Ohrožuje Orbán vládu práva? Europoslanci z výboru LIBE se obávají, že ano

© European Union, 2018

Výbor Evropského parlamentu LIBE, který má na starosti občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci, dnes podpořil zahájení řízení vůči Maďarsku kvůli obavám z ohrožení právního státu v této členské zemi EU.

Řízení čelí už od loňského roku Polsko. Na jeho konci by mohly země přijít o hlasovací práva v Radě EU. Výsledek dnešního hlasování kritizoval maďarský premiér Viktor Orbán i ministr zahraničí Péter Szijjártó.

Obavy Evropské komise z polské justiční reformy zůstávají zatím nevyslyšeny. Více >>>>

„Ze strany Maďarska hrozí jednoznačné nebezpečí závažného porušení hodnot, na kterých Evropská unie stojí,“ stojí ve zprávě europoslankyně Judith Sargentiniové, kterou dnes výbor LIBE schválil. Pro se vyslovilo 37, proti 19 členů výboru. O zprávě bude muset ovšem na plenárním zasedání hlasovat ještě celý europarlament.

Může za to Soros, zaznívá z Maďarska

Ministry EU v dokumentu poslanci vyzývají, aby se zabývali tím, zda dochází v Maďarsku k porušování evropských hodnot. Na konci procesu, který by byl zahájen aktivací článku sedm Lisabonské smlouvy, by mohlo být až odebrání hlasovacích práv Maďarsku v EU.

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó už v dubnu před členy výboru LIBE odmítl tvrzení, že jsou v jeho zemi demokracie a právní stát v ohrožení. Dokument, který dnes poslanci schválili, označil za „snůšku lží“ a schválení zprávy za „zinscenovaný proces“. Brusel podle něj nemá zájem o pravdu a tancuje podle toho, „jak George Soros píská“. Americký finančník maďarského původu Soros je častým terčem útoků členů maďarské vlády.

Také premiér Viktor Orbán schválenou zprávu dnes označil za „Sorosovu“. Europoslanci podle něj chtějí vyvinout tlak na Maďarsko, aby změnilo svůj postoj k migraci. „Jelikož však maďarští voliči o tomto již rozhodli, není dál o čem mluvit,“ řekl Orbán s odkazem na dubnové volební vítězství své strany.

Proceduře podle článku sedm Lisabonské smlouvy čelí od loňského roku také Polsko. Maďarský parlament na počátku tohoto roku schválil rezoluci, v níž vyjádřil Varšavě podporu. Pro odebrání hlasováních práv některé členské zemi EU by musely hlasovat všechny zbylé státy.