The Capitals: Bez Turecka problém migrace nevyřešíme, říká Merkelová

© EPA-EFE/ODD ANDERSEN

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BERLÍN / ŘÍM

Bez Turecka problém migrace nevyřešíme, říká Merkelová. Německou kancléřku Angelu Merkelovou v pondělí navštívil její italský protějškem Mario Draghi. Shodli se na společném postoji k migraci a zdůraznili potřebu spolupracovat s Tureckem. Bez něj se totiž Evropa při řešení migrace „nikam nedostane“.

„Turecko v současné době hostí tři miliony uprchlíků, velkou část jejich celosvětového počtu, což ho opravňuje k tomu vyžadovat pomoc,“ řekla Merkelová s tím, že je v této oblasti potřeba myslet pokrokově.

Migrace bude jedním z témat blížícího se summitu lídrů EU, který začíná ve čtvrtek 24. června. V závěrech summitu se podle informací serveru EURACTIV objeví příslib finanční pomoci pro Turecko. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com, Nikolaus J. Kurmayer  | EURACTIV.de)


NOVINKY Z BRUSELU

Polsko a Maďarsko na koberečku. Rada EU pro obecné záležitosti dnes bude řešit právní stát v Polsku a Maďarsku. Slyšení spojené s aktivací článku 7 Smlouvy o EU proti těmto dvěma státům se uskuteční poprvé od vypuknutí pandemie covid-19. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Větrné elektrárny a veto pro starosty. Francouzští senátoři v pátek přijali dodatek k hojně diskutovanému zákonu o klimatu a odolnosti, který umožní obcím vetovat projekty větrných elektráren. (EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Zelená pro plán obnovy. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na tiskové konferenci s rakouským premiérem Sebastianem Kurzem oznámila, že její instituce Rakousku schválila národní plán obnovy v hodnotě 3,5 miliardy eur. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

LONDÝN

Chudší děti jsou pozadu ve vzdělání. Děti z chudších rodin byly v britském vzdělávacím systému desítky let zanedbávány, uvádí dnes publikovaná poslanecká zpráva. (Benjamin Fox, EURACTIV.com)

DUBLIN

Nechť rozhodne referendum. Ani půl roku po odchodu Velké Británie z EU není vyřešena severoirská otázka. Končící předseda unionistické strany DUP Edwin Poots se domnívá, že by budoucnost Severoirského protokolu mohli pomoci samotní občané v referendu. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Předseda Strany Finů nebude usilovat o obnovení mandátu. Finskou politiku čeká výrazná změna. Předseda nacionalistické Strany Finů Jussi Halla-aho totiž oznámil, že nebude znovu kandidovat na post lídra strany. Proslýchá se, že o odchodu uvažuje již delší dobu kvůli špatným výsledkům partaje ve finských regionálních volbách. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

STOCKHOLM

Pád vlády. Vláda premiéra Stefana Löfvena nepřežila pondělní hlasování o důvěře. Menšinová vláda sociálních demokratů a zelených má nyní týden na to, aby vyhodnotila situaci a projednala věc s předsedou parlamentu. Možností je více – vlády se buď chopí úřednická vláda, nebo budou vypsány předčasné volby. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Město s nejhorší kvalitou vzduchu. Jihopolské město Nový Sadec má nejhorší kvalitu ovzduší v celé Evropské unii. Ukazuje to nově zveřejněný žebříček Evropské agentury pro životní prostředí (EEA). (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarská reakce na „duhový“ stadion. Bylo by „extrémně škodlivé a nebezpečné míchat sport a politiku“, reagoval maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó na zprávy, že by se mnichovský stadion hostící středeční fotbalový zápas mezi Německem a Maďarskem měl v solidaritě s maďarskou LGBTQI+ komunitou rozsvítit v duhových barvách. Informovala o tom agentura MTI. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com, Telex)

BRATISLAVA

Slovenský plán obnovy má zelenou. Evropská komise schválila slovenský plán obnovy. Předsedkyně Komise Ursula von der Leyenová předala Slovensku hodnocení osobně při návštěvě Bratislavy. Slováci chtějí 43 % přidělených financí investovat do ochrany klimatu, dalších 21 % do digitálních reforem. (Lucia Yar, Barbara Zmušková, EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Vláda dnes udělí milost separatistům. Španělská vláda dnes udělí milost devíti katalánským politikům, kteří se v roce 2017 podíleli na organizaci nelegálního referenda o nezávislosti Katalánska. (EUROEFE)

ŘÍM

Kde bude finále fotbalového eura? Italský premiér Mario Draghi se po pondělní schůzce s Angelou Merkelovou v Berlíně nechal slyšet, že „zajistí, aby se finále fotbalového šampionátu nekonalo v zemích s rostoucím rizikem nákazy“.

Draghi tak reagoval na náhlý nárůst případů covidové nákazy v Británii, který způsobilo šíření indické varianty. Fotbalové finále by se tak místo v Londýně mohlo konat například v Římě. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Rumunsko se obává další vlny covidu-19. Počet případů covidu-19 by mohl za pár měsíců opět vzrůst, varuje šéf rumunské očkovací kampaně Valeriu Gheorghita. Virus by podle něj mohl zasáhnout zejména neočkované lidi, podobně jako se to nyní děje ve Velké Británii. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Chorvatský premiér poprvé navštívil antifašistickou akci. Den antifašistického odboje se dočkal návštěvy z nejvyšších pater chorvatské politiky. Události se poprvé v historii zúčastnil sám premiér Andrej Plenković. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SARAJEVO | PRIŠTINA

14 milionů vakcín z USA. Bosna a Hercegovina společně s Kosovem obdrží celkem 14 milionů dávek vakcíny proti covidu-19 z USA. Vakcíny poputují do zemí západního Balkánu v rámci amerického boje proti pandemii. Administrativa Joea Bidena chce takto do konce června rozdělit 80 milionů dávek. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.