Rusko k propuštění politických vězňů a k ukončení represí místní občanské společnosti. Odsoudí ruské nežádoucí chování, včetně vytvoření seznamu nepřátelských zemí, na kterém se dnes nachází pouze dva státy – USA a Česko.

Tématem deklarace bude i navázání lepších obchodních vztahů mezi EU a USA a spolupráce na reformě Světové obchodní organizace (WTO). Další podrobnosti přináší server EURACTIV.com. (Alexandra Brzozowski, Aneta Zachová | EURACTIV.com and EURACTIV.cz)


ZÁPAD

BERLÍN

Německo zvažuje odložení respirátorů. Ministři zdravotnictví a spravedlnosti vyzvali v návaznosti na dobrou epidemickou situaci premiéry 16 spolkových zemí, aby začali uvolňovat opatření okolo nošení ochrany horních dýchacích cest. Kancléřka Angela Merkelová a řada premiérů nicméně chtějí, aby se v tomto ohledu postupovalo opatrně a disciplinovaně. (Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Rakousko a Malta, noví „migrační partneři“. Ministři zahraničí Rakouska a Malty Alexander Schallenberg a Evarist Bartolo se na pondělní schůzce ve Vallettě shodli na tom, že nechtějí čekat na společnou migrační a azylovou politiku EU.

„Je zbytečné sahat k řešením, která již selhala,“ uvedl na adresu Unie maltský ministr zahraničí a dodal, že je potřeba neřešit pouze systém relokací, ale především hlavní příčiny migrace.

Schallenberg za Rakousko zdůraznil, že ačkoli migrační balíček EU obsahuje důležité prvky, „neměli bychom čekat na konsenzus“. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Povinnost nosit roušku venku by mohla ve Francii skončit už 30 června. Ve Francii je nadále nutné nosit roušky i ve venkovních prostorách. Zástupce ministra zdravotnictví Jérôme Salomon byl však v rozhovoru pro RTL optimistický a naznačil, že by s koncem června mohla tato povinnost skončit. „Je teplo a všichni Francouzi chtějí strávit klidné léto,“ prohlásil. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Nová obchodní dohoda s Austrálií. Spojené království a Austrálie dnes (15. června) oznámí uzavření nové obchodní dohody, první, kterou dojednala vláda Borise Johnsona po odchodu z jednotného vnitřního trhu EU na začátku roku.

Dohoda, kterou v pondělí večer podepsali Johnson a australský premiér Scott Morrison, je také vnímána jako krok směrem k přistoupení Spojeného království k Trans-pacifickému partnerství. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)


SEVER

OSLO

Licence pro ropné společnosti rozohnily ekology. Norské ministerstvo pro ropu a energetiku vyzvalo ropné společnosti, aby se ucházely o licence na průzkumné práce v potenciálních ložiscích ropy. Výzva však vyvolala kritiku ekologických skupin včetně Greenpeace.

Dostupná ložiska se nacházejí na pevninském šelfu v tzv. „zralých“ a již předdefinovaných oblastech. Ministerstvo sice neočekává, že by se v těchto oblastech nacházela velká ložiska, i menší objevy však podle něj mohou být ziskové. (Pekka Vänttinen, EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Slovenská policie prošetřuje případy ilegálního dovozu odpadků z Itálie a Polska. Slovenská policie vyšetřuje pět případů nelegálního dovozu odpadu z Itálie a Polska. Podle jejího mluvčího končí desítky tun odpadu v zemědělských a průmyslových budovách.

Případy nelegálního dovozu odpadu se vyskytly ve třech z osmi slovenských regionů. „Šetření naznačuje, že takový odpad může být nalezen i v dalších lokalitách,“ uvedl policejní mluvčí Michal Slivka. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Ústavní soud opět odkládá klíčový přezkum. Polský Ústavní soud už potřetí odložil přezkum toho, jestli Polsko musí dodržovat prozatímní opatření stanovená Soudním dvorem EU, který požaduje pozastavení předpisů o reformě soudnictví z dílny vládnoucí strany Právo a spravedlnost. Evropský soud má za to, že tyto novinky jsou v rozporu s právem EU.

Ústavní soud měl začít o této věci rozhodovat už 12. května, údajně však potřeboval čas na to zohlednit požadavky odvolaného polského ombudsmana Adama Bodnara. (Paulina Borowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Tisíce lidí proti zákonu o LGBTQI „v ruském stylu“. V pondělí (14. června) vyšly do ulic maďarského hlavního města tisíce lidí, aby protestovaly proti zákonu, který spojuje sexuální menšiny a pedofily, a „maže“ homosexualitu a transgender lidi ze škol či reklam. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Třetí dávka může být nutná. Španělská imunoložka Carmen Álvarezová-Domínguezová v pondělí 14. června uvedla, že čtyři typy vakcín, jež jsou dostupné ve Španělsku a dalších zemích EU, se mohou snadno přizpůsobit novým variantám koronaviru. V roce 2022 by proto mohli lidé potřebovat přeočkovat třetí dávkou vakcíny.

Ve Španělsku je již plně očkováno 12 milionů občanů, což odpovídá 25,8 % populace (přibližně 46 milionů lidí). (EUROEFE)

ŘÍM

Itálie povolila „míchání“ vakcín. Lidé pod 60 let, kteří obdrželi první dávku protikoronavirové vakcíny od firmy AstraZeneca, dostanou možnost zvolit si pro svou druhou dávku jinou vakcínu. V pondělí to oznámila národní léková agentura Aifa. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)


BALKÁN

SOFIE

Bývalý koaliční partner premiéra Borisova diskriminoval Romy. Vůdce nacionalistické strany VMRO a bývalý místopředseda vlády Krasimir Karakačanov se dopustil diskriminace svým protiromským prohlášením, že „cikáni v Bulharsku jsou velice drzí“. Rozhodl o tom Nejvyšší správní soud. Karakačanov se nevhodně vyjádřil k případu z ledna 2019, kdy dva muži romského původu zaútočili na Bulhara z vesnice Voivodinovo. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Pozvánka pro Bidena. Rumunský prezident Klaus Iohannis, který měl během summitu NATO v Bruselu dvě krátké diskuse se svým americkým protějškem Joem Bidenem, uvedl, že pozval amerického prezidenta na návštěvu Rumunska. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.