The Capitals: Bez jednotného trhu nebude ani německý průmysl, varuje eurokomisař Breton

© EPA/STEPHANIE LECOCQ

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

INSTITUCE EU

Proč je důležité mít jednotný vnitřní trh. Německý vývoz je z 50 % závislý na jednotném evropském trhu. Bez jednotného trhu nebude ani německý průmysl, uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton.

„V případě Nizozemska se jedná dokonce o více než 60 %, takže bez jednotného trhu jeho průmysl zanikne,“ prohlásil Breton v rozhovoru pro řeckou stanici MEGA TV a portugalské Expresso. Eurokomisař varoval, že záchrana jednoho nebo dvou průmyslových odvětví v jednom nebo ve dvou členských státech rozhodně nemůže udržet při životě celý vnitřní trh. „Všichni jsme na stejné lodi, a tou lodí je pro nás Evropa,“ zdůraznil francouzský komisař. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

Schengenský prostor je v ohrožení. Kudy vede cesta z krize?

S příchodem koronavirové pandemie se mnoho členských států rozhodlo uzavřít své hranice. Snaha omezit šíření nákazy covid-19 se ale negativně podepsala na jednom z klíčových úspěchů evropské integrace – schengenském prostoru volného pohybu, který letos v březnu oslavil 25. výročí.

ZÁPAD

BERLÍN

Hrozba druhé vlny. Bavorský premiér Markus Söder (CSU) včera (5. května) načrtnul nový plán pro znovuotevření restaurací a hotelů. Vnější prostory restaurací by se měly otevřít 18. května a počínaje 25. květnem by měl být možný i vnitřní provoz. Hotely by mohly otevřít 30. května.

Institut Roberta Kocha, německý ústav pro kontrolu a prevenci nemocí, se nicméně připravuje na možné další vlny nákazy. „Usuzuji, a experti mi to potvrdí, že přijde druhá a třetí vlna infekce,“ uvedl ředitel institutu Lothar Wieler s tím, že Německo musí navýšit svou testovací kapacitu. Země doposud provedla více než 2,4 milionu testů. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Nechvalně známý Ischgl. Státní zástupce převzal od rakouské policie 1000stránkový report, který pojednává o městě Ischgl. Právě v tomto rakouském lyžařském středisku se v březnu údajně nakazila více než stovka turistů. Státní zástupce by měl v následujících týdnech rozhodnout, zda se místní úřady dopustily ohrožení zdraví lidí z nedbalosti. Úřady totiž ponechaly středisko otevřené navzdory tomu, že měly informace o hrozbě šířící se nákazy. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

HAAG

Zatčení demonstranti. Policie v Haagu v úterý zatkla 80 účastníků demonstrace proti koronavirovým opatřením. Policie odhaduje, že na místě protestovalo zhruba 300 osob. Demonstrace nebyla nahlášena úřadům, jak požaduje zákon. (Davine Janssen | EURACTIV.com)

SEVER

HELSINKY

Pomalé uvolňování. Finská vláda po dvoudenním jednání představila v pondělí (4. května) velice opatrný plán rozvolňování protikoronavirových opatření. Zklamala tak mnohé experty, kteří doufali v odvážnější přístup.

Vládní plán počítá s tím, že jako první by se měly otevřít knihovny. Počínaje 14. květnem by také mělo dojít k obnově provozu přes hranice se zeměmi schengenského prostoru tak, aby bylo umožněno cestování za prací, dovoz a další nezbytná doprava. Cestování za turistikou vláda nedoporučuje. Finsko zároveň doufá, že pravidla pro provoz na hranicích budou řešena na evropské úrovni. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

Video: Uzavření hranic je pro politiky lákavé téma, následky ale mohou být pro ČR fatální

Jak se uzavírání vnitřních hranic EU projevilo na českém dovozu a vývozu? Máme se bát o budoucnost schengenského prostoru? Sledujte online debatu serveru EURACTIV.cz.

OSTROVY

LONDÝN

Koronavirové kybernetické útoky. Spojené království a Spojené státy včera vydaly společné prohlášení, ve kterém varují před hackerskými útoky na zdravotnický sektor. Hackeři jsou podle nich na lovu dat, a to včetně těch o covid-19 a výzkumu vakcíny.

Britské Národní centrum kybernetické bezpečnosti (NCSC) a americký Úřad pro kyberbezpečnost a infrastrukturu (CISA) uvedly, že identifikovaly rozsáhlou kampaň tzv. „password sprayingu“ (použití malého počtu hesel proti velkému množství uživatelských účtů) proti zdravotním úřadům a výzkumným organizacím. Hackeři se tak pokoušejí získat přístup do účtů institucí pomocí obvykle využívaných hesel. Za útoky údajně stojí hackeři z Číny, Ruska a Íránu. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

Ministerstvo pro místní rozvoj chce vyjednat více peněz z EU na kyberbezpečnost zdravotnictví

Více peněz na zabezpečení kybernetické bezpečnosti ve zdravotnictví chce s Evropskou komisí vyjednat ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO). Důvodem je nedávná série útoků zaměřených zejména na informační systémy zdravotnických zařízení v Česku.

JIH

LISABON

Indie jako priorita. Portugalsko a Indie se shodují na tom, že za současné mezinárodní situace je konání summitu mezi Indií a Evropskou unií během portugalského předsednictví důležitější než kdy dřív. V úterý (5. května) to uvedl portugalský premiér António Costa. Portugalsko převezme předsednictví Rady EU v první polovině příštího roku a uspořádání indo-evropského summitu je jednou z hlavních vládních priorit.

Propad v cestovním ruchu. Vláda očekává, že obrat firem podnikajících v cestovním ruchu bude kvůli koronaviru o polovinu nižší než loni. Vyzvala proto své občany, aby letošní prázdniny strávili ve své zemi. Podle čerstvých dat národního statistického úřadu tvořil turismus v roce 2018 11,3 % portugalského HDP. (Pedro Morais Fonseca, Joana Haderer, Lusa.pt)

ŘÍM

Aplikace mapující koronavirus je téměř hotová. Italský krizový komisař Domenico Arcuri na půdě italského parlamentu uvedl, že mobilní aplikace, která má mapovat šíření koronaviru bude spuštěna na konci května. Aplikace s názvem „Immuni“ bude dobrovolná, anonymní a bude využívat speciální bluetooth technologii. Pochybnosti o bezpečnosti údajů a riziku narušení soukromí však přetrvávají. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

Sánchez potřebuje prostou většinu. Španělský premiér Pedro Sánchez potřebuje k prodloužení nouzového režimu podporu prosté většiny poslanců. Katalánští separatisté a pravicový Vox však avizovali, že vládní návrh při dnešním hlasování nepodpoří. Sánchez se tak musí pokusit přesvědčit opoziční lidovce. (EFE.com)

ATHÉNY

Cena roušek roste. Řekové musí nosit v prostředcích hromadné dopravy roušky. V současné době se proto řada z nich snaží ochrannou pomůcku zakoupit, ceny však s masivní poptávkou raketově vzrostly. Zatímco před třemi měsíci stála rouška 10 centů, nyní za ni Řekové zaplatí 80 centů. Tématem se již zabývá řecký parlament. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)

VISEGRÁD

VARŠAVA

Polský boj za disciplinární komisi. Dočasný předseda nejvyššího polského soudu Kamil Zaradkiewicz včera potvrdil činnost kontroverzní disciplinární komise vyšetřující soudce, a to navzdory nedávnému předběžnému rozhodnutí Soudního dvora EU. Komise ale zatím nebude fungovat, Polsko si nejprve počká na finální rozhodnutí unijního soudu nebo na rozsudek polského ústavní soudu, který nyní posuzuje kompetence Soudního dvora EU v oblasti justice. (Barbara Bodalska | EURACTIV.pl)

Soudní dvůr EU nařídil Polsku zastavit činnost disciplinární komise vyšetřující soudce

Soudní dvůr Evropské unie dnes vydal rozhodnutí, kterým Polsku nařizuje  zastavit činnost disciplinární komise. Disciplinární režim je předmětem žaloby Evropské komise na Polsko, která Soudní dvůr v lednu požádala, aby účinnost ustanovení do vydání rozsudku pozastavil.

PRAHA

Česko hledá vlastní cestu. Češi chtějí být v boji proti covid-19 samostatní, vyvíjejí proto vlastní vakcínu na koronavirus. Výzkum je zatím v laboratorní fázi, a pokud bude úspěšný, látka se začne testovat na myších. „Můžeme pochybovat o tom, že by nějaká zahraniční firma chtěla nasytit českou poptávku. Každá bude chtít nasytit vlastní trh,“ uvedla vedoucí výzkumu Věra Adámková, která je zároveň poslankyní za hnutí ANO. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)

BRATISLAVA

Protiústavní karanténa? Kdokoli vstoupí na území Slovenska, musí do povinné čtrnáctidenní karantény. Toto rozhodnutí slovenské vlády se však zřejmě neopírá o žádný právní dokument. Nemá ho k dispozici ani ombudsmanka, podle které vláda mohla jednat v rozporu se zákony. Právníci mají podobné pochybnosti i v souvislosti se zákazem vstupu cizinců do země. Někteří z nich považují zákaz dokonce za protiústavní. Informoval o tom Denník N. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

BALKÁN

SOFIE

Na dovolenou za státní peníze. Bulharská vláda bude svým občanům vydávat poukazy na letní dovolenou. Platit budou ale pouze v bulharských resortech. Cílem opatření je posílit bulharský turistický sektor, který byl v souvislosti s covidem-19 tvrdě zasažen. Celkově tvoří turismus 11% bulharského HDP. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Unijní žalobkyně vyhrála soud s rumunskou vládou. Evropská nejvyšší žalobkyně Laura Codruța Kövesiová, která dříve pracovala jako šéfka rumunského protikorupčního úřadu, dostala výpověď ze svého předchozího zaměstnání neoprávněně. Rozhodl o tom Evropský soud pro lidská práva.

Rumunská vláda podle soudu porušila její práva na spravedlivý proces a svobodu projevu. Soud tak potvrdil stížnost, podle které byla Kövesiová z funkce propuštěna kvůli tomu, že kritizovala změny protikorupčních zákonů. (EURACTIV.ro)

2020: Evropský žalobce začne řešit rozkradené miliardy

Rok 2020 by podle dosavadních plánů měl znamenat revoluci ve vyšetřování dotačních a jiných finančních podvodů napříč Unií. Nejpozději do prosince má totiž oficiálně zahájit svou činnost Úřad evropského veřejného žalobce, o jehož zřízení se mluví už od 90. let.

LUBLAŇ

Nová ekonomická prognóza. Státní úřad pro makroekonomické analýzy aktualizoval svou prognózu pro letošní rok. Hospodářský výkon by se podle něj mohl propadnout o více než 8,1 %. (Zoran Radosavljevic | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Záhřebská deklarace. Evropská perspektiva a spolupráce západního Balkánu s Evropskou unií v boji proti koronavirové krizi – právě tyto klíčové body bude obsahovat deklarace, jejíž přijetí se očekává na středečním videosummitu EU a západního Balkánu. Informoval o tom chorvatský ministr zahraničí Gordan Grlić-Radman. Vztahy se západobalkánskými zeměmi jsou jedním z hlavních témat chorvatského předsednictví v Radě EU. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

Západní Balkán potřebuje vědět, že je pro EU prioritou

V poslední době se zdá, že Evropská unie po několika letech váhání opět začíná přistupovat k západnímu Balkánu jednotně a uvědomuje si jeho důležitost. K dalšímu posunu by mohlo dojít na videokonferenci příští týden, která nahradí očekávaný summit v Záhřebu.

BĚLEHRAD

Otevření hranic záleží na ostatních. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić neočekává, že by se hranice země v brzké době otevřely. Rozhodnutí totiž není jen v rukou Srbska, ale mezinárodního společenství a Evropské unie. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.