The Capitals: Belgie chce získat nechtěné vakcíny od firmy AstraZeneca

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

BRUSEL

Belgie chce získat nechtěné vakcíny od firmy AstraZeneca. Belgie požádala společnost AstraZeneca o dodání „nechtěných“ dávek vakcín proti covid-19. Řada evropských zemí se totiž rozhodla pozastavit očkování vakcínou AstraZeneca kvůli dosud nepotvrzeným obavám z jejího dopadu na krevní srážlivost. Belgie se nyní snaží situace využít a získat vakcínu k proočkování vlastní populace. Evropská léková agentura i Světová zdravotnická organizace zdůrazňují, že mezi výskytem krevních sraženin a očkování nebyla zjištěna žádná souvislost. (Alexandra Brzozowski, EURACTIV.com)


NOVINKY Z BRUSELU

Oblíbené konzultační firmy Evropské komise. Evropská komise v letech 2016 až 2019 utratila více než 462 milionů eur za poradenské služby čtyř velkých konzultačních společností – PWC, KPMG, Deloitte a EY. Vyplývá to z propočtů serveru EURACTIV. Server dále upozornil, že v některých případech by se mohly poradenské společnosti dostat do střetu zájmů, radí totiž nejen Evropské komisi a členským státům při využívání peněz z evropského rozpočtu, ale také soukromých subjektům, tedy potenciálním žadatelům o finance. Na kolik peněz si velké poradenské společnosti v posledních letech přišly, podrobně vyčíslil EURACTIV.com.


ZÁPAD

PAŘÍŽ

Francouzsko-polský oběd. Francouzský prezident Emmanuel Macron včera obědval s polským premiérem Mateuszem Morawieckim. Hlavy států se sešly jen týden poté, co si ministr zahraničí pro evropské záležitosti Clément Beaune stěžoval, že mu polské úřady odmítly přístup do Kraśniku (jedné ze „zón bez LGBT“) s odvoláním na zdravotní situaci. Konverzace se však točila hlavně kolem zdravotní situace a očkovací strategie EU. (Mathieu Pollet | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Berte obavy Izraele vážně, vyzval prezident. Rakouský prezident Alexander van der Bellen po schůzce s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem prohlásil, že obě dvě země mají společný cíl – zabránit Íránu ve vývoji či nákupu jaderných zbraní. Obavy Izraele by podle prezidenta měly být vnímány vážně. (Philipp Grüll, EURACTIV.com)

LONDÝN

Varování před omezením dodávek vakcín. Britská národní zdravotnická služba (NHS) varovala před „významným snížením týdenních dávek“ vakcíny proti covid-19, které by mohlo zpomalit britský očkovací program. NHS to napsala v dopise britským zdravotnickým organizacím. Důvod omezení dodávek však není jasný.

Alespoň jednu dávku vakcíny dostala již polovina britské populace. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

DUBLIN

Očkovací certifikáty vítáme. Irská asociace cestovních kanceláří podpořila zelené cestovní pasy, které včera představila Evropská komise. Jsou podle ní vítaným posunem k bezpečnému cestování. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finsko jako nové Kongo? Australsko-finská těžební společnost Latitude 66 Cobalt ve středu (17. března) oznámila, že našla významné ložisko kobaltu ve východní části finského Laponska. Ložisko je považováno za čtvrté největší v Evropě a má nejvyšší hustotou kobaltu v EU. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Chemické zbraně v Baltském moři jsou naléhavou hrozbou, varují europoslanci. Skupina europoslanců vyzvala Brusel, aby začal řešit problém chemických a konvenčních zbraní, které leží na dně Baltského moře. „Vyjadřujeme hluboké znepokojení nad hrozbou, kterou představují chemické a konvenční zbraně potopené v Baltském moři od dob druhé světové války,“ uvedlo 39 členů Evropského parlamentu v dopise adresovaném předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyenové. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Více peněz pro obce se stranou Fidesz ve vedení. Obce vedené vládní stranou Fidesz loni získaly v porovnání s opozičními obcemi pětsetkrát vyšší příspěvek od Maďarské turistické agentury. Informoval o tom server G7. Policie podle serveru neshledala, že by došlo k porušení pravidel. Agentura však spadá přímo pod premiérův úřad, zjištění serveru proto vyvolalo kritiku opozičních stran. (Vlagyiszlav Makszimov, EURACTIV.com)

BRATISLAVA

Parlament řešil návrh zákona, který zakazuje změnu pohlaví. Krajně pravicové uskupení Naše Slovensko předložilo parlamentu legislativní návrh, který zakazuje změnu pohlaví chirurgickým zákrokem. Zároveň neumožňuje uznat páry stejného pohlaví jako rodiče dětí. Legislativu podpořilo 44 poslanců, což ke schválení nestačilo. (Michal Hudec | EURACTIV.sk)

VARŠAVA

Vláda zavádí širší protiepidemická omezení v rámci celé země. Dosud platila zpřísněná protiepidemická omezení pouze ve čtyřech polských regionech. Od příští soboty už vstoupí v platnost po celé zemi. Nyní jsou v celém Polsku uzavřená kina, divadla, muzea, umělecké galerie, bazény, tenisové kurty, sjezdovky, hotely, solária i sauny. Nově se uzavřou i obchody a další služby, které nejsou nezbytně potřebné. (Anna Wolska | EURACTIV.pl)


JIH

ŘÍM

Manažeři ropných společností byli očištěni. Po tříletém soudním procesu byli ve středu milánským soudem zproštěni obvinění z mezinárodních korupčních kauz manažeři italských ropných společností Royal Dutch Shell a Eni Spa, včetně generálního ředitele Eni Claudia Descalzia a jeho předchůdce a nynějšího prezidenta AC Milan Paola Scaroniho. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Španělsko pošle 10 miliard eur na boj proti vylidňování ve venkovských oblastech. Španělská vláda pošle zhruba 10 miliard eur z fondu obnovy EU na boj proti vylidňování venkova. Vláda chce v nejvíce vylidněných oblastech, jako je Castilla y León nebo Aragón, posílit ekonomický růst a zlepšit místní situaci. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)


BALKÁN

SOFIE

Borisov chce vyřešit rozpory se Severní Makedonií. Albánie a Severní Makedonie se na cestě do EU nesmí zdržovat, problémy mezi Sofií a Skopje proto musí být vyřešeny. Řekl to bulharský premiér Bojko Borisov, který se v úterý (16. března) setkal s makedonským ministrem zahraničí Bujarem Osmanim.

Bulharsko je přitom jedinou zemí, která v současnosti blokuje evropskou integraci Severní Makedonie. „Musí být vyřešeny všechny rozpory mezi Bulharskem a Severní Makedonií. Další generace by nám neodpustily, že jsme propásli tuto velkou příležitost,“ dodal Borisov. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Národní plán obnovy získal vládní podporu. Vládní koalice se dohodla na národním plánu obnovy. Rumunsko má získat z fondu obnovy EU kolem 30 miliard eur, z toho zhruba 3 miliardy eur by měly směřovat na investice do zdravotnictví, 4,5 miliard na budování dálnic, 4 miliardy do vzdělávání a další významná část do zelené transformace. Zhruba 5 miliard by mělo jít na železniční infrastrukturu. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Odvolejte premiéra za neobjednání vakcín proti covid-19. Bývalý slovinský premiér a předseda strany LMŠ Marjan Šarec vyzval k impeachmentu současného premiéra Janeze Janši. Důvodem je, že nezvládl objednat druhou dodávku vakcín Pfizer/BioNTech na měsíc červen. Šarec to považuje za protiústavní krok. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

PŘIŠTINA

Izrael pomůže Kosovu s vakcínami. Izrael je připraven všemi možnými prostředky pomoci Kosovu, aby získalo nezbytný počet dávek vakcín proti covid-19. Oznámil to kosovský ministr zahraničí, kterého citoval server Gazeta Express. Kosovo mezitím očekává první dávky vakcíny z mezinárodního mechanismu COVAX, které by měly dorazit do Kosova na konci března. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.