Komise dojednala navýšení počtu dávek vakcín od firem Pfizer/BioNTech o 10 milionů pro následující tři měsíce

© Pixabay

Evropská unie dostane ve druhém čtvrtletí o deset milionů více dávek vakcíny proti covidu-19 od firem Pfizer/BioNTech. Uvedla to dnes předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž se povedlo uspíšit část dodávky původně plánované na druhou polovinu roku. Země EU by tím mohly částečně nahradit zejména očekávané omezení dodávek přípravku firmy AstraZeneca.

„Vím, jak zásadní bude druhé čtvrtletí pro postup očkování v členských státech,“ uvedla von der Leyenová, jejíž exekutiva čelí kritice některých zemí za nedostatek vakcín. Urychlení produkce americko-německého výrobce dává podle ní členským zemím „manévrovací prostor a může vyplnit mezery v dodávkách“.

Výrobce vůbec první celounijně schválené vakcíny podle Komise po dnešním navýšení dodá členským státům od dubna do června přes 200 milionů dávek. To jsou více než dvě třetiny z celkových zhruba 300 milionů, s nimiž Komise pro druhé čtvrtletí počítá od všech čtyř výrobců autorizovaných preparátů.

Tento cíl unijní exekutiva po urychlení výroby vakcín Pfizer/BioNTech nezměnila, ačkoli údaje zveřejňované firmami dávají dohromady vyšší součet. AstraZeneca počítá pro druhý kvartál se 70 miliony, Moderna s 35 a Johnson & Johnson s 55 miliony dávek, což za všechny čtyři výrobce představuje celkem přes 360 milionů.

„Ta situace se stále vyvíjí, čísla jsou velmi proměnlivá,“ vysvětlil dnes novinářům mluvčí komise Eric Mamer, proč EK neaktualizuje očekávané celkové množství vakcín při každé změně ohlášené výrobcem.

Podle nezávazného cíle Bruselu by členské státy měly naočkovat do konce léta 70 procent všech svých dospělých obyvatel, což je přibližně 255 milionů lidí. Řada států včetně Česka by však musela ve druhém čtvrtletí výrazně zvýšit současné tempo vakcinace, aby metu dosáhla.

AstraZeneca dělá největší problémy

Problémy způsobuje unijním zemím zvláště opakované snižování plánovaného počtu vakcín od britsko-švédského výrobce takzvané oxfordské vakcíny. AstraZeneca minulý týden uvedla, že za první dvě čtvrtletí dodá zemím EU celkem pouze 100 milionů dávek, ačkoli dosud se počítalo s více než dvojnásobným množstvím. Řada zemí navíc vakcínu dočasně přestala používat kvůli možným vedlejším účinkům a čeká na čtvrteční verdikt Evropské agentury pro léčivé přípravky.

Mezi státy, které pozastavily očkování proti covidu-19 vakcínou od firmy AstraZeneca, dnes přibylo Švédsko, Lotyšsko a Lucembursko. V pondělí se k tomuto kroku rozhodly Německo, Francie a Itálie poté, co několik zemí ohlásilo možné vedlejší účinky této očkovací látky. Už v neděli k tomuto kroku přistoupilo Irsko a Nizozemí. Podobný postup volí i mimoevropské země, jako například Indonésie. Ve své zprávě to dnes uvedl EURACTIV.com.

Světová zdravotnická organizace (WHO) oznámila, že žádné prokázané spojení neexistuje a není důvod k panice, informovala agentura Reuters.

„Švédský úřad veřejného zdraví se rozhodl pozastavit používání proticovidové vakcíny AstraZeneky, dokud Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nedokončí zkoumání možných vedlejších účinků,“ uvedl úřad v prohlášení.

Skupina států EU pozastavila očkování vakcínou AstraZeneca. Počkají na hodnocení evropské agentury

Německo, Francie, Itálie, Španělsko, Slovinsko, Portugalsko, Kypr a Lucembursko dnes preventivně pozastavily používání vakcíny proti covidu-19 od britsko-švédské firmy AstraZeneca. Budou čekat na stanovisko Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA).

Švédští severští sousedi Dánsko a Norsko ohlásili izolované případy krvácení, krevních sraženin a nízkého množství krevních destiček po podání vakcíny AstraZeneky.

Podle unijní lékové agentury k této reakci došlo zhruba u 30 případů. Vakcínu od britské firmy přitom dostalo k 10. březnu už kolem 5 milionů lidí v zemí Evropského hospodářského prostoru. V Británii už látkou naočkovali 11 milionů lidí bez větších problémů.

Pozastavení očkování jako preventivní opatření

Dočasné přerušení očkování tímto preparátem až na dva týdny dnes ohlásilo také Lotyšsko, které to označilo za „preventivní opatření“. Žádné ze zmiňovaných zdravotních problémů nebyly u osob očkovaných v Lotyšsku vakcínou AstraZeneky zaznamenány.

Pro stejný postup se rozhodlo také Lucembursko, které oznámilo, že jde o preventivní opatření do doby, než bude k dispozici analýza EMA. Uvedlo to v pondělí večer lucemburské ministerstvo zdravotnictví.

Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Véran dnes oznámil, že očekává čtvrteční verdikt evropské vědecké komunity ohledně vakcíny AstraZeneky, který by umožnil co nejdříve obnovit očkování touto látkou. Novinářům řekl, že poměr rizika a přínosu je stále ve prospěch očkování.

Šéf francouzské očkovací strategie Alain Fischer dnes dodal, že pozastavení vakcinace látkou AstraZeneky bude jen dočasné. Počet případů lidí, u nichž se projevily nepříznivé vedlejší účinky, zůstává malý, řekl rozhlasové stanici France Inter.

Měla by mít EU více pravomocí ve zdravotnictví? Země V4 váhají

Země V4 dávaly najevo svou nespokojenost s nákupy zdravotnického materiálu a vakcín, které zorganizoval Brusel, a to i přesto, že z programů EU značně těží. Peníze z post-pandemického fondu chtějí ve velké míře nalít do zastaralé zdravotnické infrastruktury.