Sliby chyby. Česko mělo přispět 750 tisíc eur na vývoj vakcíny, zůstalo ale pouze u slibu

© EPA-EFE/ANDREJ CUKIC

Před necelým rokem uspořádala Evropská komise celosvětovou dárcovskou konferenci. Cílem akce bylo vybrat peníze na vývoj vakcíny proti covid-19. Česko slíbilo příspěvek ve výši 750 tisíc eur. Podle zjištění serveru EURACTIV.cz ale Česko příspěvek nikdy neodeslalo.

Virtuální dárcovská konference se odehrála 4. května 2020 pod taktovkou předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové. Již tehdy bylo Evropské unii jasné, že koronavirus lze porazit pouze vakcínou, která bude dostupná pro všechny státy světa, včetně těch nejchudších.

Evropská komise proto ve spolupráci se Světovou zdravotnickou organizací (WHO) pozvala státy, organizace i soukromou sféru k jednomu stolu, kde je vyzvala k přispění libovolné částky na vývoj vakcíny, diagnózy a léků proti covid-19. Účastníci slíbili za jediný den příspěvky v celkové výši 7,4 miliardy eur.

Konference se zúčastnil i český premiér Andrej Babiš. „Jsem hrdý, že se ČR zapojí do globální iniciativy, která chce na vývoj vakcíny a lepší léčebné metody dostupné pro všechny nalézt 8 miliard eur. Jako předseda V4 mám čest říct, že společně s Maďarskem, Polskem a Slovenskem přispějeme 3 miliony eur,“ uvedl premiér v den konference na twitteru.

Svět se skládá na vakcínu proti koronaviru. Visegrád přispěl 3 miliony eur, Německo 525 miliony

Státy, organizace a další dárci přislíbili celkem 7,4 miliardy eur na výzkum léčby, diagnostiky a vakcíny proti covid-19. Své závazky oznamovali při pondělní dárcovské konferenci, kterou zaštítila Evropská komise.

Každá země Visegrádské skupiny měla na vývoj vakcíny přispět 750 tisíc eur. Peníze měly následně putovat na podporu „ACT-Akcelerátoru“, nástroje vytvořeného WHO, který měl usnadnit a urychlit vývoj dostupné vakcíny. Tiskový odbor Evropské komise pro EURACTIV.cz potvrdil, že za zaslání částky na účty organizací vyvíjejících vakcínu byli zodpovědní dárci, nikoli Komise.

Jak ale vyplývá z dat WHO, český příspěvek na účet organizace nikdy nedoputoval. Svůj příslib splnilo ze zemí Visegrádské skupiny pouze Maďarsko.

Hlavním cílem dárcovské konference byla právě podpora organizací zapojených do ACT-Akcelerátoru. Mezi nimi je i aliance GAVI, která v současné době zajišťuje vakcíny proti covid-19 pro rozvojové země.

Někteří dárci již během konference avizovali, že finance budou směřovat i do národního výzkumu vakcíny. Česko takový záměr během konference ani po ní neoznámilo. Redakce EURACTIV.cz se již začátkem února obrátila na tiskový odbor Úřadu vlády s prosbou o vysvětlení. Úřad však na dotaz nereagoval, přestože o to byl opakovaně požádán.

Další dárcovská konference se uskutečnila 27. června 2020. Při této příležitosti zástupci Visegrádu s dalším příslibem nevystoupili.

ACT-Akcelerátor mezitím vybral téměř 10 miliard eur. Do trojice největších dárců se zařadilo Německo, Spojené státy americké a Velká Británie.

Svět bojuje o vakcínu. „Očkovací nacionalismus“ zatím převládá, a to i v Evropě

Zatímco ve většině zemí Evropské unie se začalo očkovat proti onemocnění covid-19 již na konci roku 2020, v zemích rozvojového světa se na první dávky vakcíny teprve čeká. EU se zavázala tento problém řešit větší finanční pomocí.