Maďarský ministr vyzval EU k závazku ke křesťanství. Čechům poděkoval za podporu ve sporu s EP

© Shutterstock

Šéf maďarské diplomacie dnes v Praze kritizoval Evropskou unii, která by se podle něj měla jasně přihlásit ke svému křesťanskému dědictví. Zároveň poděkoval českým poslancům za jejich říjnovou podporu Maďarska ve sporu s Evropským parlamentem.

Evropští politici se musí jasně přihlásit k tomu, že Evropa je křesťanský kontinent. Na konferenci o pronásledování křesťanů to dnes v Praze řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. Podle něj existují v Evropské unii skupiny, které usilují o likvidaci křesťanského dědictví. Ministr to spojil s problematikou migrace.

„Když se podíváte na evropskou historii, je nepopiratelné, že to je křesťanský kontinent. My evropští křesťanští politici musíme mít dost odvahy k tomu, abychom to řekli nahlas,“ řekl Szijjártó. Kritizoval, že v základním právním dokumentu EU není odkaz na křesťanské základy evropských zemí.

Obchod s maďarskými médii vyvolává nové obavy o jejich svobodu a nezávislost

Maďarsko je v hledáčku Evropské unie již několik let především kvůli ohrožování principů právního státu, jejichž zachování je jednou ze základních hodnot Unie. Jedná se například o narušení nezávislosti médií.

„V EU je nyní silný proud, který by chtěl, aby EU vstoupila do ,postkřesťanské‘ a ,postnárodní‘ éry. Tlak na to, abychom se zbavili křesťanského dědictví a křesťanských základů Evropy,“ řekl Szijjártó. Podle něj se to projevuje především v západní části kontinentu. Zmínil francouzský zákon z roku 2004, který zakázal okázalé nošení náboženských symbolů ve veřejných školách, což se vztahuje nejen na muslimské šátky a židovské jarmulky, ale také na velké kříže.

„Existují snahy některých sil v Evropě využít migraci jako nástroj ke zbavení se křesťanských základů,“ uvedl maďarský ministr. Podle něj lidé, kteří v rámci migrační krize přicházejí do EU, nemají zájem přizpůsobit se kultuře, která se na kontinentu vytvářela po staletí.

Szijjártó také prohlásil, že Maďarsko má zájem o silnou Evropskou unii. Silná ale podle něj bude jedině v případě, kdy se bude skládat ze silných národních států, které se budou jasně hlásit ke své kultuře a ke křesťanským kořenům.

Poděkování české Sněmovně

Péter Szijjártó dnes zárveň poděkoval českému kolegovi Tomáši Petříčkovi (ČSSD) za postoj české Sněmovny, která kritizovala doporučení Evropského parlamentu zahájit proti Maďarsku řízení kvůli vážnému porušení hodnot EU.

„Vyjádřil jsem naše ocenění vůči českému parlamentu, že vyjádřil solidaritu s Maďarskem poté, co jsme byli napadeni Evropským parlamentem,“ řekl Szijjártó. EP v září schválil doporučení, aby země EU zahájily proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení unijních  hodnot. Stalo se to poprvé v historii. Řízení ukotvené ve Článku 7 Smlouvy o EU  by teoreticky mohlo vést až k odebrání hlasovacích práv Maďarsku. Česká Sněmovna v říjnu označila hlasování EP za „chybné a nešťastné“.

Hlasování Evropského parlamentu vzbudilo v České republice emoce. Čeští europoslanci se rozdělili na dva přibližně stejně velké tábory a kritika se v diskusích o tomto kontroverzním tématu snášela na obě strany. Europoslance, kteří řízení podpořili, kritizovali například premiér Andrej Babiš (ANO) a prezident Miloš Zeman. Ten se také nechal slyšet, že by EU neměla zasahovat do vnitřních záležitostí států.

Europoslanci dnes doporučili Radě, aby zahájila řízení proti Maďarsku

448 europoslanců dnes podpořilo zahájení řízení proti Maďarsku. Důvodem je možné ohrožení právního státu v zemi. Podle Orbána se EP snaží potrestat Maďary za to, že nechtějí z vlastního státu vytvořit zemi přistěhovalců.

Visegrádské plány

Petříček se svým protějškem dnes také hovořili o spolupráci v rámci V4. „Visegrádská skupina je nejefektivnější a nejužší aliance uvnitř EU z politického pohledu. To je dobrá zpráva, protože díky tomu jsme slyšet. A jasně jsem řekl, že těžištěm naší zahraniční politiky je Visegrádská skupina. Chceme ale, aby měla mnohem silnější ekonomický pilíř,“ uvedl Szijjártó. Projevil zájem na posílení vzájemného obchodu mezi Českem a Maďarskem, zmínil v té souvislosti možnost nákupů pro maďarskou armádu od českých zbrojních firem.

Také Petříček mluvil o zájmu na posílení ekonomických vztahů. Česko podle něj stojí o to, aby země V4 měly robustnější ekonomiky, které budou více zaměřené na vyšší přidanou hodnotu. Spolupráce s Maďarskem by tomu podle českého ministra mohla přispět.

Podle Petříčka se vedla debata i o prioritách nadcházejícího českého předsednictví ve V4, které Praha převezme v polovině roku 2019. „Chceme přijít s novými tématy, například v oblasti bezpečnosti,“ řekl český ministr zahraničí.

Oba ministři debatovali také o nadcházejícím odchodu Británie z EU. Shodli se, že není v zájmu středoevropských států, aby Londýn opustil evropský blok bez dohody o uspořádání budoucích vztahů.

Petříček schůzkou se Szijjártóem navázal na svá předchozí jednání se šéfy diplomacie středoevropských zemí, s nimiž začal po svém říjnovém jmenování do funkce. V říjnu se v Berlíně setkal s německým ministrem zahraničí Heikem Maasem, v listopadu jednal v Bratislavě se slovenským kolegou Miroslavem Lajčákem a ve Varšavě s polským kolegou Jackem Czaputowiczem. Připravuje se také Petříčkova cesta do Rakouska, termín zatím není stanoven.

Orbán spouští kampaň proti rozhodnutí EP. Maďarsko se bude bránit u soudu

Orbán se brání zuby nehty proti rezoluci, kterou schválili poslanci EP. Budapešť se kvůli hlasování europoslanců obrátí i k Evropskému soudnímu dvoru. V maďarských médiích dokonce odstartovala kampaň, která vyzývá Maďary k obraně národa.