The Capitals: Belgie se stala terčem hackerů, stopy vedou do Číny

© Shutterstock/Koshiro K

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

Belgie se stala terčem hackerů, stopy vedou do Číny. Belgické ministerstvo vnitra se stalo terčem kybernetického útoku, hackeři se pokusili nabourat počítačový systém celého rezortu. Experti upozorňují, že za útokem zřejmě stojí Čína. Pokus o prolomení zabezpečovacích systémů evidovaly belgické úřady už v dubnu 2019, dosud to však tajily, aby neodhalily jejich slabiny. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Má Rusko své prsty v únosu letadla? Předsedové vlád zemí EU v pondělí jednali o únosu letadla společnosti Ryanair běloruským režimem. Přestože někteří z nich před jednáním naznačovali, že do incidentu může být zapojeno Rusko, ve svých závěrech se těchto spekulací naprosto zdrželi. Podle řeckého premiéra Kyriakose Mitsotakise nejsou k dispozici žádné informace, které by zapojení Ruska do únosu letadla potvrzovaly. 

Německá kancléřka Angela Merkelová svým protějškům z EU na závěr slíbila, že pokud bude v následujících dnech hovořit s ruským prezidentem Vladimírem Putinem, záležitost s ním prodiskutuje. (Alexandra Brzozowski, Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Letní vlna koronavirové nákazy ve Francii je nepravděpodobná. Dle zprávy Pasteurova institutu zveřejněné v sobotu (22. května) letos v létě nedojde k významnému nárůstu počtu nakažených, pokud budou jejich počty nadále klesat až do 9. června. V úterý (25. května) o tom na televizním kanálu France Info informoval epidemiolog z institutu a člen vědecké rady Arnaud Fonatanet. Současný vývoj epidemické situace ve Francii označil za velmi příznivý. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Zelení a ÖVP se předhání ve stanovení data pro uvolnění opatření. Ačkoliv ministr zdravotnictví Woflgang Mückstein (Zelení) ještě v sobotu (22. května) kritizoval rozhodnutí kancléře Sebastiana Kurze (ÖVP) dále zmírnit protipandemická omezení, nyní zastává benevolentnější přístup. Kurz veřejnost informoval o uvolnění počínající 17. červnem, Mückstein v rozhovoru pro ORF uvedl, „že by bylo lepší, kdyby začalo již 10. června.“ (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

DUBLIN

Zelený cestovní pas je připraven. Předseda irské vlády Micheal Martin se setkal s dalšími vedoucími představiteli EU v Bruselu, aby s nimi jednal o dlouho očekávaném evropském digitálním cestovním pasu. Sám premiér předpokládá, že jej Irsko začne využívat od poloviny července. (Paula Kenny | EURACTIV.com)

LUCEMBURSKO

Lucembursko bude mít vlastní covidový pas. Ještě předtím, než začne v Evropské unii fungovat celoevropský covidový certifikát, Lucembursko přijde se svým vlastním. Ten bude fungovat na stejném principu a bude potvrzovat, zda je člověk plně naočkovaný proti covid-19, nedávno onemocnění prodělal či má negativní test. Pro Luxembourg Times to uvedl zdroj z vlády.

„Jsme vcelku připraveni na toto řešení. Ke spuštění (covidového pasu) by mohlo dojít zároveň s rozvolněním současných restriktivních opatření 12. června,“ sdělil zdroj. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)


SEVER

HELSINKY

Finské finance bude řídit „staronová“ ministryně. Finské ministerstvo financí bude nově vést místo Mattiho Vanhanena předsedkyně jeho strany Finský střed Annika Saarikková, současná ministryně pro vědu a kulturu. K žádným dramatickým změnám tak, alespoň v blízké budoucnosti, nedojde.  Saarikková v rozhovoru pro agenturu Reuters uvedla, že hodlá pokračovat ve směru nastaveným jejím předchůdcem. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Polská letecká společnost LOT ruší lety do Minsku. Společnost LOT v reakci na zatčení novináře Romana Prataseviče běloruským režimem zrušila letecké spojení s Minskem a letecké cesty vedoucí přes Bělorusko odklonila po alternativních trasách. (Monika Mojak | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Ministr zemědělství rezignuje kvůli korupčnímu skandálu své nominantky. Na tiskové konferenci v úterý (25. května) oznámil ministr zemědělství Ján Mičovský (OĽaNO), že na svém postu končí. Důvodem je dle jeho vyjádření korupční kauza bývalé šéfky Slovenského pozemkového fondu Gabriely Bartošové, kterou do funkce dosadil. Příští pondělí (31. května) předá rezignaci prezidentce Zuzaně Čaputové. (Marián Koreň | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Itálie volá po lepším řízení migrace. Řízení příchodů migrantů musí být „vyvážené, humánní a efektivní“ nejen v Itálii, ale v celé Evropské unii a minimálně v krátkodobém horizontu by měla vzniknout skupinka „zemí, které si navzájem pomáhají“, řekl italský premiér Mario Draghi během úterní tiskové konference po skončení summitu evropské sedmadvacítky. Podle premiéra se spolupráce na bázi dobrovolnosti prokázala být „neefektivní“. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Prodloužení programů v zaměstnanosti vyvolává obavy zaměstnavatelů. Španělské sdružení zaměstnavatelů (CEOE) v úterý (25. května) odmítlo nejnovější návrh španělského ministra sociálního zabezpečení Josého Luise Escrivéa na prodloužení dočasných programů na udržení zaměstnanosti (známých jako ERTE), které v současné době chrání přibližně 600 000 pracovních míst. Opatření mělo původně skončit 31. května. (EUROEFE)


BALKÁN

SOFIE

Podle bulharského prezidenta je míč na straně Skopje. Bulharsko očekává, že Severní Makedonie přijde s plánem na obnovení rozhovorů o přistoupení do EU a najde řešení sporných otázek s Bulharskem, uvedl po summitu hlav států a vlád EU bulharský prezident Rumen Radev. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Až šest milionů nakažených od začátku pandemie. Je možné, že od začátku pandemie se v Rumunsku onemocněním covid-19 nakazilo až šest milionů lidí. V úterý to řekl šéf vakcinační kampaně Valeriu Gheorghita. Oficiální data však počítají pouze s více než milionem nakažených. (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

ZÁHŘEB

Vládní strana se těší podpoře voličů. Vládní strana HDZ má podporu 30,5 % voličů, zatímco největší opoziční strana pouze 15,2 % voličů. Vyplývá to z průzkumu Crobarometar. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

LUBLAŇ

Slovinsko čeká referendum. Slovinci budou mít po téměř čtyřech letech možnost vyjádřit svůj názor v referendu, a to k dodatkům vodního zákona. Národní shromáždění oznámilo, že referendum se bude konat 11. července. (Sebastijan R. Maček | STA)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.