Polovina obyvatel EU je plně očkovaná proti covidu-19

@ European Union, 2021

Vakcínou proti covidu-19 je v zemích Evropské unie plně očkovaná polovina obyvatel. Alespoň jednu dávku obdrželo 60 procent populace, informovala dnes s odvoláním na vlastní propočty agentura AFP.

Hranici 50 procent plně naočkovaných překonalo 13 států sedmadvacítky, včetně čtyř nejlidnatějších – Španělska, Itálie, Německa a Francie. V České republice je podle českého ministerstva zdravotnictví plně imunizováno přes 45 procent obyvatel.

Nejlepších výsledků očkovací kampaně z členských států EU dosahuje Malta, kde vakcínu obdrželo 74 procent lidí. Za ostrovním státem ve Středozemní moři následuje Belgie s 59 procenty naočkovaných a Španělsko s 58 procenty. Nejméně lidí naopak dosud obdrželo vakcínu v Bulharsku (14 procent) a Rumunsku (25 procent).

Plné očkování, tedy jednu nebo dvě dávky v závislosti na přípravku či jednu dávku po prodělání covidu-19, obdrželo v EU celkem 223,8 milionu lidí z celkového počtu 447,7 milionu obyvatel. Blok tak v rychlosti vakcinace překonal Spojené státy, které k 1. srpnu naočkovaly 49,7 procenta populace. EU měla ke stejnému datu naočkováno 49,8 procenta lidí.

EU se poučila z pandemie, chce dohlížet na připravenost zdravotníků v sedmadvacítce

Evropská unie má v oblasti zdravotnictví jen omezené pravomoci, přesto chce mít k dispozici lepší arzenál v boji proti přeshraničním zdravotním hrozbám. Brusel by tak již brzy mohl začít dohlížet na zdravotnické kapacity členských států.

AFP zároveň uvádí, že EU za každý den uplynulého týdne dávku vakcíny podala 0,6 procenta populace. To je oproti předchozím týdnům pomalejší, ale stále třikrát vyšší hodnota než v USA. Tam za den dávku vakcíny dostane 0,2 procenta populace.

Evropská unie dosud schválila očkovací látky čtyř společnosti: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson. Maďarsko k tomu navíc používá vakcíny z Ruska a Číny, které nejsou schválené Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Ruský přípravek Sputnik V objednalo i Slovensko, kvůli nízkému zájmu však většinu z dodávky odprodalo Moskvě zpět.