Skupina států EU pozastavila očkování vakcínou AstraZeneca. Počkají na hodnocení evropské agentury

© EPA-EFE/Remko de Waal

Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Slovinsko, Portugalsko, Kypr a Lucembursko dnes preventivně pozastavily používání vakcíny proti covidu-19 od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Budou čekat na stanovisko Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která svolala na čtvrtek mimořádnou schůzi a poté vydá k vakcíně stanovisko.

Česko zatím podávání preparátu nepřerušuje. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného nebyla prokázána souvislost s případy výskytu krevních sraženin. Obdobně se vyjádřil šéf polského resortu zdravotnictví.

„Očkování pozastavujeme, abychom se ujistili o bezpečnosti,“ uvedl německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Země se tak rozhodla na doporučení Institutu Paula Ehrlicha (PEI), jenž v Německu působí jako regulátor v oblasti očkovacích látek a který doporučil další zkoumání látky. Spahn dále řekl, že cílem prověrky je posílení důvěry v přípravek. Dodal, že je nutné objasnit sedm zaznamenaných podezřelých případů mozkové žilní trombózy.

Dánsko a Norsko na dva týdny pozastavily očkování vakcínou firmy AstraZeneca

Dánské a Norské zdravotnické úřady dnes oznámily, že z preventivních důvodů na 14 dní pozastavují očkování proti nemoci covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca. Důvodem jsou zprávy o výskytu závažných případů krevních sraženin u několika očkovaných.

Rozhodnutí Francie oznámil prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci po setkání se španělským premiérem Pedrem Sánchezem. Šéf Elysejského paláce krok označil za „preventivní opatření“ a vyjádřil naději, že očkování preparátem bude obnoveno po kladném stanovisku EMA. Madrid posléze uvedl, že Španělsko očkování vakcínou od firmy AstraZeneca pozastavuje zatím na dva týdny. Na stanovisko EMA nyní bude čekat rovněž Itálie, kde rozhodnutí o „preventivním a dočasném“ pozastavení podávání vakcíny AstraZeneky ohlásila tamní léková agentura AIFA.

Česko a Polsko očkují nadále

Česko dosud podávání vakcíny od firmy AstraZeneca nepřerušilo. „Zatím nebyla prokázána příčinná souvislost nežádoucích účinků přímo s podáním vakcíny. Počty těch událostí se nevymykají běžné populaci,“ uvedl dnes ministr zdravotnictví Jan Blatný s tím, že prokazatelný benefit vakcíny je neoddiskutovatelný a není potřeba mít obavu.

Polský ministr zahraničí Adam Niedzielski dnes prohlásil, že výhody očkování převažují nad možnými riziky vakcíny AstraZeneky. Žádný z nežádoucích účinků po podání preparátu v Polsku zatím nenaznačuje, že by očkování souviselo s případy krevních sraženin, dodal Niedzielski. Varšava se bude řídit doporučením EMA.

Podcast: Schvaluje EU vakcíny dostatečně rychle? A co je to očkovací diplomacie? 

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) schválila další vakcínu proti covid-19. Jak vlastně probíhá hodnocení vakcín? Schválil by Státní ústav pro kontrolu léčiv vakcínu rychleji než EMA? A co je to očkovací diplomacie?

Evropská agentura vakcínu zkoumá, zatím nemá důkazy o riziku

Evropská agentura pro léčivé přípravky dnes vydala prohlášení, kde opakuje, že krevní sraženiny se u očkovaných nevyskytují častěji než u zbytku populace. Jednotlivé případy nežádoucích vedlejších účinků už začala zkoumat, po čtvrteční mimořádné schůzi bezpečnostní komise oznámí své další kroky.

Dostupné důkazy nenaznačují souvislost mezi vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca a případy krevních sraženin u některých naočkovaných, nechal se dnes slyšet britský úřad pro kontrolu léčiv (MHRA). „Zprávy pečlivě analyzujeme, ale vzhledem k velkému množství podaných dávek a frekvenci, s jakou se mohou krevní sraženiny vyskytovat přirozeně, dostupné důkazy nenasvědčují tomu, že příčinou je vakcína,“ citoval web BBC Phila Bryana, který v MHRA vede oddělení pro bezpečnost vakcín.

V posledních dnech pozastavilo očkování přípravkem kvůli obavám z možného závažného nežádoucího účinku v podobě krevních sraženin několik evropských států. Dánsko tak učinilo už minulý týden a postupně se k němu přidaly i země jako Norsko, Island, Bulharsko, Rumunsko a Nizozemsko. Přerušit očkování vakcínou od AstraZeneky doporučili také irští zdravotní experti. Rakousko, Estonsko, Litva, Lotyšsko a Lucembursko přestaly kvůli podezření na nežádoucí vedlejší účinky používat některé šarže její vakcíny.

Evropská unie schválila používání vakcíny firmy Johnson & Johnson, první dodávky budou v dubnu

Evropská komise dnes schválila podmínečné používání vakcíny proti covidu-19 od americké firmy Johnson & Johnson v zemích Evropské unie. Unijní exekutiva to oznámila dvě hodiny poté, co preparát získal doporučení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Dánská agentura pro léčivé přípravky v neděli večer podle agentury Reuters uvedla, že pacientka, která krátce po očkování proti nemoci covid-19 vakcínou od firmy AstraZeneca zemřela na následky krevních sraženin, měla „velmi neobvyklé“ příznaky. U šedesátileté ženy zdravotníci zjistili snížené množství krevních destiček, krevní sraženiny ve velkých i malých cévách a krvácení.

Podle firmy AstraZeneca zdravotníci její očkovací látku v Evropské unii a Británii podali 17 milionům lidí, přičemž analýza údajů o očkování nepřinesla žádné důkazy o zvýšeném riziku tvorby krevních sraženin.