The Capitals: Agrofert lobbuje za Babiše. Europoslanci dnes hlasují o kritické rezoluci

© EPA/EFE - MARTIN DIVISEK

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 


HLAVNÍ ZPRÁVA

PRAHA / ŠTRASBURK

Agrofert lobbuje za Babiše. Poslanci Evropského parlamentu dnes hlasují o rezoluci, ve které kritizují českého premiéra Andreje Babiše za střet zájmů. Společnost Agrofert se na poslední chvíli snažila lobbovat za svého bývalého majitele a rozeslala poslancům zprávu, v níž je vyzvala k hlasování proti rezoluci.

„Považujeme takovou formu komunikace za seriózní a přijatelnou. Důvod je jednoduchý: v rámci auditu Evropské komise jsme nebyli nijak vyslyšeni a neměli jsme možnost se jakkoli vyjádřit,“ sdělil ČTK mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka. Někteří europoslanci tak ale kampaň Agrofertu nevnímají. „Tak to je trapné!“ komentoval zprávu od Agrofertu německý europoslanec Daniel Freund. (Zelení, EFA). (Aneta Zachová, EURACTIV.cz)


NOVINKY Z BRUSELU

S covid pasem i mimo Evropu? EU diskutuje se Spojenými státy a Velkou Británií o vzájemném uznávání covidových certifikátů. Potvrdil to evropský komisař pro spravedlnost Didier Reynders. Na území EU začne covid pas platit již 1. července, legislativu tento týden posvětili poslanci Evropského parlamentu. (Ana Matos Neves | Lusa.pt)


ZÁPAD

BERLÍN

Další skandál tajných služeb. Německé zpravodajské služby se v minulých letech dopustily nespočtu přešlapů a ani letos se neobejdou bez skandálu. Jejich saská pobočka nyní čelí obvinění z nelegálního ukládání informací o poslancích parlamentu. Instituce údajně shromažďovala data o prominentních politicích, včetně představitelů sociálních demokratů a zelených. (Nikolaus J. Kurmayer | EURACTIV.de)

PAŘÍŽ

Facka pro Macrona. Francouzská hlava státu Emmanuel Macron byl v průběhu včerejší návštěvy města Tain-L’Hermitage udeřen do obličeje člověkem z davu. Video zachycující celý incident nyní koluje na Twitteru. (Magdalena Pistorius | EURACTIV.fr)

VÍDEŇ / KODAŇ

Rakousko drží s Dánskem v otázce kontroverzního azylového zákona. Rakouský ministr vnitra Karl Nehammer přivítal dánskou legislativu o přesunu žadatelů o azyl do třetích zemí. Podle Nehammera je to „přesvědčivý přístup“, jak řešit migraci, a to navzdory tomu, že Evropská komise nový zákon odsoudila nejen kvůli právním, ale i humanitárním obavám. (Oliver Noyan | EURACTIV.de)

DUBLIN

Irský europoslanec: Ministr pro brexit není důvěryhodným partnerem. Europoslanec Barry Andrews za stranu Fianna Fáíl z frakce Renew Europe řekl irskému parlamentnímu výboru, že ministr pro brexit David Frost není důvěryhodným partnerem v dialogu a jeho současná pozice vůči EU není věrohodná. Informovaly o tom The Irish Times. (Paula Kenny | EURACTIV.com)


SEVER

HELSINKY

Transparentnost v platovém ohodnocení rozděluje trh práce. Transparentnost mezd je podle Evropské komise jedním z hlavních nástrojů boje proti diskriminaci a posílení rovnosti. Přijetí takového opatření ale nebude jednoduché, a to především ve Finsku, kde se vyjednávání značně komplikuje.

Vládní pracovní skupina zřízená právě pro splnění tohoto úkolu čelí v posledních měsících problémům. Skupinu nedávno opustila Konfederace finského průmyslu a do diskuze se zapojuje pouze zvenčí. Očekává se, že dosáhnout konsenzu do srpna, kdy má být předložena finální zpráva, bude velmi obtížné. (Pekka Vänttinen | EURACTIV.com)

VILNIUS

Bělorusové v Litvě se bouří. Běloruští aktivisté uspořádali v úterý (8. června) demonstraci, jejímž cílem bylo zablokovat dopravu mezi Litvou a Běloruskem na hraničním přechodu Medininkai.

„Říkáte, že jsme hosté, ale myslím si, že litevská vláda nás považuje za víc než to,“ uvedl běloruský aktivista Vitali Aleinik. Cílem protestu bylo přinutit Bělorusko k otevření hranic a vyzvat EU k uvalení přísnějších sankcí. Demonstrace však nedostala povolení od litevských úřadů. (Benas Gerdžiūnas | LRT.lt/en)


VISEGRÁD

VARŠAVA

Kdy zavře největší uhelná elektrárna? Státem vlastněná Polská energetická společnost (PGE) oznámila, kdy uzavře jednotlivé bloky uhelné elektrárny Belchatów, která největší uhelnou elektrárnou v Evropě. Polsko elektrárnu vyřadí z provozu do roku 2036. (Martyna Kompała | EURACTIV.pl)

BUDAPEŠŤ

Papežova rychlá návštěva Maďarska sklidila kritiku. Podle šéfredaktora provládního média Demokrata Andráse Bencsika chtěl papež František ponížit Maďarsko, když zemi navštívil jen na tři hodiny a nesetkal se s premiérem Viktorem Orábem ani s prezidentem Jánosem Áderem. Podle Bencsika je papežovo chování antikřesťanské. Informovalo o tom médium Népszava. (Vlagyiszlav Makszimov | EURACTIV.com a Telex)

BRATISLAVA

Ministerstvo obrany stále nakupuje mimo EU. Slovenské ministerstvo obrany tento týden podepsalo se Spojenými státy smlouvu na nákup vojenské techniky v hodnotě 100 milionů dolarů. Jedná se o jeden z mnoha nedávných kontraktů s mimounijními zeměmi. Slovensko od Ameriky nakoupí dva americké vrtulníky Black Hawk. (Lucia Yar | EURACTIV.sk)


JIH

MADRID

Španělsko uvažuje o rozvolnění opatření v pohostinství. Španělské ministerstvo zdravotnictví je pro postupné uvolnění omezení v sektoru pohostinství. Zvažuje také znovuotevření nočních klubů a barů i v regionech se střední úrovní rizika nákazy koronavirem. Kluby dosud fungovaly pouze v oblastech s nižší mírou rozšíření viru.  (EUROEFE)

ŘÍM

Itálie se připravuje na konec mise v Afghánistánu. Italský ministr obrany Lorenzo Guerini zavítal v úterý do afghánského města Herát, kde se účastnil stažení italské vlajky z místní vojenské základny. Italští vojáci byli v Afghánistánu téměř 20 let. Všech 800 vojáků má ze země odejít do konce června. (Daniele Lettig | EURACTIV.it)

ATÉNY

Výhody pro očkované. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis potvrdil, že vláda na podzim zavede jisté výhody pro lidi očkované proti covid-19. Zároveň dodal, že nikdo nebude moci zakázat provozovatelům restaurací přijímat pouze očkované hosty. (Sarantis Michalopoulos, EURACTIV.com)


BALKÁN

SOFIE

Kritika za návštěvu Erdogana. Bulharský prezident Rumen Radev se opřel do Hnutí za práva a svobody, jehož zástupci nedávno navštívili tureckého prezidenta Erdogana. Podle Radeva se strana dopouští silné turecké nacionalistické rétoriky. (Krassen Nikolov | EURACTIV.bg)

BUKUREŠŤ

Komise vyhlíží rumunskou reformu justice. Evropská komise v pravidelném hodnocení Rumunska, tzv. mechanismu pro spolupráci a ověřování, sice uznala, že rumunské autority se snaží posílit systém soudnictví, očekává však konkrétní legislativní kroky a reformu.  (Bogdan Neagu | EURACTIV.ro)

BĚLEHRAD / SARAJEVO / ZÁHŘEB

Mladićovo odsouzení vyvolává reakce. Haagský tribunál potvrdil doživotní trest bývalému bosenskosrbskému důstojníkovi Ratku Mladićovi. Reakce zemí západního Balkánu na sebe nenechala dlouho čekat. Prezident Republiky srbské Milorad Dodik prohlásil, že Haagský tribunál přistupuje ke spravedlnosti „selektivně“ a trestá jen některé válečné zločince. Srbský bulvární deník šel o krok dál a označil Mladiće za hrdinu.

Naopak bosenský představitel Šefik Džaferović rozhodnutí soudu přivítal s tím, že Mladić vždy bude synonymem pro válečné zločiny. Chorvatská vláda uvedla, že doživotní odsouzení Mladiće je „patřičné“. (Euractiv.rs, Željko Trkanjec | EURACTIV.hr)


K pravidelnému odběru The Capitals se můžete přihlásit zde.