Jak na mutace koronaviru? Úprava vakcín je relativně rychlá, říká EMA

© EPA

Evropa řeší, jak urychlit dodávky, distribuci a očkování vakcínami proti koronaviru. Zákeřnou překážku v plánech EU představují nové mutace viru, které se po kontinentu šíří. Vakcíny by se proto měly viru přizpůsobit.

Čím déle se virus šíří v populaci, tím větší je šance, že zmutuje. S koronavirem se svět potýká už přibližně rok, je proto logické, že se virus objevuje i v nových variantách. Konkrétně Evropa v současné době upravuje svou protiepidemickou strategii především kvůli tzv. britské a jihoafrické mutaci. Tyto nakažlivější mutace se už prokázaly i v České republice.

Souběžně s praktickými opatřeními na omezení šíření nákazy onemocnění COVID-19 se také postupně očkuje populace. Problémy se zatím objevily především v zajišťování dostatečného množství bezpečných a účinných vakcín v co nejkratším čase. Není však automaticky zaručené, že dosavadní složení na evropském trhu schválených vakcín si poradí i s novými mutacemi.

Podle Evropské lékové agentury (EMA) tři dosud schválené vakcíny, od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna, poskytují ochranu proti variantám viru, které v současné době napříč Evropou převažují.

„Ukazuje se však, že s pokračujícími mutacemi a novými variantami bude možná nutné upravit povolené vakcíny, aby byla zajištěna trvalá ochrana. První data naznačují, že některé z těchto variant mohou mít vliv na míru ochrany před infekcí a nemocí poskytovanou dosavadními vakcínami,“ píše EMA v tiskové zprávě.

Podobné případy se už objevily v médiích. Například slovinský lékař se nakazil koronavirem, přestože už obdržel dvě dávky vakcíny. Lékař předtím pobýval v Africe, spekuluje se tedy o jeho možné nákaze jihoafrickou mutací. Tou se můžou nakazit i lidé, kteří už předtím nemoc COVID-19 prodělali.

The Capitals: Slovinský lékař se po očkování nakazil koronavirem

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Ačkoliv jsou na evropském trhu povolené zatím pouze tři vakcíny, další by měly brzy následovat. V březnu má dostat zelenou látka od společnosti Johnson & Johnson, ve druhém čtvrtletí letošního roku přijdou na řadu vakcíny Novavax a CureVac. EMA je v kontaktu celkem s šedesáti výrobci.

Musíme být připraveni

Je jasné, že vakcíny bude kvůli novým variantám viru potřeba upravit. Podle EMA je tedy „naléhavou prioritou“ nastavit regulační rámec, díky kterému bude možné upravené vakcíny rychle schvalovat.

Speciální výbor pod agenturou EMA dal dohromady pokyny pro výrobce, jaká data budou potřeba k úspěšnému schválení upravených vakcín „druhé generace“. Výbor předpokládá, že pozměněné vakcíny by se z velké části zakládaly na stejných technologiích a výrobních procesech jako jejich předchůdci. Rozdíl by byl pouze ve specifické struktuře látky, která spouští imunitní reakci těla.

Je tedy velmi pravděpodobné, že by nebyl zapotřebí tak dlouhý schvalovací a bezpečnostní proces – na unijním trhu jeden z nejpřísnějších vůbec – jako v případě původních vakcín. Z velké části také díky zkušenostem, které už jsou za poslední rok k dispozici.

„Potřebujeme stejné množství dat, klinických testů, jako u první generace vakcín? Odpověď je nejpravděpodobněji ne. Proč? V současnosti už těmto vakcínám rozumíme, víme, že jsou velice bezpečné, víme, jak je vyrábět. To jsme před půlrokem nevěděli,“ nechal se na tiskovém briefingu slyšet hlavní lékařský poradce EMA, Hans-Georg Eichler.

„Pravděpodobně se nyní obejdeme bez rozsáhlých klinických testů o deseti tisících pacientech, které jsou z časového hlediska nejnáročnější. Urychlíme tak vývoj a schválení druhé generace vakcín,“ dodal s tím, že u upravených vakcín by mohly například stačit menší a časově nenáročné studie o sto lidech,  které by se soustředily na protilátky.

Podle Eichlera by se měl svět připravit na to, že koronavirus bude mutovat i do budoucna, jako je to například u chřipky, kterou se zatím nepodařilo vymýtit. Ačkoliv vznikají nové a nové varianty vakcín, stejně tak se objevují i nové a nové mutace.

Zásadní samozřejmě je, aby Evropa měla kapacity na to, aby mohla do budoucna produkovat upravené vakcíny. K navýšení evropských produkčních kapacit skrze cílenou podporu nedávno vyzvala skupinka lídrů pěti zemí EU. Polský premiér Mateusz Morawiecki a další volají konkrétně po úpravě existujících továren a jejich přípravě na budoucnost, stejně jako po výstavbě nových závodů, které budou připraveny rychle reagovat na další mutace a do budoucna i na další potenciální pandemie.

Boj proti pandemii pokračuje. Lídři chtějí zrychlit očkování a vymyslet „očkovací certifikát“

EU musí co nejdříve urychlit schvalování, výrobu a distribuci vakcín. Shodli se na tom dnes prezidenti a premiéři unijních zemí. Lídři také chtějí připravit podmínky pro vytvoření společného očkovacího certifikátu.