The Capitals: Albánci opět masivně žádají v EU o azyl, jejich stát přitom usiluje o členství

© Shutterstock

Co zajímavého se odehrává v Evropě? Přečtěte si dnešní The Capitals!


TIRANA

Albánci opět masivně žádají v EU o azyl, jejich stát přitom usiluje o členství. O azyl v EU požádalo v srpnu 2021 více než 1 400 Albánců, což je o 46 % více než v červenci a téměř dvojnásobný počet oproti červnu. Množství žádostí o azyl se tak vrátilo na úroveň před vypuknutím pandemie covid-19. Albánci se nyní řadí na třetí místo v počtu žádostí o azyl mířících do EU ze zemí evropského kontinentu. Na prvním místě je Turecko s 3 066 žádostmi, následované Gruzií (1 524).

S žádostí o azyl v EU uspělo za letošní rok 283 Albánců, přestože země je oficiálně považována za bezpečnou. Důvodem jejich odchodu ze země je často nedostatek práce, nízké mzdy, korupce, mafiánské praktiky, slabý právní stát nebo sexuální násilí. Řada Albánců pak utíká ze své vlasti kvůli krevním mstám, ke kterým v zemi stále dochází.

Omezení počtu žádostí je přitom podmínkou přijetí země do EU. Evropská komise ve své říjnové zprávě uvedla, že počet albánských žádostí o azyl klesá, a je tak v souladu s požadavky na zahájení přístupového procesu. Na dotaz, zda současný nárůst a návrat na úroveň před pandemií neznačí problémy v zemi, Evropská komise reagovala pouze tím, že situaci monitoruje a že se země musí nadále snažit počet žádostí o azyl snižovat. (Alice Taylor | EURACTIV.com)


VÍDEŇ | BERLÍN

Cichanouská kritizuje Německo. Běloruská opoziční vůdkyně Svjatlana Cichanouská využila vídeňské mezinárodní konference k tomu, aby vyzvala všechny evropské lídry k ukončení jejich kontaktů s běloruským diktátorem Alexanderem Lukašenkem. Cichanouská se také pustila do kritiky německé dosluhující kancléřky Angely Merkelová za její nedávný telefonát s Lukašenkem, kdy se snažila uklidnit napětí na polsko-běloruské hranici. „Z pohledu Bělorusů to vypadalo velice zvláštně,“ podotkla Cichanouská.

Merkelová se ještě ten den běloruské vůdkyni ozvala s ujištěním, že Německo stojí na její straně. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)


DUBLIN

Irsko chce po novém roce proočkovat děti. Irská vláda by mohla po Novém roce zahájit očkování školou povinných dětí. Informoval o tom předseda vlády Micheál Martin.

Irsko má vysokou proočkovanost dospělých, obě dvě dávky vakcíny dostalo více než 90 % z nich. Počet nových případů covid-19 sice v současné roste, míra hospitalizace ale zůstává nízká. (Molly Killeen | EURACTIV.com)


STOCKHOLM

Anderssonová se snaží získat důvěru pro svou vládu. Ministryně financí a předsedkyně sociálních demokratů Magdalena Anderssonová získala delší čas na to, aby sehnala podporu v parlamentu pro svou nově vznikající vládu. Pokud se jí to podaří do středečního rána, stane se první švédskou premiérkou v historii země.

Anderssonová chce navázat na práci stávající menšinové vládní koalice složené ze socialistů a zelených. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)


VARŠAVA

Právo a spravedlnosti ztrácí podporu. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že podpora vládní strany Právo a spravedlnost se v posledních dnech propadla na zhruba 30 %. Oblibu naopak získává opoziční koalice, která si dle několika průzkumů sahá na více než 40 %.

„Průzkumy správně reflektují odliv podpory vládnoucí strany,“ uvedl sociolog Jacek Kucharczyk pro server EURACTIV. Rozhodující podle něj bude, jak se opoziční strany zorganizují před dalšími parlamentními volbami. Ty by se měly uskutečnit v roce 2023. (Piotr Maciej Kaczyński | EURACTIV.pl)


Další porci zpráv z celé Evropy naleznete na našem partnerském webu EURACTIV.com.


Chcete dostávat The Capitals pravidelně do e-mailové schránky? Přihlaste se k odběru.