The Capitals: Bělorusko může být nekontrolovatelným zdrojem nákazy, varuje Litva

© EPA/ TATYANA ZENKOVICH

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

SEVER

VILNIUS

Bělorusko jako nekontrolovatelné centrum nákazy. Litevský prezident, premiér i ministr zahraničí kritizují Bělorusko za to, jak informuje o nákaze COVID-19. Bělorusko zatím hlásí jen 254 nakažených a čtyři úmrtí, podle litevského prezidenta Gitanase Nausėdy je ale situace v zemi zřejmě horší, než tvrdí běloruské úřady.

Litevský premiér Saulius Skvernelis ve středu dokonce uvedl, že sousední Bělorusko může být „nekontrolovatelným“ zdrojem nákazy. Pokud Bělorusko nezačne virus opravdu řešit, Litva podle Skvernelise uzavře tamním lidem své hranice.

„Starejte se o svůj vlastní virus,“ reagoval běloruský prezident Alexander Lukašenko a vyzval Litvu k tomu, aby přestala šířit nepodložené spekulace. (Benas Gerdžiūnas | lrt.lt)

HELSINKY

Finsko přehodnocuje nákup nových stíhaček. Očekávaná recese a rozpočtové škrty v mnoha sektorech nutí Finsko zvážit nákup nových bojových stíhaček, které měly v roce 2021 nahradit stávající flotilu typu Hornet.

Vzhledem k tomu, jaký má koronavirová krize vliv i na jiné plány a rozhodnutí, by změna názoru nebyla překvapením. Kritické hlasy koaličních partnerských stran navíc nabývají na síle. Pětičlennou koalici v čele s premiérkou Sannou Marinovou bezesporu čeká po pominutí koronavirové krize náročné období. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

ZÁPAD

BERLÍN

Ministr Altmaier varuje před recesí. Spolkový ministr hospodářství Peter Altmaier (CDU) varoval před možnou recesí. „Musíme být připraveni na hluboké propady ekonomického růstu,“ řekl na tiskové konferenci. Ministr odhaduje, že by mohlo jít o propad až 8 % měsíčně, přičemž nejhůře na tom má být hospodářství v dubnu či květnu. Druhou polovinu roku nicméně optimisticky označil za období, kdy se ekonomika postaví na nohy. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

„Světlo na konci tunelu.“ Na pátečním zasedání rakouští poslanci schválí třetí balíček legislativy určené pro řešení negativních dopadů koronavirové krize. Nájemníci, kteří nedosáhnou na měsíční splátku nájmu, budou chráněni před vystěhováním a jejich smlouvy nebude možné zneplatnit. Opatření budou platit do konce června, nájemníci budou mít poté na splacení nájmu čas do 31. prosince. Stejně tak budou z krizového fondu o celkové výši 30 milionů euro podpořeny rodiny s nízkými příjmy.

Ministr zdravotnictví Rudolf Anchober na včerejší tiskové konferenci uvedl, že v tuto chvíli již „vidí světlo na konci tunelu“. Odkazoval přitom na nízký počet nově nakažených osob v Rakousku za posledních 5 dní. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Nárůst obětí. Počet obětí nemoci COVID-19 se ve Francii vyšplhal na více než 5 000 poté, co vláda oznámila počet zesnulých osob v domovech pro seniory.

Čím dál více občanů se snaží v boji proti nákaze pomoci. Mezi nimi je i francouzská europoslankyně Chrysoula Zacharopoulouová (Renew), původní profesí doktorka, která pomáhá ve vojenské nemocnici nedaleko Paříže. (EURACTIV.FR)

BRUSEL

Roušky všem? To nedává smysl. Belgická premiérka Sophie Wilmesová se domnívá, že povinné nošení roušek nemá smysl. „Roušky by měli mít k dispozici nemocní lidé a zdravotnický personál. Pokud bychom chtěli, aby roušky nosila celá populace, nebylo by to v současné době ani možné,“ uvedla s odvoláním na doporučení Světové zdravotnické organizace (WTO). Ministryně zdravotnictví Maggie De Blocková k tomu dodala, že roušky mohou lidem poskytovat falešný pocit bezpečí. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

OSTROVY

LONDÝN

100 000 testů denně? Britská vláda slíbila, že do konce dubna bude schopná v Anglii provést 100 000 testů denně. Nyní ale čelí kritice. Vláda totiž zatím nebyla schopná vysvětlit, jak toho chce dosáhnout. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

JIH

ŘÍM

Studenti si mohou oddychnout. Žádný student v Itálii tento rok nepropadne, a to díky dekretu, o kterém se bude hlasovat v neděli. Deník La Repubblica měl možnost nahlédnout do návrhu, který ukazuje, že dokonce studenti s podprůměrnými známkami postoupí do dalšího ročníku. Žáky v závěrečném ročníku středních škol nečeká psaný test, ale pouze ústní zkouška. Pokud to budou zdravotní důvody vyžadovat, zkoušení může proběhnout přes videohovor. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

MADRID

Nezaměstnanost raketově roste. Španělský pracovní trh zažil kvůli koronaviru nejhorší měsíc v historii, oznámila vláda ve čtvrtek. Ministryně práce Yolanda Díazová vyčíslila počet lidí, kteří přišli v březnu o práci, na 834 000. Národní karanténa nutí všechny pracovníky z jiných než klíčových profesí zůstat doma nejméně do 12. dubna. Největší ránu utrpěl sektor služeb, kde se počet nezaměstnaných zvýšil o 206 016. (Clea House | EFE)

LISABON

Velikonoční opatření. Portugalsko v době Velikonoc (9. – 13. dubna) uzavře všechna letiště. Povoleny zůstanou pouze státní, nákladní a humanitární lety. Portugalci nebudou moci během Velikonoc opustit ani svou obec, výjimkou bude pouze cesta za prací. Portugalsko eviduje 209 úmrtí na koronavirus a 9 034 nakažených osob. Prezident Marcelo Rebelo de Sousa v úterý připustil, že počet pozitivně testovaných by se mohl do konce nouzového stavu (17. dubna) vyšplhat až na 30 000. (Lusa.pt)

ATHÉNY

Europoslanci varují před šířením viru v uprchlických táborech. EU a její členské státy musí pomoci Řecku se správou vnějších hranic, uvedli europoslanci během online jednání parlamentního výboru pro vnitro a občanské svobody. Varují především před hrozbou rozšíření nákazy v uprchlických táborech. (AMNA.gr)

VISEGRÁD

BRATISLAVA

Koaliční smlouva podepsána. Čtyři vládní strany (OĽaNO, Sme Rodina, Sloboda a Solidarita, Za ľudí) podepsaly koaliční smlouvu. Dohoda mimo jiné zakotvuje, že členové vlády bez dohody nebudou v parlamentu předkládat vlastní návrhy, které by byly nad rámec dosud nezveřejněného vládního programu. Takový krok budou muset nejprve odsouhlasit lídři všech koaličních stran. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Rozhodnutí soudu není důležité. Soudní dvůr EU ve čtvrtek rozhodl, že Česká republika, Polsko a Maďarsko během migrační krize porušilo unijní právo tím, že odmítalo přerozdělování žadatelů o azyl. Podle předsedy vlády Andreje Babiše na tom ale nezáleží. „My jsme sice spor prohráli, ale to není důležité. Důležité je, že nemáme nic platit. Komise si uplatňuje nějaké náhrady za řízení,“ poznamenal. „Podstatné je, že žádné migranty brát nebudeme a že ty kvóty v mezičase skončily. A to díky nám hlavně,“ dodal. (Lukáš Hendrych, EURACTIV.cz)

BUDAPEŠŤ

Diplomatický trolling. Maďarsko se připojilo k prohlášení, ve kterém třináctka evropských zemí vyjádřila své „hluboké znepokojení“ nad rizikem porušování vlády práva, demokracie a základních práv. Prohlášení sice Maďarsko doslova nezmiňuje, ale očividně kritizuje jeho nedávná nouzová opatření, která dávají kabinetu Viktora Orbána rozsáhlé pravomoci včetně vládnutí pomocí dekretů. „Bez nás to nebylo ono… Tak jsme se k prohlášení přidali. Evropské hodnoty jsou společné pro nás pro všechny,“ řekla ministryně spravedlnosti Judit Vargaová. „Mistři diplomatického trollingu,“ okomentovala vládní krok maďarská europoslankyně z řad socialistů Klára Dobrevová.

Ještě předtím požádalo v dopise třináct lídrů evropských středopravicových stran předsedu Evropské lidové strany Donalda Tuska, aby z řad lidovců vyloučil Fidesz maďarského premiéra. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BALKÁN

SOFIE

COVID-19 vs. boj proti korupci. Ministři, poslanci, soudci a další vysoce postavení činitelé mohou svá majetková přiznání doložit později. Umožňuje jim to nouzový zákon z pera vládní strany GERB. Za normálních okolností je termín pro odevzdání přiznání stanoven na 15. května, nyní mají vysoce postavení činitelé výrazně více času. Majetková přiznání mohou nejpozději odevzdat jeden měsíc po skončení nouzového stavu. Ten bude pravděpodobně pokračovat do 13. května.

Tři bulharští poslanci mezitím informovali o tom, že byli pozitivně testování na COVID-19. (EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Poděkování Česku. Slovinsko mělo do čtvrtka 897 potvrzených případů onemocnění COVID-19, celkový počet úmrtí se vyšplhal na 17.

Slovinská vláda potvrdila, že dar ochranných pomůcek z České republiky dorazil. Zásilka obsahovala milion masek a 200 000 respirátorů třídy FFP2. „Laskavost oplatíme co nejdříve to půjde,“ napsal na Twitter premiér Janez Janša a pochvaloval si solidaritu v rámci EU. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

ZÁHŘEB

Konečně shoda. Vláda přijala druhý návrh balíčku ekonomických opatření, která mají ulehčit soukromému sektoru zasaženému koronavirovou pandemií. Opoziční poslanci potvrdili, že balíček podpoří, druhý návrh je podle nich totiž lepší než ten původní. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Čína pomohla Srbsku ze všech nejvíce. Srbský ministr zahraničí Ivica Dačić včera řekl, že Srbsku v boji proti koronaviru zatím nejvíce pomohla Čína. Dačić ocenil také Rusko, které humanitární pomoc Srbsku momentálně připravuje.

„Je to fakt a nikoho by nemělo naštvat, že to říkáme,“ řekl Dačić na televizní stanici Pink TV.

„Z Indie má dorazit 7 700 000 rukavic, které vyzvedne unijní letadlo,“ uvedl ministr s tím, že EU pouze zaplatila náklady spojené s dopravou. (EURACTIV.rs,  betabriefing.com)

///

Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.