Premiéři V4 se dnes sešli kvůli koronaviru, řešili i situaci na řecko-turecké hranici

© European Union 2019

Schůzka premiérů Visegrádské skupiny se konala dnes dopoledne v Praze. Kromě koronaviru premiéři diskutovali také migraci, ale i víceletý finanční rámec EU pro roky 2021-2017. V obou tématech je podle nich V4 jednotná.

O setkání požádal polský premiér Mateusz Morawiecki kvůli koronaviru. Podle něj bylo setkání „důležité“, jelikož považuje za nutné, aby si V4 průběžně vyměňovala informace o takto klíčových záležitostech. „K nim v současné době patří zamezení dalšího šíření nákazy koronavirem,“ uvedl na tiskové konferenci, kde rovněž potvrdil, že Polsko má prvního pacienta s onemocněním COVID-19.

Premiéři se na schůzce domluvili, že budou velmi úzce spolupracovat nejen, co se týče výměny informací. Český premiér Andrej Babiš sdělil, že se bude jednat také o eventuální materiální výpomoc v podobě zdravotnických prostředků. Zdůraznil však, že není důvod k panice. 

Nebezpečné dezinformace o koronaviru přibývají. EU je poprvé připravena použít systém včasného varování

Evropská unie v souvislosti s šířením dezinformací o novém koronaviru vůbec poprvé využila tzv. systém včasného varování (Rapid Alert System).

Premiér také oznámil, že se tento pátek kvůli koronaviru sejdou ministři zdravotnictví členských zemí EU.

Žádný případ koronaviru prozatím neeviduje Slovensko ani Maďarsko. Maďarský premiér Viktor Orbán na tiskové konferenci uvedl, že si Maďarsko nicméně nedělá iluze a patřičně se připravuje. S premiéry V4 společně „probrali rizika i ochranná opatření a sladili aktivity vlád“, řekl Orbán. Přípravu nepodceňuje ani Slovensko, dle slov premiéra Petera Pellegriniho zavedlo kontroly na letištích a hranicích.

Epidemiolog: Koronavirus je vysoce infekční, panika ale ničemu nepomůže

EU je ohledně rozšiřování koronaviru v pohotovosti, v Itálii přibývají nakažení. V Česku se sešla Bezpečnostní rada státu, podle epidemiologa však zatím neexistuje důvod zavádět radikální opatření.

V4 ocenila snahu Řecka zabránit nelegální migraci

„Oceňujeme úsilí Řecka při ochraně vnější hranice (EU). Jsme připraveni pomáhat, vyslat naši pomoc, na tom se shodujeme,“ řekl Babiš po jednání s ostatními premiéry V4 a zdůraznil, že se nesmí opakovat situace z roku 2015. Konkrétní forma pomoci podle něj vzejde z dnešního jednání ministrů vnitra Evropské unie v Bruselu.

Pellegrini zdůraznil, že Slovensko nikdy nepřistoupí na přerozdělování migrantů mezi členské země EU na základě kvót, je ale připraveno projevit solidaritu a v případě potřeby například „poskytnout techniku i policisty pro organizaci Frontex“.

Orbán varoval, že ochrana řecko-tureckých hranic nemusí stačit pro zamezení migrační krize. Podle něj jsou už desítky tisíc migrantů za touto hranicí, a je tedy nutné pomáhat i státům na balkánské trase jako je Severní Makedonie a Srbsko. „Musíme se snažit zastavit tu masu co nejníže na jihu,“ řekl Orbán.

EU na prahu další migrační krize? Borrell svolal mimořádné zasedání Rady

Od pátku roste na turecko-řecké hranici napětí. Ankara se nechala slyšet, že už nadále nebude bránit migrantům v překračování vnější hranici EU, což spustilo snahu tisíců z nich dostat se do Řecka. Rada EU kvůli tomu mimořádně zasedne.

Ambiciózní Evropa chce ambiciózní rozpočet

Skupina Přátel koheze, do které všechny státy V4 patří, se nedávno přejmenovala na skupinu Přátel ambiciózní Evropy, což by mělo reflektovat jejich požadavek na ambiciózní rozpočet, v čem je V4 podle slov polského premiéra velmi jednotná.

Visegrádské státy nechtějí snižovat rozpočet a chtějí zachovat podíl prostředků na kohezní a zemědělskou politiku. „Podporujeme samozřejmě také politiku inovací, ale takovým způsobem, aby ji mohly spravedlivě využívat i země střední Evropy,“ uvedl Morawiecki po jednání se svými protějšky.

The Capitals: Co si členské země myslí o návrhu dlouhodobého rozpočtu EU?

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Babiš uvedl, že má 17 členských států, které jsou součástí skupiny Přátel ambiciózní Evropy, o podobě víceletého finančního rámce EU pro roky 2021-2027 jasnou představu. Podle Babiše se čeká na to, jak se předseda Evropské rady Charles Michel a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová popasují s otázkou výše příspěvků čistých plátců a tzv. rabatů, tedy slev na příspěvky do unijního rozpočtu.

Víceletý finanční rámec bude předmětem blížícího se jednání Evropské rady, které proběhne na konci března. 

Unijní sedmadvacítka na rozpočtovém summitu shodu nenašla

Mimořádný summit EU věnovaný víceletému rozpočtu pro období 2021-2027 dnes večer po dvou dnech skončil bez dohody. Lídři sedmadvaceti zemí se tak budou muset k vyjednávání vrátit při další vrcholné schůzce.