Komise dnes Česku vyplatila první miliardu eur z programu SURE na podporu zaměstnanosti v době koronaviru

© Pixabay

Evropská komise dnes vyplatila České republice miliardu eur (přes 26 miliard Kč) z úvěrového programu Evropské unie na podporu zaměstnanosti v mimořádných situacích (SURE). Oznámila to Komise. Upozornila, že pro Česko je to první půjčka z tohoto programu.

Celkově dnes Komise v rámci programu SURE uvolnila sedmi členským zemím EU ve formě půjček devět miliard eur. Kromě Česka dnes peníze získaly rovněž Španělsko, Chorvatsko, Itálie, Litva, Malta a Slovensko. Těchto šest zemí obdrželo peníze z programu již dříve.

Dnešní krok uvítala na svém Twitteru česká eurokomisařka Věra Jourová.

„Vítám podporu pro Česko ve výši 1 miliardy eur ve formě výhodné půjčky Evropské komise skrze program SURE. Pomůže to udržet zaměstanost a podpoří to osoby samostatně výdělečně činné,“ uvedla místopředsedkyně Evropské komise pro hodnoty a transparentnost.

https://twitter.com/EU_Commission/status/1371786556676182018

Financování prostřednictvím sociálních dluhopisů

Komise nástroj SURE financuje vydáváním sociálních dluhopisů. Dosud proběhly tři kola jejich nabídky, v nichž byl na přelomu října a listopadu loňského roku o sociální dluhopisy velký zájem ze strany investorů a mnohonásobně převýšil očekávání. Nabízené dluhopisy mají splatnost 15 let.

Unie získá téměř 40 miliard eur ze sociálních dluhopisů. Dnes se koná třetí kolo nabídky

Evropská unie prodává další speciální dluhopisy na podporu zaměstnanosti, tentokrát získá 8,5 miliardy eur (přes 223 miliard Kč). Vysoký zájem přitom trvá, investoři nabídli více než 90 miliard eur, poptávka tak více než desetkrát převyšuje nabídku.

Půjčky z programu pomáhají členským státům řešit náhlé zvýšení veřejných výdajů na zachování zaměstnanosti. Konkrétně jim pomůžou pokrýt náklady, které přímo souvisejí s financováním režimů zkrácené pracovní doby a dalších podobných opatření, jež zavedly v reakci na koronavirovou pandemii, píše komise.

Z nástroje SURE dosud obdrželo 16 členských států ve formě půjček celkem 62,5 miliardy eur. Komise doposud navrhla finanční podporu 19 členským státům v celkové výši 90,6 miliardy eur, z čehož bylo zatím schváleno 90,3 miliardy eur pro 18 členských zemí. Česko by mělo celkově získat dvě miliardy eur.

https://twitter.com/vonderleyen/status/1371779316246269952

„Pandemie ještě neskončila. Podniky po celé EU se stále potýkají s problémy. Jsme zde, abychom je podpořili. Chráníme lidi před virem a chceme chránit i jejich pracovní místa a příjmy,“ uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.