Komise chystá novou páku na výrobce vakcín. Pokud poruší své závazky, zatrhne jim vývoz do třetích zemí

© EPA-EFE/STEPHANIE LECOCQ / POOL

Evropská unie by mohla zablokovat vývoz vakcín proti covidu-19 do mimounijních zemí, pokud některý výrobce poruší své závazky týkající se dodávaného množství. Podle unijních činitelů s tím počítá návrh nových pravidel, který Evropská komise předloží v pátek. Brusel jím reaguje na fakt, že firmy Pfizer/BioNTech a AstraZeneca snížily proti původní dohodě počet vakcín pro členské země.

Výrobci očkovacích látek, kteří mají své podniky na území EU, budou muset v rámci nového systému registrovat plány na vývoz vakcín u úřadů členských zemí. Pokud nebude firma exportovat očkovací preparáty na úkor distribuce do unijních států, neměla by mít podle zmíněných činitelů ve svých plánech žádné překážky.

„Pokud uvidíme, že jsou nesrovnalosti mezi smlouvami a skutečností,… pak budeme mít možnost zasáhnout,“ řekl dnes novinářům vysoce postavený unijní zdroj. Podrobnosti návrhu zatím Komise dolaďuje, případný zákaz vývozu by však podle něj měly mít v rukou úřady členských států. Pravidla mají platit pouze v prvním čtvrtletí letošního roku, kdy Komise očekává největší nedostatky v zásobování vakcínami.

Nevoli Bruselu i členských zemí vyvolalo oznámení britsko-švédské společnosti AstraZeneca, že proti původní dohodě výrazně sníží množství vakcíny, kterou zemím dodá do konce března. Podle zdrojů z Komise mají země dostat jen zhruba třetinu slíbených vakcín, tedy okolo 30 milionů dávek. Důvodem jsou podle firmy nutné úpravy vakcíny s ohledem na mutace koronaviru a omezení produkce v závodě v Belgii. Komise trvá na tom, aby firma dodržela své smluvní závazky, AstraZeneca však oponuje, že kontrakt nezaručuje unijním zemím právo na požadované množství ve zmíněném období.

Spor EU a AstraZeneca o dodávky vakcín: Podle šéfa firmy uzavřela EU kontrakty pozdě

Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín pokračuje. Podle šéfa společnosti Soriota má EU potíže s dodávkami vakcín ve srovnání s Británií, protože uzavřela kontrakty o tři měsíce později než Londýn.

Problémy jsou i s dodávkami Pfizeru, který kvůli rozšiřování kapacity výroby omezil počty vakcín distribuovaných do zemí EU na několik týdnů.

Podobná omezení uplatňovala Unie loni na jaře u vývozu tehdy nedostatkových respirátorů.