The Capitals: Balkán čelí nové migrační krizi a volá EU o pomoc

© EPA/DIMITRIS TOSIDIS

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

///

MIGRAČNÍ VLNA

Jihovýchodní Evropa čelí nové migrační vlně poté, co se turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan rozhodl „otevřít dveře do Evropy“. K řeckým hranicím podle jeho slov může přijít až 30 tisíc osob.

SOFIE

Bulharsko v čele snah o řešení migrační krize. Bulharský premiér Bojko Borisov připravuje mezinárodní setkání, jehož tématem by mělo být řešení stávající migrační krize. Dnes by se měl kvůli tomu setkat s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoğanem. Bulharsko na rozdíl od Řecka migračnímu náporu nečelí. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

ZÁHŘEB

Krizový plán. Chorvatsko je připraveno na další migrační vlnu. V rozhovoru pro televizní stanici N1 to uvedl ministr vnitra Davor Božinović. Evropa podle něj bude muset přijmout jasnější přístup k řešení migrace a přijmout koherentní politiku, kterou pak bude skutečně plnit. „Pro případ eskalace máme připravený plán, jedná se ale o záležitost, která musí být vyřešena diplomaticky,“ uvedl ministr. (Karla Junicic, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Srbsko bude s migranty zacházet spravedlivě. V reakci na eskalaci napětí na řecko-tureckých hranicích to slíbil srbský ministr zahraničí Ivica Dačić. Podotkl také, že Srbsko je mezi šťastnými zeměmi, které nejsou v první linii nové migrační vlny a nejsou ani cílovou destinací uprchlíků. (EURACTIV.rs)

ATHÉNY

Michel vyjádřil Řecku podporu. Předseda Evropské rady Charles Michel včera vyjádřil podporu Řecku, které se nyní snaží uchránit evropské hranice před náporem migrantů z Turecka. V úterý Řecko osobně navštíví.

///

ZÁPAD

BERLÍN

SPD a Zelení chtějí „konkrétní kroky“ v reakci na útok. V kontextu únorové střelby ve městě Hanau navrhují němečtí sociální demokraté a Zelení konkrétní kroky proti rasismu v zemi. Obě strany chtějí vytvořit pozici nezávislého „komisaře pro rasismus“, a SPD plánuje návrh předložit na jednání velké koalice 8. března.

Koaliční partner sociálních demokratů, křesťanskodemokratická CDU/CSU, nápad už nicméně odmítla. Místo toho preferuje řešení více zaměřená na bezpečnost, jako zpřísnění zbraňových zákonů nebo intenzivnější sledování podezřelých extremistů. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

///

VÍDEŇ

Rozporuplný efekt genderové kvóty. Rakousko zavedlo genderovou kvótu v lednu 2018. Spočívá v tom, že společnosti splňující určité podmínky, včetně minimálně tisíce zaměstnanců, nesmí mít více než 70 % z nich jednoho pohlaví. Za nesplnění podmínek však pokuty nehrozí.

Výsledky jsou smíšené. Rakouským firmám, které jsou na burze a splnily podmínky, se během jednoho roku zvýšil počet žen v dozorčích radách o 5,5 %. Efekt přelévání i do úrovně managementu však zatím vidět není. Ve správních radách stejných firem navíc za stejné období došlo ke snížení podílu žen. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

///

PAŘÍŽ

Překvapení! Francouzská vláda překvapila poslance a uchýlila se k proceduře, která jí umožní schválit zákon o důchodové reformě bez hlasování parlamentu. Jediným způsobem, jak vládě přijetí zákona znemožnit, je vyslovení nedůvěry. Takový scénář ale není pravděpodobný, neboť francouzská vláda má v parlamentu jasnou většinu. (EURACTIV.FR)

///

LONDÝN

Je to účelovka. Ministryně vnitra Priti Patelová čelí kritice poté, co jeden z vedoucích úředníků z jejího resortu, Philip Rutnam, rezignoval. Patelová podle něj vedla proti jeho osobně nenávistnou kampaň, a chce proto žalovat vládu za účelové propuštění. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)

///

DUBLIN

Kvůli koronaviru zůstane škola zavřená. Jedna z irských středních škol se na 14 dní uzavře, v jejím okolí byl totiž zaznamenán první případ nákazy koronavirem. (Samuel Stolton | EURACTIV.com)

///

SEVER

HELSINKY

Miliony eur na udržitelné řešení. Helsinky odstartovaly soutěž, jejímž cílem je nalézt udržitelný systém pro vytápění města. Soutěžní projekty se nesmí opírat ani o fosilní paliva, ani o biomasu, a přihlásit se mohou jak velká konsorcia, tak i jednotlivci. Vítěz si odnese odměnu v hodnotě milionu eur. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

///

JIH

MADRID

Nové případy koronaviru. Zatímco se nový koronavirus dále šíří Evropskou unií, španělské úřady v neděli hlásily 73 nových potvrzených případů. Podle dat průzkumu zveřejněného v deníku El País se 44,7 % Španělů „velice obává“ potenciální epidemie viru COVID-19 v zemi. Na otázku o tom, jestli se koronavirem mohli nakazit, však 48,2 % lidí zároveň uvedlo, že je to „velmi nepravděpodobné“. (Fernando Heller | EuroEFE.EURACTIV.es)

///

LISABON

Nové letiště? Letos by se mělo začít pracovat na výstavbě dlouho očekávaného druhého letiště v Lisabonu. Budoucnost projektu je ale zatím nejistá, místní úřady totiž mohou plánovanou stavbu zablokovat. (Carla Jorge and Jorge Eusébio, Lusa.pt)

///

ŘÍM

Nelegální finanční injekce pro Italské aerolinky? Evropská komise si posvítí na prosincové rozhodnutí italské vlády o poskytnutí finanční půjčky v hodnotě 400 milionů eur letecké společnosti Alitalia. Finanční injekce měla pomoci aerolinkám najít nového majitele, Itálie tím však mohla porušit pravidla pro státní podporu. (Sam Morgan | EURACTIV.com)

///

VISEGRÁD

BRATISLAVA

Umění prohrávat. „Co by ostatní dali za 18 %“, řekl lídr strany Smer a bývalý premiér Robert Fico ve svém zhodnocení výsledků parlamentních voleb. „Z voleb vyšli tři poražení. Vy [média], neziskové organizace a Smer,“ dodal. Fico podle svých slov nezvažuje odchod z čela strany, do boje o předsednické křeslo by ho nicméně mohl vyzvat současný premiér Peter Pellegrini, který získal více preferenčních hlasů.

Lídr opozice vyhrál parlamentní volby. Konzervativní hnutí Obyčejní lidé (OĽaNO) vyhrálo sobotní slovenské parlamentní volby a bude hrát dominantní roli při sestavování vládní koalice. Jeho lídr Igor Matovič slibuje nulovou toleranci korupce. Více zde. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

///

PRAHA

Akce a reakce. Český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se bude podle svých slov bránit právní cestou proti výrokům premiéra Andreje Babiše, že on a další europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti) jsou „zrádci“. Dvojice podle Babiše poškozuje českou vládu, když na evropské úrovni otevírá téma jeho potenciálního střetu zájmů. Europoslance osočil v kontextu kontrolní mise delegace Evropského parlamentu, kterou vedla předsedkyně výboru CONT Monika Hohlmeierová, a která minulý týden navštívila české úřady, aby prověřila premiérům střet zájmů. Podezření vzniklo na základě auditů Evropské komise ve věci čerpání peněz z unijních strukturálních fondů.

Koronavirus dorazil do ČR. Ministr zdravotnictví potvrdil, že v České republice se objevily první tři případy nákazy novým koronavirem. Případy patrně spojuje pouze to, že všichni tři pacienti, včetně americké studentky, byli nedávno v Itálii. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)

///

VARŠAVA

Opoziční boj. Tři opoziční prezidentští kandidáti se v sobotu setkali se svými potenciálními voliči. Mezi nimi byla i Małgorzata Kidawa-Błońska (PO), která je v předvolebních průzkumech na druhém místě hned za stávajícím prezidentem Andrzejem Dudou. Voličům slíbila návrat vlády práva. (Łukasz Gadzała | EURACTIV.pl)

///

BALKÁN

BUKUREŠŤ

Rumunsko získá z transformačního fondu 10 %. Na finance z nového transformačního fondu EU by mělo dosáhnout šest rumunských regionů. Informoval o tom rumunský europoslanec Siegfried Mureșan (EPP), který je zpravodajem legislativy pro financování Zelené dohody pro Evropu. Evropská komise podle něj navrhuje přidělit Rumunsku až 10 % financí z transformačního fondu, což znamená zhruba 7,5 miliardy eur. (EURACTIV.ro)

///

LUBLAŇ

Bez koronaviru. Slovinsko zatím nemá žádný nahlášený případ koronaviru. V neděli o tom informovala slovinská vláda. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

Přebytkový rozpočet. Slovinský státní rozpočet dosáhl v lednu přebytku ve výši 11 milionů eur. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

BĚLEHRAD

Parlamentní volby se uskuteční 4. března. Informoval o tom srbský prezident Aleksandar Vučić. Předvolební kampaň potrvá 50 dní a strany podle něj mají dost času na to, aby připravily vhodnou strategii, jak oslovit voliče.

///

SARAJEVO

Poloviční Den nezávislosti. Bosňáci a Chorvaté z Bosny a Hercegoviny (BiH) si 1. března připomněli Den nezávislosti. Srbové se ke svátku nepřipojili, Republika srbská, která je součástí BiH, totiž slaví vlastní Den nezávislosti, a to 9. ledna. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

PRIŠTINA

Mimořádné jednání Parlamentu. Kosovský parlament dnes mimořádně zasedá kvůli vládnímu návrhu na zrušení cel zavedených na srbské výrobky. Jednání svolali opoziční poslanci. (Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)

///

K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.