The Capitals: Babiš s Orbánem čelí kritice za nevpuštění novinářů na tiskovou konferenci

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


PRAHA

Babiš s Orbánem čelí kritice za nevpuštění novinářů na tiskovou konferenci. Mezinárodní tiskový institut (IPI) kritizuje českého premiéra Andreje Babiše i jeho maďarského kolegu Viktora Orbána za nevpuštění vybraných novinářů na tiskovou konferenci, která se uskutečnila ve středu 29. září. Do sálu nemohli mimo jiné reportéři Die Zeit, Le Monde, ARD nebo Seznam Zpráv.

„IPI důrazně odmítá tuto zbytečnou překážku svobodné novinářské práce a odsuzuje diskriminační politiku, která brání novinářům z určitých médií v přístupu na tiskové konference,“ uvedl zástupce ředitele IPI Scott Griffen.

„Je znepokojivé, že příliš často vidíme uplatňovat tuto taktiku jak vlády Orbána a Babiše, tak v celém visegrádském regionu, s cílem vytlačit stranou kritický tisk a ochránit politiky a veřejné činitele před složitými otázkami,“ dodal Griffen.

Česká vláda argumentuje tím, že v sále nebylo pro všechny akreditované novináře dostatek místa. IPI však upozrnila, že podle jednoho z reportérů byl v sále dostatečný prostor. Novináři z „černého seznamu“ se navíc řádně akreditovali. (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


BERLÍN

Víkendová jednání mohou začít. Zástupci německých politických stran mají před sebou náročný víkend plný rozhovorů o nové vládě. Koaliční jednání povedou týmy složené z 10 až 15 předních politiků z dané strany.

Liberální FDP již oslovila konzervativce s výzvou ke schůzce, a to ještě před jednáním s vítěznými socialisty, bavorská CSU to však odmítla, čímž podkopala pozici lídra CDU Armina Lascheta. FDP proto budou mít napilno zejména v neděli, kdy se setkají nejprve se socialisty a až poté s konzervativci. Se sociálními demokraty se v neděli setkají také Zelení. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)


HELSINKY

Finsko stále pokukuje po NATO. Finsko je úzkým spojencem Severoatlantické aliance a bude sledovat její další vývoj. Zároveň bude i nadále přemýšlet o možném vstupu do aliance. Na odborném semináři Finského institutu pro mezinárodní záležitosti to uvedl prezident Sauli Niinistö. Finsko se podle něj chystá být aktivní také v posilování unijní obrany a bezpečnosti. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


STOCKHOLM

Švédsko bude mít premiérku. Dosavadní švédská ministryně financí Magdalena Anderssonová byla zvolena do čela sociálních demokratů, a nahradí tak odcházejícího Stefana Löfvena v premiérském křesle. Anderssonová se stane první švédskou premiérkou v historii země. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


MADRID

Vydejte nám Puigdemonta. Španělský soud vyzval Itálii k okamžitému vydání katalánského politika Carlese Puigdemonta, který je jedním ze strůjců nezákonného referenda o nezávislosti z roku 2017. Španělská justice své italské kolegy upozornila, že na Puigdemonta se stále vztahuje evropský zatýkací rozkaz. (EuroEFE.EURACTIV.es)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.