The Capitals: Babiš vyzval premiéry zemí EU k vyhoštění ruských diplomatů

© EPA-EFE/TIAGO PETINGA

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

PRAHA

Žádost českého premiéra. Český premiér Andrej Babiš vyzval své protějšky z ostatních zemí EU k vyhoštění alespoň jednoho ruského diplomata. S lídry členských států o tom hovořil na sociálním summitu, který se uskutečnil 7. a 8. května v Portu.

„Musíme to brát vždycky tak, že když je napaden jeden členský stát, že to je vlastně napadení všech. Také jsem požádal, aby ještě zvážili vyhoštění alespoň jednoho diplomata. Uvidíme na příštím summitu, jak se k tomu postaví,“ citovala Babiše ČTK. Další summit lídrů EU se uskuteční 25. května, Rusko má být jedním z hlavních témat. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


NOVINKY Z BRUSELU

Evropská komise nemá zájem o další kontrakt s AstraZenecou. Smlouva o nákupu vakcín podepsaná mezi Evropskou komisí a společností AstraZeneca vyprší v červnu letošního roku. O prodloužení smlouvy Komise nemá zájem, potvrdil eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton. EU místo toho vsadí na společnost Pfizer-BioNTech, přestože cena této vakcíny bude o něco vyšší než nyní. (EURACTIV.com, Reuters)


ZÁPAD

BERLÍN

Scholz kandiduje na post spolkového kancléře. Německá sociální demokracie (SPD) drtivou většinou potvrdila, že jejím kandidátem na post kancléře bude v nadcházejících parlamentních volbách současný ministr financí Olaf Scholz. Stalo se tak na včerejším kongresu SPD. (Nikolaus Kurmayer | EURACTIV.com)

PAŘÍŽ

Unijní demokracie musí být efektivní a pohotová. Francouzský prezident Emmanuel Macron vyzval Evropskou unii k větší čilosti. Stalo se tak u příležitosti zahájení Konference o budoucnosti Evropy, které se uskutečnilo v neděli ve Štrasburku. „Jedinou odpovědí na autoritářské režimy je autorita demokracie,“ uvedl Macron s tím, že evropská demokracie musí být „účinná a rychlá“. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ

Ministr financí blokuje vyšetřování aféry Ibizagate. Rakouská vyšetřovací komise, která se zabývá skandálem „Ibizagate“ a vyšetřováním politické korupce první vlády kancléře Sebastiana Kurze, se stále nedočkala klíčových dokumentů od ministra financí Gernota Blümela. K předání dokumentů jej vyzval i Ústavní soud. Ten nyní žádá rakouského prezidenta Van der Bellena, aby zakročil. (Oliver Noyan | EURACTIV.com)

LUCEMBURK

Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) začne fungovat 1. července. V dopise zaslaném komisaři pro spravedlnost Didieru Reyndersovi a komisaři pro rozpočet Johannesi Hahnovi to potvrdila šéfka úřadu EPPO Laura Kövesiová. (Anne Damiani | EURACTIV.fr)

BELFAST

Lídr ulsterských unionistů ohlásil svůj konec. Předseda Ulsterské unionistické strany Steve Aiken rezignuje na svůj post. V čele strany zůstane do doby, než bude vybrán jeho nástupce. Důvodem je dlouhodobá nespokojenost s jeho vedením a potřeba změny před severoirskými volbami, které jsou naplánované na příští rok. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Finsko by mohlo svolat třístranné jednání o Bělorusku. Svjatlana Cichanouská, lídryně běloruské opozice pobývající v litevském exilu, požádala Finsko o uspořádání kulatého stolu mezi běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem, běloruskou občanskou společností a sousedním Ruskem. Třístranný summit by byl podle ní důležitým krokem při řešení běloruské krize. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

VARŠAVA

LGBT na seznamu sociálních patologií. Polská opoziční koalice Levice chce po šéfovi policie vysvětlení, proč jsou v nové příručce pro policisty s názvem „Sociální patologie, vybrané problémy“ na seznamu sociálních patologií uvedeny LGBT komunity.

„Kromě sociálních patologií, jako je drogová závislost, příručka zmiňuje i LGBT komunitu,“ řekla v pátek levicová poslankyně Agnieszka Dziemianowicz-Bąková. „Konkrétně jako příklady sociální patologie uvádí transgender a genderqueer osoby,“ dodala. (Mateusz Kucharczyk | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Vláda zatím neprodala ventilátory navíc, některé darovala. Z 16 000 ventilátorů získaných během první vlny pandemie, které v současné době leží ve městě poblíž Budapeště, darovala vláda ostatním zemím 400 kusů. Není však úspěšná s jejich prodejem, jak si v březnu oficiálně naplánovala. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com with Telex)

BRATISLAVA

Slovenští poslanci odmítli zprávu ombudsmanky. Zpráva slovenské veřejné ochránkyně práv Márie Patakyové, ve které kritizuje vliv covidových opatření na lidská práva a svobody, nezískala podporu v parlamentu. Podle Národního centra pro lidská práva to svědčí o chybějícím respektu k ochraně lidských práv. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

ŘÍM

Migranti opět přijíždějí do Itálie. U ostrova Lampedusa se v neděli vylodilo 1 200 migrantů. Lidé byli okamžitě převezeni do místního přijímacího střediska, jehož kapacity jsou však nyní plné. Podle starosty ostrova Antonia Martella se nejedná o „žádnou nouzovou situaci, protože se vše dalo předpovídat“. Podle státní tajemnice ministerstva vnitra Nicoly Molteniové z krajně pravicové Ligy se však jedná o „alarmující situaci“, která vyžaduje „evropskou reakci, jež nyní naprosto chybí“. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

MADRID

Konec nouzového stavu. Španělé o víkendu okusili „nový normál“. V neděli v noci totiž skončil nouzový stav, což občané oslavili za skandování slova „svoboda“. Mezitím levicová vláda PSOE a Unidas Podemos smetla ze stolu návrh opoziční středopravé Lidové strany (PP) a krajně pravicové strany VOX, aby vznikl nový rámec pro zavádění koronavirových opatření mimo nouzový stav pro případ dalšího rozšíření nákazy. (EUROEFE)

ATÉNY

Řecko urychluje rozvolňování opatření. Řecká vláda je spokojená s tím, jak doposud probíhá rozvolňování koronavirových restrikcí. Navíc se zemi podařilo naočkovat velké procento občanů. Vláda se proto rozhodla, že uvolňování opatření v následujících týdnech ještě urychlí. (Alexandros Fotiadis | EURACTIV.gr)


BALKÁN

BUKUREŠŤ

Odchod z Afghánistánu. První skupina rumunských vojáků sloužících v Afghánistánu se v sobotu vrátila domů. Rumunské jednotky by se měly v koordinaci s dalšími státy NATO ze země stáhnout do 11. září, nyní je v Afghánistánu více než 600 jednotek. (Bogdan Neagu, EURACTIV.ro)

SOFIE

Bulharsko-ruské vztahy není radno obětovat. „Náš přístup je filozofický. Chápeme, že Bulharsko je malá země, která se potřebuje rozvíjet. EU poskytuje finance a pomáhá. Nemyslím si ale, že je to důvod k obětování vztahů s Ruskem,“ prohlásila ruská velvyslankyně v Sofii Eleonora Mitrofanová pro stanici bTV. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

Očkování postupuje. Slovinská vláda umožní od pondělí očkování všem dospělým lidem. Minulý týden spustila speciální aplikaci, do které se za méně než dva dny registrovalo 30 tisíc lidí. (Ela Petrovčič | STA)

ZÁHŘEB

HDZ zůstává nejoblíbenější chorvatskou politickou stranou. Vládnoucí strana premiéra Andreje Plenkoviće – Chorvatská demokratická unie (HDZ, EPP) – se v současnosti těší podpoře 26,7 %. (Tea Trubić Macan | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.