Světové společenství včetně EU připravuje novou mezinárodní smlouvu pro případ další pandemie

Předseda Evropské rady Charles Michel a šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus [© European Union, 2021]

Pandemie nemoci covid-19 ukázala nedostatky v celosvětové spolupráci, které by mohla pomoci odstranit nová mezinárodní smlouva v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Shodli se na tom dnes předseda Evropské rady Charles Michel a šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Michelem iniciovanou výzvu zatím podpořilo 27 lídrů zejména evropských zemí, nikoli však Spojené státy, Čína či Rusko.

Rok po vyhlášení pandemie se stále ve světě vyskytují země, které zatím nezačaly s očkováním. Některé bohaté státy jako USA, Británie či Izrael již nicméně naočkovaly podstatnou část populace. Evropská unie vede právě s Británií spor o množství očkovacích látek, které farmaceutické firmy poskytují unijním státům, zatímco globální program COVAX marně čeká na slíbené dodávky vakcín pro nejchudší země.

„Mohla by hrát významnou roli v tom, abychom docílili větší transparentnost v distribuci vakcín,“ popsal jeden z možných cílů navržené dohody Michel.

Posílení mezinárodní spolupráci i vyšší investice do výzkumu

Návrh zveřejněný dnes významnými evropskými médii podepsali mimo jiné německá kancléřka Angela Merkelová, francouzský prezident Emmanuel Macron či britský premiér Boris Johnson. Výzvu podpořili také zástupci některých zemí jihovýchodní Asie, Afriky či střední a jižní Ameriky. Mezi jmény naopak zatím chybí to české. K návrhu se také ještě nepřipojily ani pobaltské státy či země severní nebo středovýchodní Evropy.

Pandemická úmluva by měla zajistit posílení „společné odpovědnosti, transparentnosti a spolupráce v rámci mezinárodního systému s jeho pravidly a normami“. Velký důraz je kladen na připravenost a odolnost vůči budoucím pandemiím. To bude vyžadovat také zlepšení systému pro sdílení dat nebo podporu lokální, regionální nebo globální produkce a distribuce zdravotnického materiálu včetně vakcín.

Michel zmínil, že by pakt mohl usnadnit cestu také k vyšším investicím do výzkumu.

Šéf WHO uvedl, že by se návrhem paktu mohli zástupci téměř dvou stovek členských zemí organizace zabývat na ministerském zasedání v květnu. Zatím však není jasné, zda se k paktu připojí také klíčové mimoevropské státy.

EU dotuje výrobu vakcín pro rozvojové země. Nestačí to, stěžují si organizace

Rozvojové země nemají peníze na nákup vakcín proti covid-19. Evropská unie jim na vakcíny přispěla již 2,2 miliardy eur, přesto čelí kritice od humanitárních organizací. Podle nich by měla prolomit patenty farmaceutických společností a umožnit výrobu vakcín po celém světě.