Le Penová a Salvini spojili síly. Vzniká krajně pravicová Fronta svobody

© Shutterstock

Koalice evropských populistických stran nechce bojovat proti Evropě, ale proti EU. Alespoň to tvrdí její hlavní představitelka.

Šéf italské euroskeptické strany Liga Matteo Salvini a předsedkyně francouzského krajně pravicového Národního sdružení (bývalé Národní fronty) Marine Le Penová dnes s výhledem na květnové volby do Evropského parlamentu (EP) představili koalici Fronta svobody. Informoval o tom deník La Repubblica. Pokud to bude možné, budou mít obě uskupení také společnou kandidátku, řekl Salvini.

Le Penová se přitom na společné schůzce se Salvinim v Římě distancovala od plánu Steva Bannona, bývalého poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Bannon se snaží spojit všechny nacionalistické a populistické síly Evropy v rámci svého uskupení s názvem Hnutí (The Movement).

„Naše představy o Evropě, zemědělství, práci a boji s imigrací se shodují,“ řekl Salvini o stanoviscích Ligy a Národního sdružení. „Jsme také proti nepřátelům Evropy, jimiž jsou (předseda Evropské komise Jean-Claude) Juncker a (eurokomisař pro měnové otázky, daně a cla Pierre) Moscovici, kteří se skrývají v bruselském bunkru,“ dodal Salvini, který je zároveň italským ministrem vnitra.

Salvini v posledních týdnech opakovaně útočil na Evropskou komisi, Jean-Claudea Junckera a Pierra Moscoviciho, kteří kritizují Řím za návrh rozpočtu s vysokým deficitem, připomněla agentura AFP.

Nová krize v EU? Italská vláda hrozí vetováním dlouhodobého rozpočtu EU

Itálie obviňuje ostatní státy EU z nedostatku solidarity. Požaduje od nich větší zapojení do řešení migrační krize a hrozí Unii vetováním dlouhodobého rozpočtu, pokud nedojde ke změně. Itálii hrozí navíc další zadlužování, z důvodů předvolebních slibů dvou hlavních stran.

„Nebojujeme společně se Salvinim proti Evropě, ale proti EU, abychom Evropu zachránili,“ řekla Le Penová, podle níž se z Unie stal „totalitní systém“. Šéfka francouzských nacionalistů má v plánu volby do EP vyhrát a prosadit „Evropu národů“, kde moc přejde od evropské byrokracie zpět k lidem, poznamenala agentura Bloomberg.

EU proti globalizaci

Deník La Repubblica informoval, že kongres italského odborového svazu UGL, kde se Salvini a Le Penová setkali, je pro ně také příležitostí uvést společnou koalici do evropských voleb – Frontu svobody.

Volby do EP budou „vyvrcholením revoluce zdravého rozumu, do níž se nevyhnutelně zapojuje celá Evropa“, myslí si italský ministr vnitra. „EU pošlapala hodnoty solidarity a nyní se blížíme historickému okamžiku. V květnu dosáhneme takové Unie, která se odrazí od jiných hodnot a postaví se proti globalizaci,“ řekla Le Penová.

Ta se zároveň distancovala od hnutí Steva Bannona. „Pan Bannon nepochází z evropské země. Je to Američan. Navrhnul vytvoření nadace, která by evropským nacionalistickým stranám nabízela studie, sondáže a analýzy. Ovšem jedinou politickou silou, která z evropských voleb vzejde, jsme my a my sami si taky Evropu uspořádáme,“ konstatovala Le Penová se Salvinim po boku.

Bannon si plní sen o populistické Evropské unii. Chce dotáhnout „trumpismus“ do Bruselu

Trumpův exporadce Steve Bannon chce sjednotit pravicové a populistické strany v Evropské unii. Organizace s názvem The Movement by mohla ovlivnit už volby do Evropského parlamentu v roce 2019.

Salvini se s Bannonem setkal v září. Spolupráci s bývalým Trumpovým poradcem už také odmítly rakouská krajně pravicová Svobodná strana Rakouska (FPÖ) a německá protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD). Maďarský premiér Viktor Orbán řekl, že „věci, které se netýkají Maďarska, ho nezajímají“. Schůzka Bannona s českým prezidentem Milošem Zemanem skončila neshodou ve věci amerických cel uvalených na Čínu, vypočítává dosavadní neúspěchy někdejšího poradce Bílého domu agentura AFP.