Evropská komise dnes vyzvala Polsko, aby se řídilo tři roky starým rozsudkem Soudního dvora EU, který omezil možnost těžby dřeva v ekologicky cenném Bělověžském pralese. Unijní exekutiva o tom informuje na svých internetových stránkách a varuje před peněžitými tresty, pokud Varšava nebude rozsudek dodržovat.
V rozsudku z dubna unijní soud rozhodl, že Polsko v důsledku těžby dřeva ve velkém rozsahu porušilo předpisy EU týkající se ochrany přírody. Bělověžský prales ležící na polském a běloruském území je zapsán na seznam dědictví UNESCO a jde o lokalitu patřící do sítě Natura 2000.
Agentura Reuters uvádí, že Polsko těžbu dřeva ve velkém v pralese zastavilo ve snaze zmírnit napětí ve vztazích s Bruselem. Ekologové nicméně upozorňují, že místní lesní správy pracují na plánech s cílem zvýšit množství pokácených stromů v některých částech chráněného území.
„Polsko stále plně rozsudek nesplnilo,“ uvedla Komise. Dodala, že polské úřady nezrušily pět let starou přílohu k plánu lesního hospodářství pro roky 2012 až 2021, na jehož základě se množství vytěženého dřeva může až ztrojnásobit.
Pokud Polsko do dvou měsíců nepodnikne kroky, které povedou k nápravě, může se Evropská komise znovu obrátit na Soudní dvůr EU a navrhnout mu, aby zemi uložil finanční sankce. Polské úřady se k výtkám ze strany Bruselu zatím nevyjádřily, uvádí Reuters.
Plán zvýšit objem těžby v Bělověžském pralese byl jedním z prvních sporných rozhodnutí, jaké vláda národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) udělala krátce po nástupu k moci v roce 2015. Tehdejší ministr životního prostředí Jan Szyszko tvrdil, že v pralese je nutné kácet kvůli jeho napadení kůrovcem. Ekologové ovšem bili na poplach, že těžba lesa na tomto cenném území způsobí nenapravitelné škody.