Právní bitva EU s AstrouZenecou začala. EU bojuje za dodání nasmlouvaných dávek

© EPA-EFE/Leszek Szymanski

Právníci Evropské unie při dnešním prvním slyšení u bruselského soudu ve sporu s firmou AstraZeneca vznesli požadavek na okamžité dodání vakcíny z britských továren společnosti. Evropská komise v pondělí zažalovala britsko-švédskou firmu za nedodržení smlouvy na dodávku vakcín proti covidu-19. Tímto krokem chce zajistit rychlejší přísun vakcín do členských zemí. AstraZeneca ale trvá na tom, že snížením dodávek očkovací látky smlouvu neporušuje.

„Požadujeme dodávky do konce června a také žádáme, aby byly s okamžitou účinností používány všechny továrny uvedené ve smlouvě,“ řekl před soudem právník zastupující EU Rafael Jafferali.

„Smlouva vyjmenovává řadu továren, které měla AstraZeneca využít, a do dneška je AstraZeneca v rozporu se smlouvou nevyužívá,“ dodal Jafferali. Právní zástupce firmy tvrdil opak: „Neexistuje žádná povinnost používat tyto továrny,“ řekl Hakim Boularbah.

Problémy s dodávkami preparátu od AstraZeneky byly od začátku roku hlavní příčinou pomalého rozjezdu očkování v zemích EU. Firma v prvním čtvrtletí dodala státům zhruba 30 milionů dávek, slíbila ovšem téměř čtyřikrát tolik. Od dubna do června pak plánuje doručit 70 milionů místo očekávaných 180.

Společnost tvrdí, že nemá dost výrobních kapacit a nejprve musí naplnit podmínky kontraktu s Británií, který Londýn uzavřel dříve než Brusel. Komise však s vysvětleními není spokojena.

Covidové pasy by mohly být hotové koncem června. Testy by měly být zdarma, říkají europoslanci

Evropský parlament dolaďuje svou pozici k tzv. digitálním zeleným certifikátům, které mají usnadnit obnovení volného pohybu po Evropě. Europoslanci chtějí členské státy přesvědčit například o tom, aby lidem co nejvíce usnadnily přístup ke covidovým testům.

Problematický export

Ve smlouvě mezi EU a AstraZenekou jsou uvedeny čtyři závody vyrábějící vakcíny, dva z nich v Británii. Firma do EU dodala preparáty vyráběné v závodech v Belgii a Nizozemsku, ale nevyvezla do zemí EU žádné vakcíny vyrobené v britských závodech, které provozují společnosti Oxford Biomedica a Cobra Biologics. Z kontraktu rovněž vyplývá, že závod firmy Catalent v USA, vyrábějící také vakcínu AstraZeneca, může sloužit jako podpůrný dodavatel látky.

AstraZeneca podle informací Reuters ospravedlňuje neuskutečnění dodávek z Británie poukazem na ujednání, která jí brání vakcínu vyvážet. Ani Spojené státy nyní nechtějí tento preparát vyvážet do Evropy. EU naopak blokuje vývoz očkovací látky vyráběné v Nizozemsku v závodě, který provozuje firma Halix spolupracující s AstraZenekou.

Právní bitva mezi EU a AstraZenekou bude pokračovat 26. května, na kdy je plánováno vlastní soudní projednání sporu. EU chce, aby byl rozsudek vynesen do konce června.

Pfizer/BioNTech uspíší dodávky vakcín do EU. Do konce června dodá 250 milionů dávek

Země EU dostanou do konce června 50 milionů dávek vakcíny od firem Pfizer/BioNTech, které měly původně získat až na podzim. Oznámila to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž nabírá očkování ve členských zemích na tempu.