The Capitals: Běloruský velvyslanec na Slovensku se vrací domů. Podporuje opoziční protesty

© EPA/BELTA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Běloruský velvyslanec se vrací domů. Velvyslanec Běloruska na Slovensku Igor Leščeňa se vrací do své země. Jedná se o jediného seniorního diplomata, který otevřeně podpořil opoziční demonstrace proti režimu Alexandera Lukašenka. Podle slovenského ministra zahraničí Ivana Korčoka si Leščeňovo rozhodnutí zaslouží velký respekt. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Podpora pro Bělorusko. Česká republika vytvoří na návrh ministra zahraničí Tomáše Petříčka fond na podporu běloruské občanské společnosti. Celkem 10 milionů nad rámec klasické pomoci podpoří nezávislou žurnalistiku a osoby, na které si během povolebních protestů došlápl režim. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Nová čínská investice. Chemická společnost Wanhua plánuje v Maďarsku v následujících pěti letech investovat 853,8 milionu eur, oznámil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Zároveň dojde k rozšíření spolupráce národních bank těchto dvou zemí, aby se tak posílila finanční stabilita. Čínská rozvojová banka se má stát již čtvrtou bankou této asijské země, která otevře v Maďarsku pobočku. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

VARŠAVA

Koronavirus jako moderní podoba války? Pandemie koronaviru je „moderní světovou válkou, která kompletně změní rovnováhu sil“. Během svého pondělního proslovu to uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki. Polské úřady dosud zaznamenaly celkem 62 310 případů covid-19. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


ZÁPAD

BERLÍN

Berlínští lékaři potvrdili otravu Navalného. Lékaři pečující o ruského protikorupčního aktivistu Alexeje Navalného vydali v pondělí (24. srpna) prohlášení, ve kterém stojí, že klinické vyšetření poukazuje na otravu. Konkrétní látka ovšem zmíněna nebyla. Navalnyj byl o víkendu převezen ze sibiřské nemocnice do berlínské nemocnice Charité a nadále zůstává v komatu. Jeho život již není v ohrožení.

Navrátilci z rizikových oblastí nebudou muset podstoupit test. Ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) má v plánu zrušit povinnost podstoupit test na koronavirus pro občany, kteří se vrátí z oblastí, kde je nepříznivá epidemiologická situace. Místo toho se budou muset uchýlit do karantény, která může být přerušena „pouze předložením negativního testu, a to nejdříve 5 dní po vstupu na německou půdu.“ (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Několikahodinové zpoždění na rakousko-slovinských hranicích. Poté, co Rakousko přijalo opatření ukládající řidičům povinnost podepsat prohlášení, jímž se zavazují k pouhému průjezdu zemí bez zastávek, nebo vyplnit formulář s osobními údaji v případě pobytu v Rakousku, docházelo na hranicích mezi Slovinskem a Rakouskem až k 12hodinovému zpoždění. Rakušané přesto neplánují striktní omezení na hranicích změnit.

Nové protikoronové opatření jde ruku v ruce s rétorikou kancléře Sebastiana Kurze (ÖVP) v posledních týdnech. Dle jeho vyjádření jsou tvrdší hraniční kontroly třeba, jelikož virus se do země šíří „autem“. Poukázal při tom především na cestující z balkánských zemí. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Facebook doplatí 106 milionů eur na daních. Dceřiná společnost digitálního giganta Facebook ve Francii, která byla cílem důkladného auditu pokrývajícího období 2009-2018, souhlasila s doplacením 106 milionů eur na daních a pokutách. Její příjmy se v roce 2019 téměř zdvojnásobily na 747 milionů eur, a nyní zahrnují také výdělky francouzských reklamních firem.

Danění digitálních firem zatím nemá jasná globální pravidla. O jejich vytvoření se pod taktovkou OECD pokouší 137 světových zemí. (Anne Damiani | EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Hraniční kontroly se opět zpřísňují. Finsko obnovilo kontroly na hranicích se zeměmi uvnitř i mimo schengenský prostor, a to kvůli zhoršení koronavirové situace v zahraničí. Od pondělí čeká kontrola na cestující mezi Finskem a Islandem, Řeckem, Maltou, Německem, Norskem a Dánskem. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Litevské balónky vs. běloruské helikoptéry. Tisíce lidí v neděli vytvořily řetěz z hlavního města Vilnius až k běloruské hranici, aby tak vyjádřily podporu demonstrantům v sousední zemi. Do vzduchu Litevci vypustili několik nafukovacích balónků.

V pondělí běloruské ministerstvo obrany oznámilo, že pomocí armádních helikoptér Mi-24 zabránilo balónkům s „protistátními slogany“ v překročení hranic. Litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius uvedl, že vojenská helikoptéra narušila vzdušný prostor jeho země, a běloruskému velvyslanci kvůli tomu předal protestní nótu. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


JIH

ŘÍM

Itálie začíná s testováním vakcíny na lidech. V pondělí (24. srpna) bylo odstartováno testování italské vakcíny proti koronaviru na lidech. První dobrovolnice byla naočkována v římské nemocnici Spallanzani pro infekční choroby. „Ráda bych byla pro zemi užitečnou,“ řekla. Nyní bude podrobena pozorování v domácím prostředí po dobu 12 týdnů, aby se ukázalo, zda se s očkováním vážou vedlejší účinky a zda v těle vznikají protilátky. Na zkušební testování se přihlásilo přes 5 tisíc dobrovolníků, výzkumníci ale vybrali jen ty v nejlepším zdravotním stavu.

Proces je financován regionem Lazio a italským ministerstvem pro výzkum. O výrobu se postarala italská biotechnologická společnost ReiThera. „Dneškem začíná historická fáze výzkumu,“ uvedl guvernér Lazia Nicola Zingaretti. Lékaři věří, že vakcína půjde do výroby před příchodem jara. (Valentina Iorio | EURACTIV.it)

MADRID

Počet nakažených dále roste. Španělské zdravotnické orgány potvrdily, že minulý týden bylo zaznamenáno okolo 37 000 nových případů nákazy nemocí COVID-19. V nejzasaženějších regionech tak pouhé dva týdny před začátkem školního roku zavádí nová opatření. (EUROEFE.EURACTIV.es with EPA)

ATHÉNY

Turecko je nespolehlivé. Řecko označilo Turecko jako nespolehlivého partnera pro dialog. Země mezi sebou vedou již několikaměsíční spor kvůli tureckým těžebním aktivitám ve východním Středomoří. Německo se je snaží během svého předsednictví v Radě EU přimět k tomu, aby usedly k vyjednávacímu stolu, zatím však bez úspěchu. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Podíl v LNG terminálu. Bulharsko koupí 20% podíl LNG terminálu, který vzniká poblíž řeckého města Alexandrupuli. Bulharský premiér Bojko Borisov se na tom dohodl s řeckým protějškem Kyriakosem Mitsotakisem. Řecké společnosti mezitím staví nové potrubí mezi oběma zeměmi. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Důležité jednání. Dnes zasedá vedení Demokratické strany důchodců Slovinska (DeSUS), která je jednou z partají vládní koalice. Očekává se, že současná předsedkyně Aleksandra Pivecová odejde ze své pozice a strana bude muset svolat kongres, kde si zvolí nové vedení.  

Referendum o investicích do armády? Radikální levicová strana Levica vyzývá ke spuštění nezávazného referenda ohledně plánů slovinské vlády. Ta chce investovat v následujících šesti letech celkem 780 milionů eur do vojenských kapacit, přestože země nečelí žádné bezpečnostní hrozbě. (Željko Trkanjec,| EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Zpátky do školy. Dne 7. září se v Chorvatsku opět otevřou školní třídy. Studenti budou muset dodržovat rozestupy a omezit setkávání s dětmi z ostatních tříd. Roušky budou povinné jen pro starší studenty, a to v případě, že nebudou moci udržovat dostatečné rozestupy. Učitelé plán kritizují, ve třídách podle nich není prostor. (Željko Trkanjec, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Vakcíny proti koronaviru. Srbsko zajistí svým občanům hned tři vakcíny proti koronaviru. První z nich by měla dorazit z Číny, a to již v druhé polovině listopadu. Informoval o tom deník Srpski Telegraf. (EURACTIV.rs)

SARAJEVO

Vojáci na hranicích? Strana demokratické akce (SDA), nejsilnější bosňácká politická strana, požaduje vyslání vojsk na hranice mezi Bosnou a Hercegovinou a Srbskem. Chce tím uchránit region před příchodem nelegálních migrantů. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PODGORICA

Nejdůležitější volby v zemi. Černohorce čekají 30. srpna nejdůležitější volby v historii země. Myslí si to prezident Milo Đukanović, který je zároveň předsedou Demokratické strany socialistů. Volby podle něj rozhodnou o tom, zda se země vydá vstříc evropské a svobodné budoucnosti, nebo zda upadne do teokratického režimu. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PRIŠTINA

Zbraně v rukou civilistů. Kosovské ministerstvo vnitra odhaduje, že v rukou civilistů je až 250 tisíc nelegálně držených zbraní. Informoval o tom deník Koha. Země přitom v prosinci 2018 spustila kampaň, jejímž cílem bylo zbraně registrovat a legalizovat. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.