Soudní dvůr EU vydá 2. dubna rozsudek ve věci uprchlických kvót. Týkat se bude i Česka

© Shutterstock

Soudní dvůr EU v případu žaloby Evropské komise proti České republice, Polsku a Maďarsku kvůli nedodržování uprchlických kvót rozhodne 2. dubna. Podle jejich právních zástupců však verdikt nemůže zajistit nápravu.

Aktualizace: Rozsudek z 2. dubna 2020 je k přečtení zde.

Pravděpodobné datum rozsudku zveřejnil Soudní dvůr EU dnes na twitteru. Generální advokátka Soudního dvora Eleanor Sharpstonová už loni v říjnu konstatovala, že trojice zemí nesplnila své povinnosti plynoucí z unijního práva, když odmítla solidárně přejímat část uprchlíků z jiných zemí EU výrazně zatížených migrační krizí.

Unijní státy jednorázový program povinného přerozdělování zavedly – proti vůli některých členů EU ze středu a východu bloku – v roce 2015 s cílem odlehčit Řecku a Itálii, kam v době vrcholící migrační vlny proudily desetitisíce žadatelů o azyl. Uvedená trojice zemí se však na jednorázovém programu přerozdělování uprchlíků podle kvót odmítla podílet mimo jiné s tvrzením, že rozhodovat o záležitostech týkajících se vnitřní bezpečnosti je výlučně v jejich kompetenci.

Advokátka soudu však v říjnu tento argument odmítla s tím, že pravidla přerozdělování umožňovala odmítnout uprchlíky, kteří by byli vyhodnoceni jako bezpečnostní riziko. Názor generálního advokáta není pro soud závazný, ve většině případů se jím však řídí.

Začal unijní soud s Českem kvůli migračním kvótám. Rozsudek padne až na podzim

Žalobou vůči Česku, Polsku a Maďarsku se dnes začal zabývat unijní soud. Před soudem zaznějí pouze stanoviska jednotlivých stran. Rozhodnutí by mělo být známo až na konci roku. Podle Prahy je smysl celého řízení pouze formalistický.

Slovensko se žalobě vyhnulo

Evropská komise zažalovala trojici států s cílem domoci se dodržování unijního práva. Jejich zástupci ale tvrdí, že verdikt nebude mít praktický význam, neboť nemůže zajistit nápravu. Připomínají, že program nefungoval a že v jeho rámci bylo nakonec přesunuto výrazně méně migrantů, než byly původní předpoklady. Do jeho konce v září 2017 bylo přerozděleno jen asi 29 tisíc lidí z původně zamýšlených 160 tisíc. Své kvóty zcela splnilo pouze pět unijních států, další přijaly alespoň část určených migrantů. Program původně odmítalo také Slovensko, žalobě se však vyhnulo tím, že nakonec přijalo nevelkou skupinu žadatelů o azyl.

Verdikt soudu se původně očekával už vloni, avšak advokátka si vyžádala více času na vydání stanoviska a celé řízení se zpozdilo.

Ohlédnutí zpět: Proč ČR v roce 2015 odmítla uprchlické kvóty a stálo to za to?

Některé členské státy EU vracejí na stůl otázku nechvalně proslulých mechanismů na přerozdělování žadatelů o azyl, které Česko dlouhodobě odmítá. Z čeho tento český postoj vychází? Nabízíme ohlédnutí za událostmi roku 2015.