The Capitals: Belgie zvažuje zákaz cestování, které není nezbytné

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BRUSEL

Zákaz cestování na stole. Belgická konzultační komise prověří, jestli by země v rámci protikoronavirových opatření mohla zavést zákaz cestování, které není nezbytné. Společné celoevropské řešení v oblasti cestování totiž na čtvrtečním summitu Evropské rady nevzniklo. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Cestování je stále rizikové. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a šéf unijních summitů Charles Michel společně „důrazně varovali“ Evropany před cestováním, které není nezbytné, a pohrozili přísnějšími opatřeními v horizontu dnů, pokud se současná omezení ukáží jako nedostatečná. Varování přišlo po čtyřhodinovém summitu lídrů unijní sedmadvacítky, který se soustředil na řešení druhé vlny pandemie. (EURACTIV.com, AFP, Reuters)


ZÁPAD

BERLÍN

Nord Stream 2 tématem pro novou vládu USA. Kancléřka Angela Merkelová chce diskutovat o plynovodu Nord Stream 2 s nově ustavenou administrativou prezidenta Joe Bidena. Tento týden totiž vstoupily v platnost sankce vůči společnostem, které jsou do projektu zapojeny. „Hovořit pak musíme také o tom, které ekonomické vazby na Rusko v plynárenském sektoru jsou přijatelné a které nikoli,“ uvedla kancléřka ve čtvrtek (21. ledna). (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Ministr zdravotnictví hájí očkovací strategii. „K vakcinaci se objednaly již 2 miliony občanů,“ uvedl ministr zdravotnictví Olivier Véran ve čtvrtek (21. ledna) v televizním vystoupení na stanici TF1 v souvislosti s kritikou pomalého procesu očkování. „Denně zaznamenáváme více než 130 tisíc očkování, což je například dvakrát více než u našich německých sousedů. V druhé polovině února bude zprovozněno přes 500 tisíc očkovacích center,“ dodal ministr. (Louise Rozès Moscovenko | EURACTIV .fr)

VÍDEŇ

Stavba třetí přistávací dráhy odložena. Počet cestujících na vídeňském letišti se kvůli pandemii covid-19 zásadně propadl. Plánovaná výstavby třetí přistávací dráhy se proto odložila na dobu neurčitou. Ekologové jsou s rozhodnutím spokojeni. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

LONDÝN

Diplomatický spor mezi Londýnem a Bruselem. Britská vláda odmítla udělit unijnímu velvyslanci v Londýně diplomatický status. Unijní diplomaté tak budou v Británii považováni za zástupce mezinárodní organizace, a ztratí diplomatickou imunitu. EU by nyní mohla sáhnout k protiopatření. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Irští europoslanci vs. Čína. Dva irští europoslanci žádají čínskou vládu, aby dovolila dublinskému obchodníkovi Richardu O’Halloranovi opustit Čínu a vrátit se domů. Čínské úřady zakázaly O’Halloranovi vycestovat ze země již v roce 2019 kvůli probíhajícímu vyšetřování majitele společnosti, pro kterou O’Halloran pracoval. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Prezident dlouze jednal s ruským protějškem. Z finské iniciativy hovořil ve čtvrtek (21. ledna) prezident Sauli Niinistö s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem. Na vrcholu seznamu témat bylo ruské zacházení s aktivistou Alexejem Navalným a jeho uvěznění. Na rozdíl od mnoha jiných vůdců EU vede Niinistö s Putinem poměrně pravidelný dialog, a proto je mnohdy považován za důvěryhodnou spojku mezi Evropskou unií a Ruskem. Tentokrát však směrem k veřejnosti sdílný nebyl. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Propusťte Navalného. Polský parlament vyzval k propuštění ruského opozičního předáka Alexeje Navalného. Rezoluci podpořilo 438 poslanců, pouze jeden byl proti a jeden se zdržel hlasování. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Maďarsko chystá očkovací průkazky. Naočkování Maďaři začnou od poloviny února dostávat zvláštní očkovací průkazky v podobě plastových kartiček. Zatím není rozhodnuto o tom, jaké výhody budou naočkovaní lidé mít, podle dosavadních vyjádření by však mohli mít alespoň výjimku ze zákazu nočního vycházení. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Popularita elektromobilů roste navzdory pandemii. Podle dat Slovenské asociace automobilového průmyslu byl na Slovensku v loňském roce registrován rekordní počet elektrifikovaných osobních automobilů. Šlo celkem o 11,8 % všech nových osobních motorových vozidel (kategorie M1). I přes nižší počet všech vozidel, která byla v roce 2020 zakoupena, asociace tvrdí, že státní dotace podpořily možnosti nákupu. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Vláda uznána vinnou v kauze navracení migrantů. V pondělí (18. ledna) odsoudil římský soud ministerstvo vnitra za praktiku „neformálního navracení“ migrantů na italsko-slovinských hranicích na základě bilaterální dohody uzavřené v roce 1996. Tato praxe, jak upozornilo mnoho mezinárodních a italských médií, často vedla k dalšímu odmítnutí a přesunu do Bosny a Hercegoviny. V mnoha případech byla také doprovázena násilím a bitím migrantů. (Daniele Lettig | EURACTIV.it

MADRID

Očkování pozastaveno. Madridský regionální ministr zdravotnictví Enrique Ruiz Escudero ve čtvrtek (21. ledna) uvedl, že zdravotnický personál musí přestat očkovat proti koronaviru, protože „již nemá k dispozici žádné vakcíny (Pfizer)“. (Fernando Heller / EuroEFE / Madrid)

LISABON

Portugalské školy se uzavírají. Počty lidí nakažených covidem-19 v Portugalsku raketově rostou, premiér António Costa proto oznámil uzavření místních škol po dobu dvou týdnů. (António Pereira Neves, Ana Matos Neves, Lusa.pt)

ATHÉNY

Řecko chce posílit své vztahy s USA. Inaugurace nového amerického prezidenta Joe Bidena vzbudila v Řecku velká očekávání. Řekové chtějí posílit vztahy mezi Washingtonem a Athénami, a doufají také ve změnu postoje USA k otázce Turecka. (Alexandros Fotiadis and Theodore Karaoulanis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

SOFIE

Prodloužení nouzového stavu. Bulharský ministr zdravotnictví Kostadin Angelov navrhne vládě prodloužit stávající nouzový stav o další tři měsíce. Angelov o tom ve čtvrtek hovořil před bulharským parlamentem. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Zájem o očkování roste. Rumunská veřejnost má čím dál větší zájem o očkování proti covid-19. Čtyři z deseti Rumunů se chtějí nechat očkovat, zatímco dva z deseti vakcínu odmítají. Vyplývá to průzkumu společnosti IRES, podle které je poměr lidí ochotných jít na očkování nyní vyšší než při předchozích šetření. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Jak popohnat soudy? Chorvatské ministerstvo spravedlnosti si dalo pro letošní rok jasný cíl – soudy by měly vyřešit všechny případy starší sedmi let, kterých je zhruba 25 tisíc. V současné době je délka soudního řízení v Chorvatsku příliš dlouhá, což chce vláda letos změnit. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinské ski areály mohou otevřít. Lyžařské areály v devíti slovinských regionech mohou zítra otevřít své brány lyžařům, ti se ale budou muset prokázat negativním testem na covid-19. Areály také musí dodržovat přísná hygienická pravidla. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Přinuceni k očkování. Srbský armádní svaz obdržel stížnost od několika vojáků, kteří byli údajně přinuceni svými veliteli k očkování proti covid-19, a to pod výhrůžkou disciplinárního řízení. (EURACTIV.rs | betabriefing.com)

SARAJEVO

Nepokoje v migračním táboře. Policie musela zasáhnout v migračním táboře poblíž Sarajeva. V táboře totiž vypukly nepokoje. Dva policisté a zaměstnanec Mezinárodní migrační organizace utrpěli zranění. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.