Maďarsko má podmínku k ropnému embargu, nemá se vztahovat na dodávky skrze ropovody

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a premiér Maďarska Viktor Orbán © EPA-EFE/Vivien Benko Cher / Hungarian PM's Press Office

Maďarsko nadále nehodlá podpořit embargo Evropské unie na dovoz ruské ropy a požaduje, aby se nevztahovalo na přepravu ropovody. Prohlásil to dnes maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. 

Podle šéfa maďarské diplomacie se dohoda mezi Budapeští a Evropskou komisí stále nerýsuje. Brusel se pokouší vládu premiéra Viktora Orbána přesvědčit pomocí ústupků včetně příslibů investic do infrastruktury, její souhlas však ani týden od zveřejnění návrhu šestého balíku protiruských sankcí obsahujících ropné embargo nemá.

Komise minulou středu v rámci sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu navrhla do konce tohoto roku zcela ukončit dovoz ruské ropy. Opatření, které má režim prezidenta Vladimira Putina připravit o významnou část zdrojů k financování vojenské agrese, však Budapešť nechce podpořit kvůli očekávanému ekonomickému dopadu na Maďarsko.

Orbánovu vládu nepřesvědčilo ani to, že Brusel navrhl pro země nejvíce závislé na ruské ropě výjimky, které mají vedle Maďarska získat i Slovensko a Česko. Budapešť a Bratislava mají dostat odklad ze zákazu dovozu ropy až do konce roku 2024, Praha do poloviny téhož roku.

„Brusel nenavrhl řešení…které by fungovalo na dopady srovnatelné s jaderným výbuchem, jež by toto potenciální embargo na ruskou ropu mělo na maďarskou ekonomiku,“ prohlásil dnes podle agentury Reuters maďarský ministr ve facebookovém videu. Dodal, že Maďarsko by podpořilo pouze embargo na dovoz ruské ropy po moři a nikoli potrubím. Maďarsko, které nemá přístup k moři, ropovodem Družba zajišťuje v současnosti zhruba dvě třetiny své spotřeby ropy.

O sankcích dnes jednají velvyslanci unijních zemí, kteří však podle diplomatických zdrojů s největší pravděpodobností nedospějí k výraznému posunu.

Podle vyjádření šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella by mohli ke shodě dojít v pondělí ministři zahraničí členských zemí na pravidelném zasedání v Bruselu, Maďarsko však do té doby trvá na splnění svých podmínek, mezi něž patří investice do ropné infrastruktury. O nich by v nejbližších dnech chtěla jednat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, která chystá videokonferenci s lídry zemí z okolí Maďarska.

Zelenskyj požaduje další sankce vůči Rusku

Ukrajina potřebuje, aby západní země zavedly další sankce proti Rusku, včetně opatření týkajících se energetiky. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to dnes řekl poslancům slovenského parlamentu v projevu, který byl vysílán prostřednictvím videopřenosu.

Slovenské zklamání 

Nad odmítavým postojem Maďarska ke zvažovanému embargu na dovoz ruské ropy do Evropské unie dnes vyjádřila zklamání prezidentka sousedního Slovenska Zuzana Čaputová. Řekla to dnes novinářům po schůzce s polským kolegou Andrzejem Dudou.

„Slovensko stojí za jednotnou pozicí EU, to se týká i ropného embarga. Je důležitá jednota zemí Evropské unie a celého demokratického světa. Postoj Maďarska je odlišný a je to pro nás zklamáním,“ uvedla Čaputová. 

Dodala, že Slovensko potřebuje při zákazu dovozu ruské ropy přechodné období na potřebné dobudování infrastruktury a změny technologií.

Přístup vlády maďarského premiéra Viktora Orbána ve zmíněné záležitosti podle Čaputové zpochybňuje i základní princip fungování středoevropského uskupení Visegrádské čtyřky (V4), kterým je jednota. Do V4 kromě Maďarska patří také Polsko, Slovensko a Česko.

Podcast: Rozpad Visegrádu zatím není na stole, říká Dostál

Ruská agrese na Ukrajině a přístup středoevropských zemí k ní zamíchal vztahy ve Visegrádu. Jak se bude spolupráce Česka, Slovenska, Polska a Maďarska dále vyvíjet? Poslechněte si nový díl podcastu Evropa zblízka s Vítem Dostálem z Asociace pro mezinárodní otázky.