Každý pes, jiná ves. Vyznat se v cestovních opatřeních je stále problém, očkovaní mají výhodu

© EPA

Cestování po Evropě si stále žádá pečlivé nastudování protikoronavirových podmínek, které se v jednotlivých zemích mohou dost lišit. Jedno je ale jasné – očkovaní lidé mají život o něco jednodušší.

Evropská unie řadu měsíců jednala o tom, jak v době slábnoucí pandemie co nejlépe a co nejbezpečněji obnovit cestování napříč kontinentem. I když se evropský blok nakonec dohodl na vytvoření tzv. digitálních covidových certifikátů, které měly pravidla sjednotit a výrazně tak zjednodušit život lidem překračujícím hranice, členské státy si do konečného kompromisu prosadily „zadní vrátka“. V současné době tak mohou zavádět dodatečná opatření, pokud to uznají za nutné.

Praxe ukazuje, že toho hojně využívají – téměř každý stát Evropské unie má nyní vlastní dodatečná pravidla příjezdu, která turisté či přeshraniční pracovníci musí předem nastudovat. Velice také závisí na tom, z jaké země cestující přijíždí, respektive jak velké riziko nákazy v té dané zemi aktuálně je.

Alespoň v této oblasti existují v EU do jisté míry jednotná pravidla. Evropské středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) zveřejňuje každý týden své hodnocení rizikovosti jednotlivých zemí a regionů, a to na barevné čtyřstupňové škále. Toto hodnocení následně využívají státy EU, když stanovují svá vlastní pravidla pro cestování a návrat z jednotlivých zemí a regionů. Mapa Evropy se v současné době opět postupně barví do červena, a to i navzdory pokračujícímu očkování.

Polovina obyvatel EU je plně očkovaná proti covidu-19

Vakcínou proti covidu-19 je v zemích Evropské unie plně očkovaná polovina obyvatel. Alespoň jednu dávku obdrželo 60 procent populace, informovala dnes s odvoláním na vlastní propočty agentura AFP.

Bez formuláře ani krok

„Sen“ Evropského parlamentu byl, že lidem cestujícím napříč Evropskou unií bude stačit mít u sebe pouze jeden QR kód, který bude dokazovat, že nejsou pro své okolí nebezpeční. To znamená, že buď prodělali covid-19, mají negativní test, nebo absolvovali očkování.

Europoslanci neprosadili všechny své podmínky ke covid pasům, cestování se však zjednoduší

Evropský parlament dnes schválil zavedení digitálních covidových certifikátů, které usnadní cestování napříč EU. I když se dodatečné požadavky mohou v jednotlivých zemích lišit, základní podmínky budou všude stejné, což představuje poměrně významný posun.

Realita ale vypadá jinak. I když řada zemí vyžaduje pouze unijní certifikát, velmi rozšířeným základem se stala povinnost vyplnit při překročení hranic ještě tzv. příjezdové formuláře (Passenger Locator Form, PLF), které mají zdravotním orgánům usnadnit případné nalezení nakažených. Toto pravidlo platí například v Belgii, Itálii, Portugalsku, Řecku, Bulharsku, Estonsku nebo Česku. Pokud se tedy česká rodina rozhodne strávit dovolenou na řeckých ostrovech, musí vyplnit formulář jak před odjezdem, tak při návratu zpět domů. Co se týká oblíbené destinace českých turistů Chorvatska, vyplnění příjezdových formulářů je v tomto případě pouze doporučeno.

Může se také stát, že některé země vyžadují splnění stejných podmínek jako u unijního covidového certifikátu (vakcinace, test nebo protilátky), samotný certifikát jim ale nestačí – potvrzení o bezinfekčnosti musí být doloženo ještě jinak, protože místní orgány například nedokáží (zatím) evropský certifikát „přečíst“. To platí i pro některé země západního Balkánu.

Existují i příklady států, které po turistech nechtějí splnění žádných podmínek. Patří mezi ně i Černá Hora, která umožňuje volný vstup všem občanům EU bez rozdílu. Pokud jde konkrétně o Nizozemsko, tak to nijak neomezuje pohyb cestujících, kteří přijíždějí ze „zelených“ zemí. Maďarsko zvolilo stejný postup vůči skupince vybraných zemí.

Očkování výhodou

Lídři evropských států v současné době řeší, jak přesvědčit dostatečný počet lidí, aby se nechali očkovat. Zájem o vakcíny totiž klesá, a Evropa ještě stále není na plánované hranici proočkovanosti, kterou si situace zkomplikovaná novými variantami viru vyžaduje.

Pokud odbočíme od překračování hranic a zaměříme se na vnitrostátní opatření, existuje mnoho způsobů, jak vlády mohou své občany přesvědčit, aby se nechali očkovat. Může jít jak o pozitivní motivaci ve formě různých cen nebo nadstandardních výhod, tak o vynucená nařízení.

Na vrcholu všeho stojí povinné očkování. Konkrétně Francie zažívá v současné době protesty zdravotníků, nad kterými visí hrozba pozastavení pracovních kontraktů, když se nenechají očkovat. Podobným směrem se vydává i Řecko. Německo zvolilo nepřímou cestu – od října přestane proplácet testy na covid, které jsou u neočkovaných lidí nutné například pro vstup do restaurací, kadeřnictví nebo posiloven. O podobném kroku uvažuje i česká vláda.

Vypadá to tedy, že očkovaní lidé budou mít do budoucna stále více výhod, naopak neočkovaným se život ještě zkomplikuje. Už nyní to platí i pro zmíněné překračování hranic. Například Dánsko se v polovině srpna rozhodlo, že pro neočkované návštěvníky (nebo ty bez protilátek) z Itálie a několika švýcarských regionů bude nově platit povinnost podstoupit dva testy na covid.

Poměrně velkou výhodu mají pak očkovaní turisté směřující do Spojeného království či do Moldavska – nemusí totiž podstoupit povinnou karanténu po příjezdu. Nejdál ale šla v tomto ohledu Malta, na své území totiž od poloviny července pouští pouze lidi s ukončeným očkováním na covid. Není vyloučené, že se pro stejný krok rozhodnou další unijní státy. Aktuální opatření v jednotlivých zemích a podmínky pro české turisty je možné najít na stránkách ministerstva zahraničí.

Do EU zamíří vakcíny od další společnosti. Komise podepsala smlouvu s firmou Novavax

Evropská komise dnes schválila smlouvu s americkou společností Novavax na nákup 200 milionů vakcín proti covidu-19. Preparát nyní posuzuje Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA).