Osu Paříž-Berlín nahraďme italsko-polskou alternativou, vyzývá Salvini

© Shutterstock

Italský krajně-pravicový ministr vnitra Matteo Salvini ve středu prohlásil, že populisté z Itálie a Polska by měli inspirovat „evropské jaro“, které by před evropskými volbami v květnu nahradilo středo-pravicový vliv Německa a Francie.

Matteo Salvini promluvil ve Varšavě po diskusích s Jarosławem Kaczyńskim, lídrem vládní strany Právo a Spravedlnost (PiS).

Po květnových volbách by mohly napříč Evropou posílit nacionalistické a krajně-pravicové strany a narušit tak současné rozložení sil, kterému dominují strany středo-pravicové.

„Připravujeme novou rovnováhu a novou energii pro Evropu, a Polsko s Itálií toto nové evropské jaro určitě povedou,“ řekl Salvini.

„Pro Evropu máme nový plán s cílem nahradit dominantní osu Francie-Německo,“ dodal také.

Salviniho proti-imigrační Liga vládne od březnových voleb v koalici společně s proti-systémovým Hnutím pěti hvězd.

„Nejsem si jistý, jestli sdílíme společný cíl, ale pracujeme na tom,“ nechal se slyšet Salvini. „Francouzsko-německá osa může být nahrazena osou italsko-polskou,“ podotkl.

Rozhovor s Kaczyńskim byl podle něj „dlouhý, pozitivní a konkrétní“.

„Rád bych vytvořil pakt, alianci pro každého, kdo chce zachránit Evropu. Čím více nás bude, tím lépe,“ řekl Salvini s tím, že jeho strana má v plánu připravit desetibodový plán, který představí ostatním členským zemím.

„Nemám věštící kouli, ale cílem je stát se v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu druhým největším hnutím, možná dokonce největším vůbec,“ dodal.

Mluvčí PiS Beata Mazurek uvedla na Twitteru, že rozhovor mezi Salvinim a Kaczyńskim „otevřel cestu dalším jednáním o zrychlení vývoje unijních zemí a také o zabezpečení vhodné a silné pozice EU v celosvětovém měřítku“.

Řím má s Bruselem řadu sporů, především v otázce své přísné imigrační politiky, a minulý měsíc schválil upravený rozpočet na rok 2019, ve kterém zmírnil klíčová opatření, aby se tak vyhnul trestu ze strany Evropské komise za porušení pravidel ekonomického dohledu EU.

Salvini uvedl, že jednal také s polským premiérem Mateuszem Morawieckim (PiS).

Sám Morawiecki ještě předtím řekl, že jeho vláda sdílí Salviniho kritický postoj k EU a obvinil Brusel, že některé země diskriminuje.

„Ve velice podobných situacích se EU k jednotlivým zemím chová rozdílně, to by se pravděpodobně dalo označit za diskriminaci, nebo ne?“ sdělil svůj názor americké CNBC.

„Jedna země má rozpočtový deficit 2,4 % (Itálie) a jiná země ho má vyšší než 3 % (Franice) … a EU se k nim z nesouvisejících důvodů chová jinak,“ řekl s odkazem na spor o rozpočet mezi Bruselem a Římem.

„Tento rozdílný přístup ze strany Bruselu by existovat neměl,“ sdělil předseda polské vlády. „S panem Salvinim jsme tedy v mnoha evropských otázkách na jedné lodi.“

Morawiecki, na kterého čekají na konci letošního podzimu volby, nedávno jmenoval mladého krajně-pravicového politika Adama Andruszkiewicze státním tajemníkem Ministerstva pro digitální záležitosti, což jde podle kritiků vstříc skupinám s proti-imigračními a ultra-nacionalistickými postoji.

Od převzetí vlády stranou PiS v roce 2015 se Polsko dostalo do sporu s EU ohledně řady kontroverzních justičních reforem.

Varšava pod tlakem Bruselu nedávno upustila od plánované reformy namířené na odchod soudců Nejvyššího soudu do důchodu. Soudní dvůr EU tuto reformu označil za hrozbu, která by podkopala nezávislost polských soudů.

Komise nezahájí právní řízení proti Itálii, na rozpočtu se dohodly

Itálie přepracovala svůj rozpočtový plán. Tím se vyhnula právnímu stíhání ze strany Evropské komise.