The Capitals: Babiš v Bruselu bojoval proti systému ETS, bitvu však prohrál

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


BRUSEL

Babiš v Bruselu bojoval proti systému ETS, bitvu však prohrál. Premiér Andrej Babiš blokoval přijetí závěrů Evropské rady. Během včerejšího summitu se snažil prosadit zásah EU do systému obchodování s emisními povolenkami (ETS) a omezení vlivu spekulativního kapitálu, to se mu však nakonec nepodařilo. Musí se spokojit s pouhým konstatováním, že Evropská komise prověří, zda některé obchodní praktiky vyžadují regulatorní zásah. Cena emisních povolenek totiž není na evropské úrovni vnímána jako hlavní příčina zdražování energií.

Klíčovým tématem pro Babiše mělo původně být zrušení DPH u energií. Na summitu chtěl své kolegy přesvědčit o tom, že EU by měla takové opatření dočasně povolit, přestože je nyní v rozporu se směrnicemi. Ani to se však v závěrech Evropské rady neobjevilo.

Babišova snaha zasáhnout do systému ETS vzbudila mezi některými evropskými diplomaty podezření. Český premiér totži podle auditorů Evropské komise nadále ovládá holding Agrofert. Ten patří mezi společnosti, na které mají rostoucí ceny emisních povolenek přímý dopad. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


PAŘÍŽ

Covid pasy až do příštího léta? Francouzští poslanci schválili zákon, který umožňuje prodloužit povinnost prokazovat se covidovým certifikátem až do konce července 2022. Návrh byl schválen jen těsnou většinou a nyní se k němu musí vyjádřit Senát. (Clara Bauer-Babef | EURACTIV.fr)


POBALTÍ

Jak chránit Baltské moře? Pobaltské země přijaly nová opatření, která mají chránit Baltské moře. To dnes patří mezi nejznečištěnější mořské oblasti na světě. Do roku 2030 by mělo 30 % Baltského moře patřit mezi chráněné oblasti. Shodli se na tom ministři zvláštní pobaltské komise, jejímž členem je Dánsko, Estonsko, Finsko, Německo, Litva, Lotyšsko, Polsko, Rusko, Švédsko a EU. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


ŘÍM

Italské lékárny prodávají rekordní počet testů na covid-19. V Itálii prudce roste počet testovaných osob. Důvodem je zavedení povinných covidových certifikátů pro všechny pracovníky, které je v zemi platné od 15. října. Jen za úterý se v Itálii otestovalo rekordních 548 tisíc lidí. (Viola Stefanello | EURACTIV.it)


LISABON

Portugalská vláda může zastropovat ceny pohonných hmot. Nový zákon umožňuje portugalské vládě zastropovat marže z prodeje pohonných hmot. Omezení marže se může týkat všech součástí dodavatelského řetězce, musí být však časově omezené. Vláda tak reaguje na rostoucí ceny energií a snaží se před nimi chránit portugalské spotřebitele. (Alexandra Noronha, Tiago Almeida, Lusa.pt)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.