Jourová označila polský návrh mediálního zákona za „negativní signál“

© EPA-EFE/YVES HERMAN / POOL

Polský premiér Mateusz Morawiecki dnes odmítl kritiku kontroverzního návrhu zákona, který má podle svých odpůrců umlčet vládě nepohodlnou televizi TVN, vlastněnou americkou společností Discovery. Předlohu ve středu večer přijal Sejm, dolní komora parlamentu, ale hlasovat o ní bude ještě Senát, horní komora, kde má těsnou většinu opozice. Podle místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové je uvedený návrh zákona „negativní signál“.

„Pluralita médií a různorodost názorů jsou to, co silné demokracie vítají, nikoli proti čemu bojují. Návrh polského zákona o vysílání dává negativní signál. V celé EU potřebujeme zákon o svobodě médií, abychom udrželi svobodu médií a podpořili právní stát,“ napsala dnes Jourová na twitteru.

Podle zákona by média v Polsku mohla patřit jen společnostem z Evropského hospodářského prostoru. Předseda hlavní vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński dlouhodobě tvrdí, že sdělovací prostředky v rukách zahraničních vlastníků narušují veřejnou diskusi a neslouží polským zájmům. Odpůrci právního předpisu nicméně Kaczyńského postup považují za snahu umlčet kritiky.

Polsko zruší kontroverzní disciplinární komoru nejvyššího soudu. Kvůli Bruselu to není, zdůraznil Kaczyński

Šéf hlavní polské vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński ohlásil, že kontroverzní disciplinární komora nejvyššího soudu, která je součástí sporu Varšavy s Evropskou unií, bude zrušena. Příslušné změny mají být podle něj předloženy v září.

„Nemáme žádné úmysly týkající se konkrétního televizního kanálu, jde jen o zpřísnění předpisů, aby nedošlo k situaci, kdy by společnosti mimo Evropskou unii nakupovaly média v Polsku,“ prohlásil na dnešní tiskové konferenci podle agentury Reuters předseda polské vlády. „Nemá to nic společného s obavami, které vyjadřují naši američtí přátelé,“ dodal Morawiecki.

Vážné znepokojení kvůli středečnímu schválení návrhu zákona v Sejmu dal najevo americký ministr zahraničí Antony Blinken. Podle jeho slov tento právní předpis je namířený proti nejsledovanější nezávislé zpravodajské televizní stanici v Polsku.

Podle listu Gazeta Wyborcza „patologická vláda“ národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) „může ve svém útoku na justici, v protievropské rétorice a v nepotismu pokračovat jen tehdy, když zmizí média, která se dívají na prsty mocným“. Premiér se opět ukázal jako „notorický lhář“, poznamenal deník. Protože nejde o regulaci trhu a ochranu polských médií před nepřátelským převzetím ze strany Rusů nebo Číňanů. Jde o to, umlčet kritiky vlády.

Průzkum: Odchod Polska z EU podporuje téměř 17 procent Poláků

Skoro 17 procent Poláků si myslí, že Polsko by mělo vystoupit z Evropské unie. Vyplývá to z průzkumu agentury SW Research, který zveřejnil deník Rzeczpospolita. Opačný názor vyjádřilo téměř 63 procent dotázaných.