The Capitals: Bez brexitové dohody roste hrozba terorismu v Severním Irsku

© Shutterstock / Von VanderWolf Images

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

LONDÝN

Bez brexitové dohody roste nebezpečí terorismu v Severním Irsku. Pokud se Británie s EU nedohodne na nových vztazích, zvýší to nebezpečí terorismu ve Spojeném království, varují britští zákonodárci v nově zveřejněné zprávě.

Ve společném vyjádření poslanci z různých politických stran ze zpravodajského a bezpečnostního výboru, zdůraznili, že „severoirský terorismus stále nevymizel“ a dodali, že „je třeba trvat na dohodě více než kdy dříve.“ Vytvoření jakékoli hranice mezi Severním Irskem a Irskem bude podle nich představovat cíl i munici pro disidentské republikánské skupiny. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Vláda odmítá rady lékařů. Irská vláda vůbec poprvé odmítla doporučení zvláštní národní rady pro veřejné zdraví, a to navzdory tomu, že země i nadále vede souboj s koronavirem.

Rada vládě doporučila přechod na přísnější opatření, která nesou v Irsku označení „úroveň 5“. Vláda se však rozhodla rady neuposlechnout a přiklonila se k méně restriktivním opatřením, konkrétně k „úrovni 3“. To například znamená, že hospody, kde se nepodává jídlo, budou otevřeny pouze venku, sezení uvnitř se zakazuje. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

BERLÍN

Čtyři rizikové berlínské čtvrti. Z celkových dvanácti městských částí Berlína byly čtyři označeny za rizikové, protože se zde za poslední týden objevilo více než 50 nakažených koronavirem na 100 000 obyvatel. Některé německé spolkové země rozhodly, že návštěvníci z těchto oblastí budou muset po příjezdu do karantény.

Ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) zkritizoval laxní přístup ke koronavirovým opatřením ve městě, především nenošení roušek v restauracích a na nelegálních večírcích. „V infekční situaci, v jaké je Berlín, to není přípustné,“ řekl ministr. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Kancléř je negativní. Spolupracovník kancléře Sebastiana Kurze byl pozitivně testován na koronavirus, celý vládní kabinet proto musel odvolat své schůzky, izolovat se a podstoupit testy. Výsledky se vláda dozvěděla dnes ráno – všichni jsou negativní. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Nová opatření pro hlavní město. Z důvodu opětovného šíření nákazy covid-19 v Paříži a jejím okolí se ve francouzském hlavním městě znovu zavádějí přísná opatření. Ode dneška budou zavřeny bary a shromažďování lidí se omezí na maximálně deset osob. Výjimkou jsou trhy a obchody, odběrová místa, fronty, demonstrace či pohřby.

Na druhou stranu, otevřené zůstanou restaurace, a to během obvyklé otevírací doby a za přísných hygienických podmínek. Nová opatření budou prozatím trvat do 19. října, uvedla pařížská městská rada. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Vakcína je pro ekonomické předpovědi klíčová. Přestože je finská ekonomika méně zasažená pandemií než většina ostatních, letos se podle průzkumu ministerstva financí „smrskne“ o 4,5 %.

Ministerstvo očekává, že HDP v roce 2021 vzroste o 2,6 % a následující rok o 1,7 %. Kolem predikcí je nicméně více nejasností než obvykle. „Ekonomická obnova může přijít později, pokud u domácností a firem přetrvá pesimismus. Pouze efektivní léčba nebo vakcína přinesou jasnější výhled do budoucna,“ nechal se slyšet Mikko Spolander z ministerstva. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


JIH

MADRID

Provincie se uzavírají. Regionální vláda autonomního společenství Kastilie-León na severovýchodě Španělska od úterý na 14 dní zavádí částečný „lockdown“ v provinciích León a Palencia, aby tak zpomalila rychlý nárůst nákazy. Nový režim bude podobný tomu v hlavním městě Madridu. (EUROEFE)

ŘÍM

Nová protikoronavirová opatření. Italská vláda pracuje na novém balíku opatření, která plánuje vyhlásit v rámci dekretu. Součástí balíčku bude povinné nošení roušek venku, zkrácení otevírací doby barů a omezení počtu osob na soukromých akcích. Ministr hospodářství Roberto Gualtieri nicméně vyloučil možnost „nového lockdownu“. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

ATHÉNY

Obnovitelné zdroje budou hrát prim. V jedné z největších řeckých energetických společností – Public Power Corporation (PPC) – se chystají změny. Společnost se chce nově zaměřit na investice do obnovitelných zdrojů energie, a to ve spolupráci se zahraničními partnery. (Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Změny ve vládě se odkládají. Čtyři členové polské vlády jsou v karanténě poté, co přišli do kontaktu s nakaženým ministrem pro vzdělání a vědu Przemysławem Czarnekem. Z toho důvodu premiér Mateusz Morawiecki požádal prezidenta Andrzeje Dudu, aby odložil jmenování nového kabinetu, které se mělo konat v pondělí. Jména nových ministrů budou oznámena dnes, což potvrdil i sám Duda. (Joanna Jakubowska | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Nový zpravodajský portál. Nový zpravodajský server telex.hu, který vytvořili bývalí novináři z portálu Index.hu, kde dali hromadnou výpověď z důvodu omezování nezávislosti a svobody slova, je v provozu. Tisková zpráva mimo jiní uvádí, že „novináři, kteří na konci července podali výpověď z Index.hu spouští nový zpravodajský server s názvem Telex.hu. Našim cílem je zaplnit rostoucí prázdnotu na maďarské mediální scéně, navrátit čtenářům svobodu při získávání informací a poskytnout jim prostor ke čtení“. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BRATISLAVA

Reformní plán se připravuje. Ministerstvo financí představilo dlouho očekávaný komplexní plán reforem. Dokument pokrývá širokou škálu možných reforem a vláda z nich vybere ty, které mohou být financovány unijním fondem obnovy. Kabinet slíbil, že součástí procesu budou veřejné konzultace. Evropská komise stanovila 15. říjen jako den, do kterého by země měly předložit první návrhy svých reformních plánů. Ministr financí Eduard Heger uznal, že Slovensko termín nestihne. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Premiér v karanténě. Rumunský premiér Ludovic Orban je v karanténě poté, co byl v kontaktu s pozitivně testovaným člověkem. Orbanův test je sice negativní, do čtvrtka ale zůstává v izolaci. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Ministryně zemědělství rezignovala. Slovinská ministryně zemědělství Aleksandra Pivecová včera rezignovala. Jejímu rozhodnutí předcházel odchod z čela Demokratické strany důchodců Slovinska (DeSUS).

Omluva přijata. Český europoslanec Alexandr Vondra (ODS) se omluvil slovinským kolegům za tweet, ve kterém uvedl, že Slovinci dokážou být „oportunistické svině“. Europoslanec Franc Bogovič (EPP) omluvu přijal, upozornil ale, že Vondra kontroverzní tweet nesmazal. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

SOFIE

Podpora vládní koalice upadá. Téměř 66 % Bulharů podporuje protivládní demonstrace, které v zemi trvají již 89 dní. Protestující volají po odchodu premiéra Bojka Borisova a vrchního státního zástupce Ivana Geševa. Borisov mezitím ztrácí podporu u voličů, podporu má pouze u 20 % z nich. Informovala o tom sociologická agentura Alpha Research. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BĚLEHRAD

Brnabićová designovanou premiérkou. Srbský prezident Aleksandar Vučić jmenoval dosavadní premiérku Anu Brnabićovou do role designované premiérky. Brnabićová nyní může složit novou vládu, ve které by podle prezidenta měla zasednout zhruba polovina žen. Vzniknout by měla také dvě nová ministerstva. Zatímco jedno by mělo na starosti lidská práva a genderovou vyváženost, druhé by řešilo otázky rodin, dětí a demografie. (EURACTIV.rs)

SARAJEVO

Respirátory zůstávají ve skladech. Stovky respirátorů zakoupených Federací Bosny a Hercegoviny zůstává ve skladech. V zemi totiž není žádná společnost, která by je mohla certifikovat, a umožnit tak jejich distribuci. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PODGORICA

Jednání o nové vládě. Černohorský prezident Milo Đukanović ve čtvrtek zahájí jednání s předsedy politických stran. Cílem konzultací je shoda na jménu nového designovaného premiéra, jehož úkolem bude složit novou černohorskou vládu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.