The Capitals: Belgičtí lékaři mají zmatek v tom, jak postupovat proti koronaviru

© Shutterstock

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

ZÁPAD

BRUSEL

Zmatek mezi lékaři. Křesťansko-demokratická strana (cdH) svolala zasedání belgických ministrů zdravotnictví z federální i regionální úrovně, aby se dohodli na společné strategii proti epidemii koronaviru. „Chybí nám na jednotlivých úrovních soulad. Někde pacienty kontrolují, někde nikoliv, jinde je posílají do karantény, jinde ne,“ vysvětlila předsedkyně strany Catherine Foncková. Stalo se tak poté, co deník Le Soir upozornil, že obvodní lékaři měli nepřesné informace o příznacích nemoci.

„Lékaři by měli mít jasno, jak postupovat,“ zdůraznil předseda belgické komory praktických lékařů Paul de Munck. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

///

BERLÍN

Krizový tým na řešení epidemie. Ministr zdravotnictví Jens Spahn (CDU) a ministr vnitra Horst Seehofer (CSU) ve čtvrtek oznámili vytvoření krizového týmu COVID-19, do kterého se zapojí i ministři zahraničí a dopravy. „Jsme na začátku epidemie koronaviru,“ nechal se slyšet Spahn na tiskové konferenci.

Hlavní úkoly týmu představují řešení dosavadního rozšíření infekce v zemi, stejně jako zabránění vytvoření nových ohnisek. Německo má dosud 26 potvrzených případů. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Tunel je váš problém, vzkazuje Rakousko Komisi. Rakouský parlament včera diskutoval možná řešení situace v přeplněném tunelu Brenner, který vede z jižního Rakouska do severní Itálie. Trasa je důležitá především pro přepravu zboží – dopravní situace se zde ale v poslední době zhoršuje a v tunelu jsou zácpy. Rakouská spolková země Tyrolsko uvalila na tunel sektorový zákaz vjezdu, což přimělo eurokomisařku pro dopravu Adinu Valeaovou k návštěvě Tyrolska. Spolková země navrhla zavedení mýtného, to však Valeanové nestačilo a požadovala nejprve zrušení zákazu. Tyrolsko to však odmítlo.

Nyní, dva týdny po schůzce, označila rakouská ministryně dopravy Leonora Gewesslerová tunel za „evropský problém“, a řekla, že je na eurokomisařce, aby navrhla řešení. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Huawei ve Francii. Společnost Huawei ve čtvrtek oznámila, že svou první velkou továrnu mimo území Číny vybuduje ve Francii. Úvodní fáze projektu si vyžádá investici 200 milionů eur. Předpokladem je vytvoření pěti set pracovních míst.

„Závod bude zásobovat celou Evropu, nejen Francii,“ nechal se na tiskové konferenci slyšet šéf společnosti Huawei Liang Hua a dodal, že součástky zde vyrobené budou kompatibilní s novým mobilním standardem 5G. (EURACTIV.FR)

///

BELFAST

První případ koronaviru. V Severním Irsku se objevil první pacient s potvrzeným koronavirem, který je v současné chvíli v karanténě nemocnice Royal Victoria v Belfastu. Cestoval také přes Dublin, kam přiletěl ze severní Itálie. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

LONDÝN

Jednání začínají. Příští týden začínají jednání mezi Británií a Unií o nové podobě vzájemných vztahů. Palčivými tématy budou kromě rybolovu nebo pravidel pro státní pomoc také environmentální standardy. (Sam Morgan | EURACTIV.com)

///

SEVER

HELSINKY

Fašista v řadách mládežnické organizace Strany Finů? Vyjádření místopředsedy mládežnické organizace Strany Finů Toniho Jalonena šokovalo finskou politickou obec. Jalonen totiž na etnicko-nacionalistické akci Etnofutur v Estonsku prohlásil, že byl „nacionalista, tradicionalista a fašista“.

Zejména poslední slovo na seznamu způsobilo pobouření v médiích a mezi politickými stranami. Jejich mládežnické organizace okamžitě odsoudili flirtování s takovou ideologií. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

JIH

ŘÍM

Macron v Itálii. Italský premiér Giuseppe Conte přivítal francouzského prezidenta Emmanuela Macrona v Neapoli, aby dali zapomenout na loňskou diplomatickou krizi. Hlavní téma diskuse však představovalo šíření koronaviru v Itálii. Shodli se, že uzavření hranic by současnou situaci nevyřešilo, a žádoucí je intenzivnější mezinárodní spolupráce.

Oba lídři přivítali možnost flexibility unijních rozpočtových pravidel pro země jako Itálie, které se musejí potýkat s koronavirovou krizí. „Evropa musí zareagovat,“ řekl Macron. Bývalý předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani nicméně zkritizoval EU za nedostatek širší koordinace. Unie podle něj vypadá rozdělená a příliš pomalu na koronavirus reaguje. (Gerardo Fortuna | EURACTIV.com)

///

ATHÉNY

Řecko brojí proti koronaviru. Řecký premiér se nečekaně rozhodl posílit hraniční kontroly, a to na úroveň maximálního možného ohrožení. Chce zabránit tomu, aby migranti infikovaní koronavirem vstoupili na území EU. Věcí se dnes bude zabývat Evropská komise. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

VARŠAVA

Norské fondy pozastaveny. Norsko neposkytne Polsku finance ze svého fondu určeného na podporu vzdělávání. Education opportunity fund (EOF) funguje jako nenávratná pomoc pro východoevropské země výměnou za jednodušší přístup k místním trhům. Kvůli obavám o zachování principů vlády práva a pokračujícím polským soudním reformám se Norsko rozhodlo finance pozastavit. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

První oběť polské justiční reformy. Disciplinární komora nejvyššího soudu se bude 20. března zabývat odnětím imunity soudci Igoru Tuleyovi. Jedná se o jednoho z nejhlasitějších kritiků polské justiční reformy.

///

BRATISLAVA

Kočner odsouzen na 19 let. Podnikatel Marián Kočner a bývalý ředitel televize Markíza Pavol Rusko byli odsouzeni k 19 letům vězení za padělání směnek ve výši 69 milionů eur. Rozhodnutí soudu ale není končené a kauzou se bude s nejvyšší pravděpodobností zabývat ještě nejvyšší soud. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Eurokomisař Várhelyi v Praze. „Těch důvodů (proč se rozšiřování EU zaseklo) je mnoho. Když se podíváte na metodologii, kterou jsme navrhli, tak tam najdete odpovědi. Jde o nedostatek důvěryhodnosti, nedostatek politické odpovědnosti, nedostatek dynamiky, stejně jako o samotný administrativní proces v celé jeho šíři. Proto se snažíme o jeho revitalizaci a chceme reagovat na všechny jeho nedostatky,“ uvedl komisař na dotaz redakce EURACTIV.cz při příležitosti pražského summitu zemí V4, západního Balkánu, Rakouska, Chorvatska a Slovinska. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

///

BUDAPEŠŤ

Konec EU do roku 2030? „Na to, že EU bude existovat i v roce 2030, bych moc peněz nevsadil,“ prohlásil předseda maďarského parlamentu László Kövér pro Katolikus Rádió. Uvedl také, že demokracie nemůže být v rozporu s vůlí většiny, v Evropě se z toho ale stává trend.

Boj o peníze na dopravu. Maďarská vláda usiluje o 211 milionů eur z evropského Nástroje pro propojování Evropy. Peníze chce použít na výstavbu železnic, přístavů a parkovišť pro kamiony. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BALKÁN

SOFIE

Americký senátor upozornil na hrozbu čínského vlivu ve středoevropských médiích. Republikánský senátor Marco Rubio požádal amerického prezidenta Donalda Trumpa o prověření dohody, skrze kterou skupina PPF českého miliardáře Petra Kellnera skoupí většinový podíl v Central European Media Group Enterprises (CME). Ta provozuje média v Česku, Bulharsku, Rumunsko, Slovensku i Slovinsku a její stanice sleduje 97 milionu lidí.

Senátor Trumpa upozornil mimo jiné na to, že PPF jedná v Česku jako čínský zástupce. PPF však tvrdí, že má Rubio nepravdivé informace. (Krassen Nikolov |EURACTIV.bg)

///

BUKUREŠŤ

Kdo bude starostou Bukurešti? Středopravicová PNL (EPP) podpořila kandidaturu Nicusora Dana v boji o post starosty hlavního města. Dan je nezávislým kandidátem, který chce nahradit stávající starostku Gabrielu Fireaovou (PSD, S&D). (EURACTIV.ro)

///

ZÁHŘEB

První formální návštěva nového prezidenta. Nový chorvatský prezident Zoran Milanović si za svou první zahraniční návštěvu vybral Slovinsko, kde se setkal s protějškem Borutem Pahorem. Slovinsko bylo paradoxně destinací poslední oficiální návštěvy předchozí chorvatské prezidentky Kolindy Grabar-Kitarovićové. Bilaterální vztahy obou zemí jsou však v poslední době napjaté kvůli arbitráži o vytyčení společných hranic a vybudování plotu na hranici s Chorvatskem, který má zabránit migrantům v nelegálním vstupu.

Chorvatsko bojuje s koronavirem. Vláda schválila finanční balíček ve výši 304 tisíc eur pro záhřebskou nemocnici Frana Mihaljeviće, kde se léčí lidé infikovaní koronavirem. Finance by měly být využity na nákup devíti umělých ventilačních přístrojů pro léčbu infekce. Dosud se potvrdily tři případy nákazy, pacienti ale mají jen mírné příznaky, které nevyžadují lékařských zásah. Premiér Andrej Plenković ujistil občany, že situace je pod kontrolou. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Odstranění celních bariér. Ministr zahraničí USA Mike Pompeo řekl kosovskému prezidentovi Hashimu Thacimu, že od Kosova očekává odstranění cel na srbské výrobky „coby základní krok pro obnovení vyjednávání o komplexní normalizaci vztahů (se Srbskem)“. Krátce poté informovala srbská vysílací stanice RTS o rozhodnutí kosovského premiéra Albina Kurtiho zrušit cla na suroviny dovezené z Bosny a Hercegoviny a Srbska. Cla by měla přestat platit již od 15. března.

Slovinská banka kupuje srbskou. Srbský ministr financí Šinisa Mali, předseda výkonné rady Nové lublaňské banky (NLB) Blaž Brodnjak a člen rady Archibald Kremser podepsali ve středu večer dohodu, na základě níž NLB odkoupí 83,23 % Srbské komerční banky za 387 milionů eur. Informovalo o tom ministerstvo financí. (EURACTIV.rs)

///

SARAJEVO

140 milionů eur na novou dálnici. Bosna a Hercegovina získala úvěr z Evropské investiční banky (EIB) na výstavbu 12kilometrového úseku mezinárodního dálničního koridoru Vc. Stavba by měla být dokončena v roce 2023. Nejedná se přitom o první podporu, kterou země z EIB získala. Banka na výstavbu místní dopravní sítě poskytla již více než 2,7 miliardy eur. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.