Komise se kvůli reformě polské justice obrátila na Soudní dvůr EU, žádá předběžná opatření

© Pixabay

Komise se stále obává o nezávislost polských soudců, a proto žaluje zemi u Soudního dvora EU, řekl dnes evropský komisař pro justici Didier Reynders. Unijní exekutiva požaduje, aby unijní soud ještě před konečným verdiktem vydal předběžná opatření. Podle mluvčího polské vlády není tento návrh právně ani fakticky opodstatněný.

Aby se neztrácel čas, vyzvala Komise unijní soudce, aby před konečným rozsudkem ve sporu unijní exekutivy a Polska vyhlásili předběžná opatření, vysvětlil Reynders. „Jsem hluboce znepokojena pokračujícími opatřeními, která podrývají nezávislost justice v Polsku,“ prohlásila dnes místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová. Tlak na polské soudce podle ní stále sílí a jejich nezávislost je stále více oslabována.

Z pohledu Evropské komise jsou sporné dva hlavní body. Jednak úprava týkající se disciplinárního režimu soudců podle EK podrývá nezávislost polských soudců a není v souladu se zásadou přednosti unijního práva. Kromě toho by podle Komise disciplinární komora polského nejvyššího soudu neměla být dále aktivní, protože možná není nezávislá.

Polsko nesouhlasí

„Žádost EK postrádá právní a faktické opodstatnění,“ uvedl mluvčí polské vlády Piotr Müller v první reakci na twitteru. Regulace týkající se justice je výlučnou kompetencí členských států, což vyplývá z polské ústavy a unijních smluv, a polské předpisy v této oblasti se nevymykají standardům platným v EU, dodal mluvčí podle serveru Onet.

„Reformy soudnictví jsou v rukou národních vlád,“ potvrdila dnes Jourová. „Musí být ale v souladu se Smlouvami EU,“ dodala.

Agentura AFP připomněla, že polský premiér Mateusz Morawiecki v pondělí požádal ústavní soud, tvořený převážně členy nominovanými vládní stranou, aby stanovil, že polská ústava má přednost před unijními předpisy.

Počkáme na verdikt soudu, říká Jourová ke stížnosti Maďarska a Polska na mechanismus ochrany právního státu

Maďarsko a Polsko podle očekávání podaly k Soudnímu dvoru Evropské unie stížnost na mechanismus, který podmiňuje čerpání evropských peněz dodržováním hodnot právního státu. Soudní dvůr EU o tom dnes informoval na twitteru.

Polská disciplinární komise nadále funguje

Zákon o disciplinárním řízení soudců je v platnosti od poloviny února 2020. Předpokládá, že soudci musí počítat s peněžními tresty, zbavením funkce nebo propuštěním, pokud zpochybňují rozhodovací kompetenci nebo legalitu jiného soudce, soudní komory nebo soudu. Soudci se rovněž nesmí politicky angažovat. Jourová už dříve varovala, že zákon by mohl být zneužíván mimo jiné k „politické kontrole obsahu soudních rozhodnutí“.

Kromě toho jde ve sporu o disciplinární komoru, která vznikla díky polské reformě soudnictví v roce 2018. Soudní dvůr EU už v dubnu 2020 na základě žádosti EK rozhodl, že komora musí svou práci pozastavit. Obává se, že disciplinární řízení se soudci vede možná nedostatečně nezávislý orgán, což by mohlo ohrozit nezávislost soudců. EK kritizuje, že disciplinární komora přesto nadále přijímá rozhodnutí, která mají přímý vliv na činnost soudců, například i na jejich imunitu.

Soudní dvůr EU nařídil Polsku zastavit činnost disciplinární komise vyšetřující soudce

Soudní dvůr Evropské unie dnes vydal rozhodnutí, kterým Polsku nařizuje  zastavit činnost disciplinární komise. Disciplinární režim je předmětem žaloby Evropské komise na Polsko, která Soudní dvůr v lednu požádala, aby účinnost ustanovení do vydání rozsudku pozastavil.