Státy EU budou moci firmám nedodržujícím závazky zakázat vývoz vakcín až do konce června

© EPA-EFE/Andrea Fasani

Evropská unie bude mít až do června možnost zakázat vývoz vakcín proti covidu-19 od firem, které nedodrží své závazky dodávek pro unijní země. Evropská komise dnes prodloužila platnost systému umožňujícího členským státům dohlížet na vývoz očkovacích látek a v krajním případě jej i zakázat. Systém měl původně skončit tento pátek.

Komise zavedením kontrol exportu kritizovaných některými mimounijními zeměmi reagovala na nespokojenost členských států EU s pomalým rozjezdem očkování. Zatímco část zemí v čele s Itálií a Francií omezení hájí, někteří činitelé Komise nabádají k opatrnému využívání mechanismu, aby Unie neporušovala pravidla volného obchodu Světové obchodní organizace (WTO).

„První týdny využívání tohoto nástroje ukázaly, že k narušení obchodu, jehož se mnozí obávali, nedošlo,“ prohlásil dnes místopředseda unijní exekutivy Valdis Dombrovskis. EU podle něho i v době nedostatku vakcín dokazuje, že je „spolehlivý obchodní partner“.

Británie neblokuje vývoz vakcín, reaguje britský premiér Johnson na tvrzení předsedy Evropské rady

Britský premiér Boris Johnson dnes odmítl úterní tvrzení předsedy Evropské rady Charlese Michela, že Británie zablokovala vývoz v zemi vyrobených vakcín proti covidu-19. Dodal rovněž, že jeho vláda se staví „proti vakcínovému nacionalismu ve všech jeho podobách“.

Systém využila zatím pouze Itálie

Komise dnes uvedla, že za šest týdnů od zavedení povinných registrací exportu vakcín schválily země EU 249 žádostí o vývoz očkovacích látek do 31 zemí. Z více než 34 milionů dávek vyrobených v EU, jejichž export za zmíněné období unijní země povolily, zamířilo nejvíce do Británie (přes devět milionů). Další miliony pak putovaly do Kanady, Mexika, Japonska či Saúdské Arábie. Milion dávek zamířil i do Spojených států, které jsou stejně jako Británie s očkováním mnohem dále než unijní země. Právě Británie se přitom kvůli omezením vývozu dostala s EU tři měsíce po svém definitivním odchodu z bloku do sporu.

Pouze v jediném případě Itálie minulý týden využila pravidel platících od konce ledna a zamezila cestě 250 000 dávek od firmy AstraZeneca do Austrálie. Britsko-švédská firma v prvním čtvrtletí nedostojí svým původním závazkům a EU dodá jen zhruba polovinu slíbených vakcín. Šéfka komise Ursula von der Leyenová v pondělí vzkázala jí i dalším firmám, že pokud nebudou dohodnuté podmínky dodržovat, nemusí zůstat pouze u zákazu této dodávky.

Sliby chyby. Česko mělo přispět 750 tisíc eur na vývoj vakcíny, zůstalo ale pouze u slibu

Před necelým rokem uspořádala Evropská komise celosvětovou dárcovskou konferenci. Cílem akce bylo vybrat peníze na vývoj vakcíny proti covid-19. Česko slíbilo příspěvek ve výši 750 tisíc eur. Podle zjištění serveru EURACTIV.cz ale Česko příspěvek nikdy neodeslalo.