Komise vyzvala Polsko, aby respektovalo rozsudek unijního soudu o těžbě v Bělověžském pralese

© Pixabay

Evropská komise dnes vyzvala Polsko, aby se řídilo tři roky starým rozsudkem Soudního dvora EU, který omezil možnost těžby dřeva v ekologicky cenném Bělověžském pralese. Unijní exekutiva o tom informuje na svých internetových stránkách a varuje před peněžitými tresty, pokud Varšava nebude rozsudek dodržovat.

V rozsudku z dubna unijní soud rozhodl, že Polsko v důsledku těžby dřeva ve velkém rozsahu porušilo předpisy EU týkající se ochrany přírody. Bělověžský prales ležící na polském a běloruském území je zapsán na seznam dědictví UNESCO a jde o lokalitu patřící do sítě Natura 2000.

Agentura Reuters uvádí, že Polsko těžbu dřeva ve velkém v pralese zastavilo ve snaze zmírnit napětí ve vztazích s Bruselem. Ekologové nicméně upozorňují, že místní lesní správy pracují na plánech s cílem zvýšit množství pokácených stromů v některých částech chráněného území.

„Polsko stále plně rozsudek nesplnilo,“ uvedla Komise. Dodala, že polské úřady nezrušily pět let starou přílohu k plánu lesního hospodářství pro roky 2012 až 2021, na jehož základě se množství vytěženého dřeva může až ztrojnásobit.

Český boj proti Turówu pokračuje. Řešením může být mezinárodní komise, dodávky vody i zemní val

Liberecký kraj bude jednat s ministerstvem životního prostředí (MŽP) o žalobě na Polsko s návrhem na vydání předběžného opatření za porušení evropské legislativy kvůli povolení další těžby v hnědouhelném dolu Turów u česko-polské hranice.

Pokud Polsko do dvou měsíců nepodnikne kroky, které povedou k nápravě, může se Evropská komise znovu obrátit na Soudní dvůr EU a navrhnout mu, aby zemi uložil finanční sankce. Polské úřady se k výtkám ze strany Bruselu zatím nevyjádřily, uvádí Reuters.

Plán zvýšit objem těžby v Bělověžském pralese byl jedním z prvních sporných rozhodnutí, jaké vláda národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) udělala krátce po nástupu k moci v roce 2015. Tehdejší ministr životního prostředí Jan Szyszko tvrdil, že v pralese je nutné kácet kvůli jeho napadení kůrovcem. Ekologové ovšem bili na poplach, že těžba lesa na tomto cenném území způsobí nenapravitelné škody.

Ze dřeva vyrobme raději housle než topivo, vyzývají odborníci. EU chystá lesnickou strategii

Z Evropy se má stát první klimaticky neutrální kontinent. Tato ambice však má svou cenu, například nutnost změnit společný přístup k lesům, které zadržují emise oxidu uhličitého.