Komise posiluje své kapacity v boji proti dezinformacím

© Shutterstock

Evropská komise (EK) plánuje výrazně posílit personál i finance specializovanému týmu, který v rámci unijní diplomatické služby odhaluje dezinformace.

Dnes představený plán obsahuje systém včasného varování mezi členskými státy bloku a úzkou spoluprací s internetovými firmami. Komise jím reaguje na rostoucí nebezpečí plynoucí z dezinformačních kampaní a vlivu falešných zpráv, označovaných často jako „fake news“. Finanční náklady na tento účel se více než zdvojnásobí.

Od roku 2015, kdy tým pro strategickou komunikaci – označovaný jako Stratcom – v rámci evropské diplomacie vznikl, identifikoval a analyzoval přes 4500 případů dezinformací, uvedl dnes místopředseda komise pro jednotný digitální trh Andrus Ansip. Existují podle něj silné důkazy, že hlavním zdrojem falešných informací a dezinformací v Evropě je Rusko.

„Je to část ruské vojenské doktríny a strategie rozdělit a oslabit Západ,“ řekl Ansip. Připomněl výrazné investice ruské vlády do prokremelských médií i do firmy, která sídlí v Petrohradu a která se výrobou a šířením dezinformací na sociálních sítích přímo zabývá.

130 milionů na boj proti dezinformacím

Finance pro tým Stratcom by měly z dosavadních 1,9 milionu eur (téměř 50 milionů Kč) vzrůst více než dvojnásobně na 5 milionů eur (téměř 130 milionů Kč), v příštích dvou letech by se měl počet tam pracujících lidí zvýšit asi o pět desítek. Do letošního podzimu v týmu pracoval také český zástupce Jakub Kalenský.

„Do roku 2020 čeká evropské země více než pět desítek evropských, národních, regionálních i místních voleb,“ upozornil Ansip. Západní země v posledních letech často upozorňují na snahu pomocí dezinformací a nepravdivých zpráv, často šířených přes sociální média, ovlivňovat předvolební atmosféru v zemi a rozhodování voličů.

Průzkum: Češi se obávají, že volby do europarlamentu naruší dezinformační kampaně

Evropská komise na konci listopadu zveřejnila informace z průzkumu Eurobarometru, který se zaměřil na nadcházející volby do Evropského parlamentu. Většina občanů EU včetně Čechů se bojí, že volby budou ohroženy aktivitami spojenými se zneužitím internetu.

Komise proto dnes také navrhla vznik zabezpečené digitální platformy, na které by členské státy sdílely informace o zjištěných dezinformačních kampaních a koordinovaly své reakce.

Komisařka pro spravedlnost Věra Jourová vysvětlila, že do systému by mohly přispívat rovněž občané nebo internetové firmy, pokud například zaznamenají nějakou lavinovitě se šířící dezinformaci, která by mohla vyvolávat paniku. V členských zemích včetně Česka se tématem podle ní nyní často bez řádné koordinace zabývají různá pracoviště.

Žádná cenzura

Jourová dnes upozornila na roli internetových platforem a sociálních sítí. Zdůraznila, že Komise nehodlá nic a nikoho cenzurovat a respektuje svobodu projevu. „Náš přístup je ideologicky neutrální. Jeho cílem je bránit občany a umožnit jim co nejsvobodnější rozhodování,“ prohlásila česká komisařka. Firmy mají být podle ní aktivnější a samy dezinformace vyhledávat.

Podle Jourové je třeba výrazným způsobem zprůhlednit například to, kdo na webu zadává předvolební reklamy. „Už před volbami do Evropského parlamentu (EP) se musíme vyhnout reklamám, které by mohly bez dostatečné transparentnosti ovlivňovat názory,“ upozornila. Je třeba podle ní zajistit, že bude zřejmé, kdo internetovou reklamu zadal a kdo za ni zaplatil.

Stejná pravidla jako pro tradiční média by tak podle Jourové měla platit on-line. Vyzvala proto členské země bloku, aby své zákony upravily odpovídajícím způsobem.

„Svou roli ale nemají jen státy a internetové platformy, ale také tradiční politické strany,“ upozornila Jourová s připomínkou českého přísloví o „kázání vody a pití vína“. Strany by tak podle ní měly také transparentním způsobem zveřejňovat náklady na svou veškerou politickou reklamu, včetně svých internetových aktivit.