The Capitals: Athény sázejí na elektromobilitu

© Pixabay.com

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


JIH

ATHÉNY

Řecko sází na elektromobilitu. Řecká vláda přestavila nový zákon urychlující elektrifikaci místní dopravy. „Fond obnovy, který nedávno zveřejnila Evropská komise, zahrnuje elektromobilitu a poskytuje finance pro milion dobíjecích stanic v Evropě,“ prohlásil řecký ministr životního prostředí Costis Chatzidakis s tím, že země by chtěla evropské financování využít. Koncová cena za elektromobil by se díky plánovaným dotacím mohla snížit o čtvrtinu. U elektrických skútrů či kol by to mohl být pokles cen ještě větší. (Sarantis Michalopoulos | EURACTIV.com)

ŘÍM

Italské zotavení. V neděli skončila série jednání premiéra Giuseppa Conteho s odbory, zástupci průmyslu i experty z různých odvětví, na které se aktéři snažili najít společný základ plánu na italské zotavení z koronavirové krize.

Podle Conteho, jednání „pomohla vyvinout záchranný plán, který bude v nejlepším zájmu všech stran“. Conte jej představí v následujících týdnech, nejprve se chce ale setkat s opozicí. (Alessandro Follis | EURACTIV.it)

MADRID

Karanténa po 98 dnech končí. V sobotu o půlnoci skončil ve Španělsku šestkrát prodloužený nouzový stav a celostátní karanténa trvající od 14. března.

Od neděle se tak země nachází v tzv. „novém normálu“, ve kterém už sice netrvá nouzový stav, nicméně stále platí pravidla pro společenský odstup, hygienická opatření i povinnost nosit roušku, a to až do doby, než bude k dispozici vakcína proti koronaviru. (EuroEFE)


ZÁPAD

BERLÍN

Výtržnosti ve Stuttgartu. Skupina 500 lidí, převážně mužů, zaplnila v sobotu v noci ulice Stuttgartu, kde rozbíjela okna, rabovala obchody a házela dlažební kostky a láhve na policii. 19 strážníků bylo zraněno a 24 osob skončilo ve vazbě.

Index nakažlivosti vzrostl. Série lokálních ohnisek zvýšila německý index nakažlivosti (tzv. reprodukční číslo) na 2,88, což je podstatně výše než hodnota pod 1,0, na kterou Německo cílí. Ohnisko v masném závodě v Severním Porýní-Vestfálsku v současné době registruje více než 1300 případů nákazy koronavirem. (Sarah Lawton | EURACTIV.de)

VÍDEŇ

Letní dovolená doma. Přibližně 60 % Rakušanů plánuje podle průzkumu společnosti Gallup strávit letní dovolenou v prostředí domácích hor a jezer, a to navzdory tomu, že země před týdnem otevřela své hranice. Pouze 28 % z dotázaných chce vyrazit do zahraničí.

Hlavní důvod nepředstavuje strach z nákazy koronavirem, ale hrozba „uvíznutí“ v zahraničí, pokud se hranice znovu uzavřou. (Philipp Grüll | EURACTIV.de)

BRUSEL

Konec nelegálních večírků. Na dodržování karanténních opatření v městské zóně Brussels-Capital-Ixelles bude dohlížet více policistů. Informoval o tom šéf místní policie Michel Goovaerts. Reagoval tak na sobotní zásah bruselské policie na nočním večírku, kterého se zúčastnily stovky mladých lidí.

12 jízd zdarma. Belgičané mohou požádat o vydání 12 jízdenek zdarma, které mohou využít kdekoli na území Belgie. Vláda chce tímto opatřením podpořit domácí cestovní ruch, setkalo se však s kritikou belgických národních drah. Vláda s nimi totiž svůj plán nekonzultovala. (Alexandra Brzozowski | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Nekonečné zadlužení? Předseda parlamentní skupiny Levá aliance Paavo Arhinmäki v sobotu v rozhovoru pro Kansan Uutiset prohlásil, že „státy ve skutečnosti nikdy své dluhy nesplácí, jen je nahradí jinými“. Politik tak spustil bouřlivou twitterovou debatu, do které se zapojila řada finských politiků.

Debata je součástí širší diskuse o ekonomické budoucnosti země po koronaviru. Strany nalevo včetně vládní většiny jsou ochotné napumpovat peníze do systému, a podpořit tak ekonomiku, zatímco pravicová opozice se obává růstu zadlužení a požaduje strukturální změny a odklad nákladných reforem. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


OSTROVY

LONDÝN

Pivnice znovu otevřou. Premiér Boris Johnson v úterý oznámí zahájení další fáze zmírňování karanténních opatření. Pivnice a část sektoru pohostinství pravděpodobně otevřou 4. července.

Vláda naznačila, že otevřít by se znovu mohly také restaurace a kina. Možná dojde také ke zmírnění povinného dodržování dvoumetrových rozestupů. (Benjamin Fox | EURACTIV.com)


VISEGRÁD

BRATISLAVA

Na jachtě s Kočnerem. Vládní zmocněnkyně pro rodinu Petra Krištúfková (Jsme rodina) oznámila svou rezignaci pouze pár dní po nástupu do úřadu.

Učinila tak poté, co vyšlo na povrch, že strávila v roce 2009 dovolenou na jachtě podnikatele Mariána Kočnera, který je v současné době před soudem kvůli vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Krištúfková mimo to čelila kritice kvůli nekompetentnosti a nedostatku zkušeností, jakýkoliv bližší vztah s Kočnerem však popřela. (Zuzana Gabrižová | EURACTIV.sk)

PRAHA

Babiš vs. Evropský parlament. V pátek 19. června Evropský parlament v rezoluci odsoudil nekončící zapojení českého premiéra Andreje Babiše do implementace peněz z unijního rozpočtu, zatímco stále ovládá agrochemický holding Agrofert. Pro se vyslovilo 510 europoslanců, 53 bylo proti, 101 se zdrželo. K usnesení se připojila také většina členů liberální frakce, které je ANO součástí.

Parlament podle Babiše svým krokem vyvíjí tlak na českou justici, a samotné usnesení je produktem českých opozičních europoslanců, kteří chtějí poškodit svou zemi.

„Na ty lži zbytečné evropské instituce, která stojí ročně 55 miliard a je plná líných parazitů a zelených fanatiků, kteří ohrožují náš průmysl, je zbytečné reagovat,“ napsal český premiér v neoficiálním e-mailu.

Agrofert v reakci na rezoluci uvedl, že se „nelze ubránit dojmu, že se poslanci Evropského parlamentu nechali zneužít a zatáhnout k útoku na jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice“. (Ondřej Plevák | EURACTIV.cz)


BALKÁN

SOFIE

Nepanikařte. „Neměli bychom panikařit kvůli tomu, že vzrostl počet nakažených koronavirem.  Nejsem pro zavedení přísnějších protikoronavirových opatření, musíme ale dodržovat tři ‚D‘ – disciplínu, desinfekci a distanc,“ řekl premiér Bojko Borisov.

Premiér vysvětlil, že nemá v plánu přijímat přísnější opatření proti šíření nemoci covid-19, protože by to vedlo k panice. Bulharská ekonomika by se navíc dostala ještě do většího rizika. Borisov dodal, že se jedná o rozhodnutí založeném na radách expertů. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

LUBLAŇ

100 dní nové vlády. Slovenská středopravicová vláda má za sebou prvních 100 dní v úřadu. Podle analytiků si i přes koronavirovou krizi a nátlak opozice udržuje dobré postavení. (Zoran Radosavljević | EURACTIV.com)

ZÁHŘEB

Nová vlna? V Chorvatsku za 24 hodin vzrostl počet nakažených koronavirem. Pacientů je momentálně 18 a vykazují jen mírné příznaky nemoci. Lidé by měli zůstat zodpovědní a udržovat společenský distanc. (Tea Trubić Macan, EURACTIV.hr)

BĚLEHRAD

Volební průzkumy. Do srbského parlamentu se po včerejších volbách dostanou pouze tři partaje – Srbská pokroková strana prezidenta Aleksandara Vučiće, Socialistická strana Srbska a Srbský svaz patriotů. Vyplývá to ze zveřejněných průzkumů. (EURACTIV.rs  betabriefing.com)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.