Podvodníci chtěli vládám zemí EU prodat celkem 900 milionů vakcín v hodnotě 12,7 miliardy eur

© EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Několik členských států EU informovalo Brusel o pokusech podvodných firem prodat vládám celkem 900 milionů dávek vakcín proti covidu-19 v hodnotě 12,7 miliardy eur (271,7 miliardy korun). Podle agentury Reuters to dnes oznámil Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), podle nějž podvodníci vystupovali jako „údajní prostředníci“ mezi státy a farmaceutickými společnostmi. Ty však dlouhodobě tvrdí, že očkovací látky prodávají výhradně přímo vládám.

OLAF varoval členské státy před podvodnými nabídkami vakcín již minulé pondělí a zahájil v této věci vyšetřování. Podle generálního ředitele úřadu Villeho Itäläho mohou zločinci například vládě nabídnout velké množství vakcíny, doručit jí jen vzorek, vyžádat si část platby dopředu a následně zmizet.

„Je to opravdu velké množství,“ řekl Reuters o závěrech vyšetřování OLAFU nejmenovaný zdroj z Evropské komise. „Nikdo neví, co v těch lahvičkách ve skutečnosti bylo. V nejlepším případě to bylo něco, co zkrátka nezabírá, v nejhorším je to velmi vážný problém,“ dodal. Největší množství podvrhů podle něj vydávali podvodníci za vakcínu od firmy AstraZeneca.

Evropský úřad si došlápne na nelegální obchodníky s vakcínami. Nabídku dostala i ČR

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) varoval vlády členských států před černým trhem s vakcínami proti covid-19. Podle úřadu se většinou jedná o falešné nabídky. S nabídkou od překupníka vakcín se setkal i český premiér Andrej Babiš.

V Evropě hrozí podle pozorovatelů zvýšené nebezpečí podobných podvodů kvůli tomu, že některé vlády kritizují příliš pomalou distribuci vakcín mezi členské státy Evropskou unií, a snaží se proto získat očkovací látky jinými kanály. Určité chyby při schvalování a nakupování vakcín uznala v první polovině února i předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Komise podepsala smlouvy s několika farmaceutickými giganty na dodávku více než dvou miliard dávek různých vakcín.

O nabídce na nákup vakcín firmy AstraZeneca od soukromého prodejce mluvil v minulosti i český premiér Andrej Babiš, firma však následně odmítla, že by svoje preparáty prodávala třetím stranám. Údajný prodejce, jehož Babiš označil za „nějakého prostředníka z Dubaje“, podle premiéra požadoval zaplatit předem 50 procent kupní ceny. Babiš následně uvedl, že o podezřelé nabídce informoval von der Leyenovou.

Evropští lídři dnes jednají na summitu o tom, jak ochránit 450 milionů obyvatel EU před nedávno objevenými nakažlivějšími variantami koronaviru, jak zajistit stabilní dodávky vakcín, zvýšit jejich výrobu a případně preparáty upravovat, aby zabíraly i proti novým mutacím.

Tématem dvoudenního summitu lídrů zemí EU bude očkování, uzavřené hranice i zahraniční vztahy

Kromě společného postupu proti koronavirové nákaze budou prezidenti a premiéři zemí EU jednat na dvoudenním summitu o posílení obranných kapacit a vztazích s jižními sousedy.