Neomezujte kvůli omikronu cesty uvnitř EU, vyzvala Komise státy

© Pixabay

Evropská komise dnes vyzvala státy Evropské unie, aby kvůli nové koronavirové variantě omikron nezaváděly žádná omezení pro cesty v rámci vnitřních hranic sedmadvacítky. Podle unijní exekutivy by měly země koordinovat své kroky a omezovat cesty zvenčí, avšak umožňovat lidem s covidovým certifikátem cestovat v rámci evropského bloku bez omezení. Nové restrikce se přitom chystá vyhlásit Portugalsko, o jejich přijetí podle médií uvažovala i polská vláda.

Státy EU v pátek po doporučení Komise souhlasily s omezením letů ze sedmi jihoafrických zemí, v nichž se podle epidemiologů dosud neprověřená varianta omikron rychle šíří. Několik zemí však začalo hovořit i o omezeních týkajících se cest v rámci Unie. Portugalsko bude od středy vyžadovat test od všech lidí přijíždějících do země, i když budou mít platné osvědčení o očkování či prodělané nemoci. O povinné karanténě pro lidi ze zemí, v nichž se výskyt omikronu prokázal, dnes podle polských médií jednala tamní vláda. Nakonec rozhodla o tom, že do karantény budou muset pouze lidé přilétající z jihoafrických států, a to i když do Polska zamíří přes další unijní zemi.

„Členské státy by měly upustit od dalších opatření omezujících cesty uvnitř EU… Je nadále důležité, aby státy své kroky koordinovaly,“ prohlásil dnes mluvčí Komise Christian Wigand. Sedmadvacítka by se podle něj měla přes nárůst počtu případů a šíření nové varianty vyhnout zavírání hranic, které loni způsobilo dlouhé fronty a poškodilo evropskou ekonomiku.

Podle aktuálně platných pravidel členské země umožňují volně cestovat majitelům takzvaných covidových pasů, které mohou získat lidé očkovaní, po prodělané nemoci nebo s čerstvým negativním testem. Systém však počítá se „záchrannou brzdou“, která státům v případech výrazně zhoršené epidemiologické situace povoluje vyhlásit zvláštní restrikce. Musí o tom však nejméně dva dny předem informovat Komisi. Podle mluvčího to zatím udělalo pouze Portugalsko.