Stane v čele Evropské komise Manfred Weber? Podporu mu vyjádřila i Merkelová

© European Union, 2018

Německý konzervativec Manfred Weber se bude ucházet o post předsedy Evropské komise. Chce vrátit Unii zpět lidem a obnovit vazby mezi občany a EU. Jako hlavní favorit tak pravděpodobně nahradí ve funkci Jean-Clauda Junckera.

Německý europoslanec Manfred Weber dnes oznámil, že se chce stát předsedou Evropské komise. Zprávu oznámil lídr největší frakce, Evropské lidové strany (EPP), v průběhu schůze se členy EPP v Bruselu.

„Chci se stát vedoucím kandidátem EPP pro evropské volby 2019 a být příštím předsedou Evropské komise,“ napsal 46letý europoslanec na svém Twitteru. Podle něj už nelze v EU pokračovat tak, jako doposud.

„Evropa se nachází ve zlomovém bodě. Volby určí budoucí podobu Unie. Dnešek je o sebepotvrzení Evropy a o obraně našich hodnot, protože čelíme výzvám zvenčí i zevnitř. Jedná se o přežití našeho evropského způsobu života,“ uvedl.

Podle Webera potřebuje Evropa nový začátek a více demokracie. „Pomohu Evropu vrátit zpět jejím lidem a obnovit vazbu mezi občany a Evropskou unií. Chci nastartovat novou kapitolu v EU,“ uvedl Weber.

Weber by tak mohl po květnových volbách vystřídat v čele Evropské komise současného předsedu a bývalého lucemburského premiéra Jean-Clauda Junckera. Oznámení o jeho kandidatuře není velkým překvapením, jelikož se očekávalo, že bude oznámena na odpolední tiskové konferenci.

O kandidatuře na post předsedy Evropské komise uvažuje i český europoslanec za ODS Jan Zahradil, který by funkci rád získal jako kandidát politické frakce Evropští konzervativci a reformisté (ECR). „Určitě budu navržen, ale předpokládám, že kandidátů bude víc,“ napsal Zahradil redakci Aktuálně.cz.

Weber je aktuálně v Evropském parlamentu předsedou frakce EPP, která je se svými 216 křesly v orgánu největší. Pokud vydrží stávající rozložení sil, má český kandidát jen velmi malé šance. ELS svého vedoucího kandidáta pro evropské volby vybere během kongresu 7. a 8. listopadu v Helsinkách, uvedla ČTK.

Webera podporuje i Merkelová

Ještě před oficiálním oznámením Weberovy kandidatury, získal německý konzervativec podporu i od německé kancléřky Angely Merkelové, informoval o tom EURACTIV.com. Pokud Webera podpoří i další členské strany frakce EPP, bude tak hlavním favoritem na post předsedy Evropské komise. Do frakce EPP spadají například česká strana KDU-ČSL či TOP 09.

Merkelová, jako vůdce nejlidnatější a nejbohatší země EU, bude mít při volbě kandidáta za EPP, tzv. Spitzenkandidata, značný vliv. Pokud by se Weber stal nástupcem Junckera, byl by v čele Komise po dlouhých desetiletích opět Němec.

Týdeník Der Spiegel uvedl, že Weber v současné době lobbuje v Bruselu, aby získal podporu dalších členských stran EPP, a to ještě před listopadovým kongresem v Helsinkách, na kterém padne konečné rozhodnutí o kandidátovi za lidoveckou frakci. Weberovým největším konkurentem na vedoucí post v Komisi zůstává hlavní vyjednávač pro odchod Velké Británie z Evropské unie Michel Barnier.

Kdo se chopí vedení EU? Šanci má vyjednavač Barnier, nizozemský premiér Rutte a lidovec Weber

Evropské volby se konají až za rok, průzkumy ale naznačují, že příštím předsedou Evropské komise by se mohl stát Michel Barnier, který je nyní vyjednavačem EU pro brexit. 

Kdo je Manfred Weber?

Manfred Weber, který se narodil v roce 1972 v bavorském městě Niederhatzkofen, je členem výkonné rady a předsednického výboru strany CSU, které patří do vnitřních kruhů vedení CSU (Křesťansko-sociální unie Bavorska).

Po promoci v roce 1996 založil vlastní poradenskou firmu. V roce 2004 nastoupil do Evropského parlamentu jako poslanec a od té doby působil např. ve Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci a ve Výboru pro regionální rozvoj.

Během let 2006–2009 byl Weber mluvčím skupiny EPP-ED. Po volbách do Evropského parlamentu v roce 2009 byl zvolen místopředsedou Evropské lidové strany.

Poté, co Martin Schulz, předseda Evropského parlamentu, odešel z Bruselu kvůli národní politice, založil Weber spojenectví s liberální skupinou ALDE a ukončil „velkou koalici“ s S&D.

V červenci 2013, když výbor Evropského parlamentu pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci (LIBE) vydal zprávu Tavares kritizující narušení základních práv v Maďarsku, Weber ji kritizoval jako politicky motivovaný útok na vládu Viktora Orbána ze strany levicových stran.

Bavorský europoslanec se spojil s většinou členů v EPP proti Nord Stream 2 navzdory skutečnosti, že vláda v Berlíně tento projekt, jak přivést ruský plyn do Německa pod Baltským mořem, silně podporuje.

Weber je na druhou stranu silným podporovatelem jižního plynového koridoru, projektu, který má přivést ázerbájdžánský plyn přes Turecko do Evropy.

V otázce řešení migrace se Weber domnívá, že boj proti pašerákům a obchodování s lidmi je zcela zásadní věcí.