Ministr Petříček prosazuje zahájení přístupových rozhovorů EU s Albánií a Severní Makedonií

© Shutterstock

Pro zahájení přístupových rozhovorů EU se Severní Makedonií a Albánií se dnes vyslovil český ministr zahraničí Tomáš Petříček, který se v Bratislavě zúčastnil schůzky s kolegy ze Slovenska, Maďarska, Polska a Francie.

Právě budoucnost EU patřila k hlavním tématům jednání šéfů diplomacií. Tomáš Petříček hovořil také o prioritách předsednictví Česka ve Visegrádské skupině (V4), které Češi na začátku července převezmou od Slováků.

Vystoupení ministrů na tiskové konferenci potvrdila rozdílné názory zemí V4 a Francie na některá evropská témata. „Hovořili jsme o potřebě otevřít přístupová jednání s Albánií a Severní Makedonií, jakožto kroku, který dá důvěryhodnost naší politice rozšiřování. Obě země udělaly pokrok a měly by dostat příležitost postoupit o krok dále,“ řekl novinářům Petříček.

Podle expertů se rozšíření Evropské unie o další státy dá pravděpodobně očekávat nejdříve kolem roku 2030. Naposledy se Unie rozrostla v roce 2013 o Chorvatsko.

Kdy EU po dietě jménem brexit „ztloustne" o další členy? Realistický je rok 2030

S brexitem a očekávanými evropskými volbami stojí Evropská unie před nejasnou budoucností. Kam do toho všeho zapadá plánované rozšíření členské základny o země západního Balkánu?

Rozdílné priority

Polský ministr zahraničí Jacek Czaputowicz uvedl, že mezi zeměmi V4 a Francií existují „mírné rozdíly“ v názoru na důležitost jednotlivých evropských témat. „Pro nás je konkurenceschopnost klíčová, zatímco náš francouzský kolega vidí potřebu ochrany práv občanů,“ uvedl Czaputowicz.

Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó se zase vyslovil proti harmonizaci daní v EU a za klíčová témata pro budoucnost EU označil otázku konkurenceschopnosti a bezpečnosti. „Je nejvyšší čas hovořit o tom, jak zastavit migrační toky a nikoliv je ´řídit´“, řekl.

Polsko a Maďarsko čelí v EU výtkám kvůli údajně vážnému ohrožení hodnot Unie či zásad právního státu.

Podle Petříčka Česko očekává, že debata o strategickém výhledu Evropské unie pro příštích pět se zaměří hlavně na znovuzískání důvěry obyvatel v evropskou integraci či na urychlení ekonomického a sociálního sbližování států.

Petříček také řekl, že Česko se během svého nadcházejícího předsednictví ve V4 chce zaměřit na prosazování aktivní politiky uskupení čtyř zemí v evropských strukturách, dále na posilování jednoty Unie a také chce klást důraz na inovace a technologické změny.

Orbánova kritika EU překročila hranice. Usměrní ho Visegrád?

Maďarský premiér Vitkor Orbán ve své protiunijní rétorice přitvrzuje. Jeho spor s Evropskou unií vyústil v pozastavení členství jeho strany Fidesz z frakce Evropské lidové strany (ELS). Umírní Orbána frakce nebo by v tom mohla sehrát roli Visegrádská čtyřka, kterou přešlapy jejích jednotlivých členů do jisté míry poškozují?