The Capitals: Belgičané se hádají kvůli testování imunity vůči koronaviru

© Pixabay.com

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


ZÁPAD

BRUSEL

Šarvátky kvůli testování. Belgická asociace zdravotnických odborů upozornila, že test na protilátky proti koronaviru nebudou moci podstoupit všichni občané Belgie. Stát jej uhradí pouze těm, co splňují daná kritéria. Ministryně zdravotnictví Maggie de Blocková takové nařčení odmítla a přislíbila, že test může podstoupit kdokoli. Ti, co nesplní kritéria, ale budou muset test uhradit ze svých peněz. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)

BERLÍN

Omezení prodloužena. Federální vláda se spolu se všemi 16 spolkovými zeměmi dohodla na prodloužení restriktivních opatření, a to až do 29. června.

Minimální mzda se snižovat nebude. Skupinka členů vládní strany CDU navrhla snížit minimální mzdu. Předsedkyně partaje Annegret Kramp-Karrenbauerová ale takovou myšlenku okamžitě zavrhla. „Ruce pryč od minimální mzdy,“ uvedla na svých sociálních sítích. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

8 miliard eur pro automobilový průmysl. Francouzský prezident Emmanuel Macron oznámil rozsáhlý plán na podporu autoprůmyslu. „Stát poskytne podporu v hodnotě vyšší než 8 miliard eur,“ prohlásil Macron s tím, že Francie má ambici stát se hlavním výrobcem aut v Evropě. Zaměřit se chce na elektromobily a hybridy. (EURACTIV.FR)


SEVER

HELSINKY

Nákup stíhaček rozděluje vládu. Finská vláda složená ze zástupců pěti politických stran se nemůže dohodnout na nákupu nových stíhaček. Veřejnost kvůli koronavirové krizi a ekonomické recesi tlačí vládu k tomu, aby zakázku odložila, případně zakoupila méně strojů, než bylo původně v plánu. Premiérka Sanna Marinová se chce držet původního záměru, řada stran je však proti. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


OSTROVY

LONDÝN

Rezignace kvůli Cummingsovi. Téměř 40 zákonodárců z řad konzervativců žádá rezignaci premiérova poradce Dominica Cummingse. Jeho aféra si již vyžádala odchod státního tajemníka pro Skotsko Douglase Rosse.

Cummings se navzdory restriktivním opatřením vypravil na 400 kilometrů vzdálenou farmu, kterou vlastní jeho rodiče. Jeho kroky pobouřily jak spolustraníky, tak i širokou veřejnost. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


JIH

ŘÍM

Salvini zatím před soud nepůjde. Bývalý ministr vnitra a předseda strany Liga Matteo Salvini nepůjde kvůli údajnému „únosu“ 161 migrantů v srpnu loňského roku před soud. Senátní imunitní výbor totiž hlasoval proti zrušení jeho imunity. Proti bylo 13 senátorů, pro sedm.

Případem se nyní bude zabývat celý senát, kde padne konečné rozhodnutí. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

První fáze. Španělsko včera vstoupilo do první fáze uvolňování karanténních opatření. Od včerejšího dne se tak Španělé mohli po více než dvou měsících karantény setkat s přáteli a rodinami z jiných domácností, a to ve skupinách do 10 osob. Navštívit mohou také restaurace a kavárny, které otevřely své zahrádky. Stoly od sebe musí být umístěny minimálně dva metry a obsluha musí nosit rukavice a roušku. (Jake Threadgould | Euroefe)

LISABON

Větší podpora pro podnikatele a vyšší mzdy. Portugalské politické strany volají po větší podpoře podnikatelů a navýšení mezd. Vláda má parlamentu představit dodatečný rozpočet, který by měl obsahovat balíček investic do několika oblastí. (Francisca Matos | Lusa.pt)


VISEGRÁD

BUDAPEŠŤ

Nouzový stav má skončit v červnu. „Dnes bude parlamentu předložen návrh zákona o ukončení nouzového stavu,“ informovala ministryně spravedlnosti Judit Vargová na sociálních sítích. „Nouzový stav by měl v Maďarsku skončit 20. června, o dost dříve než v ostatních evropských zemích,“ uvedla ministryně a dodala, že od těch, kteří vůči Maďarsku vznášeli nespravedlivá politická obvinění očekává, že se za vedení pomlouvačné kampaně omluví.

Maďarsko porušilo svobodu projevu. Evropský soud pro lidská práva včera rozhodl, že Maďarsko porušilo svobodu projevu garantovanou Evropskou úmluvou o lidských právech, když v roce 2016 předseda parlamentu a poslanec strany Fidesz László Kövér několika novinářům zakázal na dobu neurčitou přístup do budovy parlamentu. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com)

VARŠAVA

Polsko by do plánu obnovy Merkelové a Macrona muselo přispívat peníze. Ze dvou nezávislých analýz agentury Bloomberg a Centra pro evropský hospodářský výzkum (ZEW) v německém Manheimu vyplývá, že by si Polsko kvůli fondu v hodnotě 500 miliard eur muselo sáhnout hluboko do kapsy. Například podle prvního modelu analýzy ZEW by zaplatilo 10,4 miliardy eur (téměř 2 % svého HDP), což by znamenalo relativně největší příspěvek ze všech členských států. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BRATISLAVA

Pellegrini vs. Fico. Bývalý slovenský premiér Peter Pellegrini (Smer-SD, člen PES) veřejně vyzval Roberta Fica, který byl před nástupem Pellegriniho do úřadu premiérem deset let, aby rezignoval na post předsedy strany. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Předsednictví bez budovy. Ministerstvo zahraničí upustilo od svého plánu koupit novou kancelářskou budovu pro své diplomaty v Bruselu. Ministr Tomáš Petříček to potvrdil Deníku N. Důvodem je koronavirová pandemie a s ní spojená potřeba šetřit peníze tam, kde je to jen trochu možné. (Aneta Zachová | EURACTIV.cz)


BALKÁN

ZÁHŘEB

Nová nejvyšší žalobkyně. Zlata Hrvoj Šipeková se včera ujala role nejvyšší chorvatské státní žalobkyně. Jedná se o první ženu, která v historii země zastává tento významný post. Její předchůdce musel z funkce odstoupit poté, co se ukázalo, že je členem iluminátů. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)

BUKUREŠŤ

Rumunsko ruší dohodu s Čínou. Rumunská vláda požádala státní společnost Nuclearelectrica, aby vypověděla své partnerství s čínskou společností China General Nuclear (CGN). Ta se měla podílet na výstavbě dvou nových reaktorů jaderné elektrárny Cernavoda. (EURACTIV.ro)

LUBLAŇ

Na turisty z EU se karanténa nevztahuje. Občané EU mohou od 26. května přicestovat na území Slovinska bez toho, aby museli podstoupit karanténu. Stačí, když se na hranicích prokáží rezervací ubytování. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)


Více aktuálních informací o pandemii koronaviru v Evropě naleznete na EURACTIV.com.

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.