Evropský úřad si došlápne na nelegální obchodníky s vakcínami. Nabídku dostala i ČR

© EPA-EFE/Remko de Waal

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) varoval vlády členských států před černým trhem s vakcínami proti covid-19. Podle úřadu se většinou jedná o falešné nabídky. S nabídkou od překupníka vakcín se setkal i český premiér Andrej Babiš.

Český premiér Andrej Babiš minulý týden prozradil, že ČR obdržela nabídku vakcíny od nejmenovaného prostředníka z Dubaje.

„Ano, v čase, kdy AstraZeneca odmítala dodávat Evropské unii 80 miliónů vakcín, jsme dostávali opakovaně – a nejen já, ale další tři premiéři v Evropě – nabídky té vakcíny, ještě před začátkem těch dodávek. Nějaká firma, nějaký prostředník z Dubaje. Platba 50 % dopředu,“ uvedl Babiš při čtvrtečním jednání Poslanecké sněmovny.

Babiš údajně nebyl jediným premiérem, který nabídku od překupníka obdržel. Podle jeho slov se s podobnou nabídku setkal také rakouský kancléř Sebastian Kurz nebo maďarský premiér Viktor Orbán. Premiér Babiš o věci informoval předsedkyni Evropské komise Ursulu von der Leyenovou.

The Capitals: Čtyři premiéři včetně Babiše dostali zvláštní nabídku od AstraZeneca

The Capitals přináší denní přehled zpráv z evropských metropolí. 

Na problém dnes upozornil i Evropský úřad boje proti podvodům (OLAF). „Dostáváme zprávy o podvodnících, kteří nabízejí vakcíny vládám napříč EU. Nabídky přicházejí v různých formách,“ uvedl generální ředitel úřadu OLAF Ville Itälä.

Ředitel zmínil i příklad, který se výrazně podobá tomu českému – tedy že překupník nabídne státu prodej velkého množství vakcíny a trvá na platbě předem. Podle Itälä pak ale může dojít k tomu, že stát obdrží ampulky s falešnou vakcínou, zatímco překupník s penězi na účtu zmizí.

OLAF si chce na tyto podvodníky došlápnout. Úřad už nyní vyšetřuje prodej falešných ochranných pomůcek, jako jsou respirátory. „Začneme aktivně sdílet informace, které o těchto pokusech o podvod dostaneme, s našimi důvěryhodnými partnery v rámci EU, ve členských státech a po celém světě,“ nastínil ředitel úřadu. Cílem bude odhalit pravou identitu jedinců a společností, kteří státům nabídky poskytují.

AstraZeneca označila nabídku překupníka za podvodnou

Kdo byl onen „překupník z Dubaje“ zatím Úřad vlády ČR nijak neupřesnil. Jak ale dříve uvedl premiér Babiš, ČR dostala nabídku na nákup pěti milionů dávek, přičemž za jednu dávku si překupník účtoval deset dolarů.

„V čase, kdy AstraZeneca odmítala dodávat do EU, by samozřejmě jenom blázen mohl akceptovat takovou nabídku s padesátiprocentní předplatbou,“ citoval premiéra Deník N.

Na informaci o nelegálním obchodu s vakcínami reagovala i společnost AstraZeneca, podle které jsou podobné soukromé nabídky podvodné.