The Capitals: Belgie se vzpamatovává z masivního kybernetického útoku

© Shutterstock/Pablo Lagarto

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Belgie se vzpamatovává z masivního kybernetického útoku. Hackeři zatím neznámého původu zaútočili na internetovou síť Belnet, která propojuje belgické veřejné instituce, vysoké školy, výzkumná centra a veřejnou administrativu. DDoS útok se odehrál v úterý v poledne a zasáhl zhruba 200 organizací. Kvůli zahlcené sítí musela být zrušena i jednání parlamentních výborů. (Georgi Gotev, EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Biden v červnu zamíří do Evropy, chce se setkat s Putinem. Americký prezident Joe Biden chce v červnu navštívit Evropu. Nejprve by se měl účastnit summitu G7 v anglickém Cornwallu (11. – 13. června), následně by se měl přesunout do Bruselu, aby se setkal s lídry EU a států NATO (14. června). Biden včera prozradil, že během červnové cesty do Evropy by se rád setkal i se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Marine Le Penová je osvobozena v kauze šíření násilného obsahu. Soud v Nanterre včera zprostil obžaloby předsedkyni strany Národní sdružení. Marine Le Penová čelila obvinění za zveřejnění snímků vyobrazujících zločiny spáchané Islámským státem v roce 2015 na sociálních sítích. Le Penová byla souzena za šíření „obsahu povahy násilné, nebo jinak závažně ponižující lidskou důstojnost“. Rozsudek soudu nicméně upřednostnil svobodu projevu a o osvobození rozhodl na základě „informativního účelu“ těchto příspěvků. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Rakousko chce zavést vlastní covidové pasy. Evropská komise v březnu přislíbila, že do léta 2021 zavede tzv. digitální zelený certifikát, který Evropanům usnadní cestování. Rakousko se však rozhodlo jít svou vlastní cestou. „Na EU nemůžeme čekat,“ prohlásil kancléř Sebastian Kurz s tím, že další průtahy by mohly mít negativní dopad na cestovní ruch. Rakousko již zahájilo bilaterální rozhovory se sousedním Slovenskem o případném vzájemném uznávání certifikátů. (Oliver Noyan | EURACTIV.com)

LUCEMBURK

Vláda podporuje prioritní očkování pro učitele a policii. Učitelé, policisté, soudci, vězeňské stráže a další, jejichž práce vyžaduje blízký kontakt s ostatními lidmi, by měli mít v očkovacím procesu přednost. Informovaly o tom odborové organizace. Lucembursko minulý týden vstoupilo do závěrečné fáze svého očkovacího plánu, a na řadu tak přijdou občané mladší 55 let. Vláda také vytvořila speciální čekací listinu pro vakcínu firmy AstraZeneca, kde je pořadí určeno na základě principu „kdo dřív přijde, ten dřív mele“. Doposud se přihlásilo již více než 20 tisíc zájemců. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

LONDÝN

Dohady o rybolov mezi Francií a Británií se vyostřují. Jeden z Normanských ostrovů – ostrov Jersey ležící v Lamanšském průlivu – se nečekaně dostal do centra britsko-francouzského sporu o rybolov. Francouzi totiž v úterý přišli s výhružkou, že by mohli zastavit dodávky elektřiny pro ostrov Jersey, který je z Normanských ostrovů druhým nejblíže Francii.

Ostrov, který je daňovým rájem založeným na off-shorových finančních službách, sice spadá pod Spojené království, má ale autonomní vládu. Ta minulý týden vydala 41 povolenek pro francouzské rybářské lodě. Francii se však nelíbí, že povolenky určují pro francouzské rybáře podmínky, například kdy a jak dlouho mohou jejich lodě na moři být. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

O sjednocení Irska by mělo rozhodnout většinové hlasování. Politici irských stran Fianna Fáil, Fine Gael a Sinn Féin podporují, aby se v případě hlasování o sjednocení Irska rozhodovalo většinově. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

STOCKHOLM

Jaderná energetika opět na stole. Jaderná energetika se v souvislosti s nadcházejícími parlamentními volbami, které se mají konat v září 2022, znovu dostává do švédské politické diskuze. Očekává se, že spotřeba elektřiny v příštích třiceti letech vzroste o 75 % a vedle větru a vodíku tak může být zapotřebí dalších bezemisních zdrojů.

V referendu z roku 1980 sice Švédsko odmítlo využívání jaderné energie a bylo rozhodnuto o odstavení elektráren do roku 2010, od tohoto kroku bylo však upuštěno ještě v roce 1997. Nyní je jádro zdrojem přibližně poloviny energie vyrobené ve Švédsku. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Prezident Andrzej Duda se před summitem NATO setká s vůdci B-9. Polský prezident se v pondělí 10. května zúčastní setkání vedoucích představitelů Bukurešťské devítky (Česko, Slovensko, Bulharsko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Polsko a Rumunsko). Setkání iniciované Andrzejem Dudou bude mít hybridní podobu, někteří z prezidentů se však osobně dostaví do Bukurešti. Šéf polského Úřadu pro národní bezpečnost Paweł Soloch oznámil, že země B-9 plánují vypracovat společný postoj k činnostem Ruska, který posléze představí na summitu NATO. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Hegerův kabinet získal důvěru sněmovny. Slovenský parlament v úterý 89 hlasy posvětil programové prohlášení vlády Eduarda Hegera, které je stejné jako to předchozí vlády Igora Matoviče (oba OL’aNO). Podle lídrů všech čtyřech koaličních stran je důvěra sněmovny šancí na nový začátek. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)

BUDAPEŠŤ

Reorganizované univerzity budou „lokomotivami“ maďarské ekonomiky. Maďarské univerzity, které přešly do rukou vládou vytvořených nadací, se stanou lokomotivami maďarské ekonomiky a posílí konkurenceschopnost celé země. Prohlásil to premiér Viktor Orbán po svém včerejším setkání s ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com, Telex.hu)


JIH

ŘÍM

Itálie bude mít vlastní covidový pas. Italský premiér Mario Draghi po úterní schůzce ministrů cestovního ruchu zemí G20 v Římě na tiskové konferenci oznámil, že Itálie bude mít vlastní covidový pas. Hotový by měl být již do konce května. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Vítězem komunálních voleb v Madridu je Lidová strana. Současná prezidentka regionu hlavního města Madrid Isabel Díaz Ayusová z konzervativní Lidové strany (PP) opět uspěla ve volbách. Lidovci se sice mohou těšit z volebního vítězství, nedosáhli však na absolutní většinu. (EFE)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Rumunský premiér se snaží propagovat očkování. Tempo očkování proti covid-19 v Rumunsku zpomaluje, premiér Florin Citsu tak začal hovořit o potenciálních výhodách pro očkované. Jednou z jeho myšlenek je otevření restaurací a hotelů pouze pro očkované. „Mohly by se také konat soukromé akce dostupné pouze očkovaným lidem,“ nastínil premiér. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

SARAJEVO

Politici pandemii nezvládli. Vysoký představitel OSN v Bosně a Hercegovině Valentin Inzko zkritizoval politické představitele za to, že během pandemie zdůrazňovali rozpolcenost Bosny a Hercegoviny, jen aby za to získali politické body. Vláda i parlament přitom fungovaly nedostatečně, nepracovaly na reformách a ani se nesnažily prosadit nové zákony. (Zeljko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.